UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Ludzie boją się zmian, nawet na lepsze..."

Józef Ignacy Kraszewski

Prozerpina, Kore, Eris

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » K


Eris & DysnomiaProzerpina, Kore - (w astronomii patrz: Eris) - planeta karłowata, należy do tej samej klasy obiektów, co Ceres i Pluton; jest także planetą transplutoniczną.

Prozerpina została odkryta 5 stycznia 2005 roku, a odkrywcy nadali jej nieoficjalną nazwę Xena od znanej z serialu wojowniczej księżniczki, która z klasycznej mitologii greckiej najbardziej przypomina Amazonki. 13 września 2006 roku to nowo poznane ciało niebieskie  uzyskało drogą kontrowersyjnego głosowania nazwę Eris, od imienia greckiej bogini niezgody. Ponieważ sami odkrywcy nie do końca akceptują tę nazwę, myślę, że tak jak w przypadku Urana, nad którego nazwą debatowano 70 lat, nazwa ta ulegnie zmianie, być może w ciągu kilku pokoleń - obieg Urana trwa 84 lata, a Prozerpiny  ~ 560 lat.

Prozerpina znajduje się obecnie w odległości około 97 jednostek astronomicznych od Ziemi, (dla porównania, Pluton w aphelium jest oddalony o 49 UA). Podobnie jak Pluton, Prozerpina posiada silnie ekscentryczną orbitę - kiedy jest najbliżej Słońca, jest odległa tylko o 38 UA, więc przecina orbitę Plutona, jednak ze względu na nachylenie względem płaszczyzny ekliptyki, które wynosi aż 44° (Plutona 17°) zderzenie nie jest możliwe. 


Prozerpina ma podobną do Plutona średnicę, jednak jest jest od niego o ok. 1/4 cięższa. Ma jeden niewielki Księżyc, Dysnomię.

Prozerpina jest tak jasna
(19 wielkość gwiazdowa), że jest widoczna nawet w niewielkich teleskopach. Jej późne odkrycie naukowcy tłumaczą nachyleniem orbity, ponieważ poszukiwania astronomów koncentrowały się wcześniej na okolicach płaszczyzny ekliptyki.

Astrologicznie
Prozerpina, podobnie jak Uran, Neptun i Pluton, należy do planet pokoleniowych. Prozerpina odpowiada za zdolność do kompromisu, ugody, łączenia dawnych zobowiązań z nowymi, przeszłości z przyszłością, umiejętność korzystania z tego, co oferuje życie i śmierć w stosownym  momencie,  a także upór w dążeniu do celu, pozycję społeczną, własność i styl życia kobiet w danej epoce. Na podstawie obserwacji tranzytów uważam, że jest razem z Wenus współwładczynią znaku Byka.

Zobacz też:

Prozerpina w Baranie

Pluton, Ceres, Prozerpina

Kategoria: Astrologia & horoskop.

Przeglądasz: Prozerpina, Kore, Eris / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa