UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Rozum bez cnoty to miecz w ręku szalonego."

Jan Kochanowski

Alchemia

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » A


Ilustracja z księgi alchemicznej Basila Valentine, ok. 1659Alchemia - Słowo alchemia pochodzi od arabskiego al-chimija, które prawdopodobnie tworzy przedrostek al- i greckie słowo χυμε?α - chymeia – łączyć, stapiać). Istnieją przesłanki, że słowo khemeia (chymeia) pochodzi od słowa Kham będącego określeniem Egiptu (wstępujące w  Biblii jako kraj „Cham”). 

Od czasów Junga symbolika alchemiczna została zrozumiana na głębszym poziomie i jest jednym z systemów pojęciowych używanych przez psychologów, filozofów i rzecz jasna ezoteryków.

Jung w swoich pracach wykazał, że symbolika alchemiczna jest opisem ścieżki rozwoju duchowego człowieka. Uważał, że alchemia jest zachodnią prepsychologią. Według niego alchemia spełniła rolę przekaźnika idei gnostycznych, wypełniając przestrzeń pomiędzy kierunkami gnozy, jakie przetrwały okres średniowiecza a ideami humanizmu.  Z tej perspektywy jasne jest stwierdzenie Junga, że europejska alchemia jest odpowiednikiem jogi i taoistycznej alchemii na Wschodzie.

Alchemia i wynikające z niej filozofia, symbolika i metody przeżywają dziś renesans w świecie zachodnim. Alchemia, podobnie jak astrologia i Tarot należy do europejskiej myśli hermetycznej.

Pisarka Kathleen McGowan, która zalicza słynną astrolog Lindę Goodman do swoich mentorek,   zgrabnie, skrótowo opisała różne rodzaje alchemii w taki sposób:
- Kiedy mówisz o alchemii, to masz na myśli średniowieczne systemy wierzeń, które zakładały możliwość przemiany siarki w złoto? [...]
- Owszem, w niektórych wypadkach. Ale jaka jest prawdziwa definicja alchemii? Jeśli chcesz wywołać prawdziwą wojnę, zadaj to pytanie na zjeździe myślicieli ezoterycznych. [...] Są alchemicy naukowi, to znaczy ci, którzy w  sposób fizyczny próbują przekształcić pierwotne składniki w złoto. Niektórzy przyjechali tutaj , wierząc, że sam element magiczny obecny w tej ziemi to ów tajemniczy czynnik, poszukiwany przez nich  w celu zrealizowania eksperymentów. Następni są filozofowie, którzy wierzą, że alchemia to duchowa transformacja, że chodiz w niej o przekształcenie podstawowych elementów duszy ludzkiej w złotą istotę; są też ezoterycy, którzy wyznają ideę, ze można za pomocą procesów alchemicznych osiągnąć nieśmiertelność i zyskać w jakiś sposób  wpływ na naturę czasu. Wreszcie można wymienić alchemików seksualnych, którzy wierzą, że energia seksualna tworzy rodzaj transformacji, kiedy dwa ciała zlewają się ze sobą dzięki pewnej kombinacji fizycznych i metafizycznych metod.

Kategorie: Hermetyzm; Ezoteryka; Astrologia &  horoskop; Tarot, wróżby, dywinacja.

Przeglądasz: Alchemia / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa