Medytacja

Egipski lotosMedytacja - (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł)  - praktyka mająca za cel samodoskonalenie i  wewnętrzny spokój. 

Medytacja nie jest zalecana w przypadku ciężkiej depresji, głębokich stanach lękowych, schizofrenii, cyklofrenii i innych stanach psychotycznych ze względu na możliwość nagłego ujawnienia się trudnych do samodzielnego zintegrowania treści nieświadomych.

W tradycyjnych szkołach medytacyjnych podkreśla się rolę mistrza-nauczyciela, który pełni funkcję terapeuty lub superwizora. Należy przy tym pamiętać, ze z terapeutą czy nauczycielem medytacji powinien ktoś, kto nam odpowiada, jest człowiekiem dobrym, roztropnym, nie nadużywającym swoich mocy.


Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje medytacji :

- medytacje zwrócone do wewnątrz - służą zagłębieniu się w sobie, by dokonać zmian, wyciszyć się lub wzmocnić pewne aspekty, uzyskać odpowiedzi lub dokonać wzajemnego uzgodnienia różnych elementów osobowości; są to np.  techniki transowe, wizualizacyjne, mantry, Qigong, joga;

- medytacje zwrócone na zewnątrz - służą zwiększeniu czujności i poprawieniu koncentracji oraz spontaniczności. Pozwalają żyć "tu i teraz", bez bagażu przeszłości i przyszłości. Tu zalicza się np. większość technik zen. Wiele medytacji tego rodzaju można wykonywać w trakcie codziennych zajęć.

 

Zobacz też:

Czakra / Czakry

Efekt lotosu

Ensō

Mandala

 

 

Kategorie: Ezoteryka, I Cing & Orient.

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.