UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Zamknij pięć szympansów w jednym pokoju. Pod sufitem powieś banana i ustaw pod nim drabinę. Zainstaluj system, który wyleje lodowatą wodę w pokoju, jeśli szympans zacznie wchodzić po drabinie. Zwierzęta szybko pojmą, że trzeba omijać ją z daleka. Po jakimś czasie wyłącz system polewania wodą. Teraz zstąp jednego szympansa nowym. Ten wejdzie na drabinę po banana i od razu oberwie od innych. Zastąp kolejnego ze starych szympansów nowym. Ten dostanie lanie. Najmocniej będzie bił ostatnio wprowadzony. Kontynuuj wymianę, aż w pokoju zostaną tylko nowe szympansy. Zauważysz, że żaden z nich nie będzie się próbował wspinać na drabinę, a ten, co spróbuje, oberwie od pozostałych. Najgorsze jest to, że żaden z nich nie wie, dlaczego. Tak rodzi się funkcjonowanie i kultura firmy."

za Duży Format, GW, 20.06.2005

Zodiak a znaki zodiaku

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » Z


Autorka: Józefina Jagodzińska

Zodiak z Dendery, rekonstrukcja oryginalnych kolorówZodiak  - (gr.  ζοδιακος) – pojęcie pojawiające się już w Sumerze. Grecka nazwa oznacza dosłownie koło życia: zoe (życie) i diakos (koło).

1. Zodiak astronomicznie: zwierzyniec niebieski, pas 13 lub nawet 14 gwiazdozbiorów (o ile traktować konstelację Węża jako samodzielną w stosunku do gwiazdozbioru Wężownika), znajdujące się w pasie ekliptyki; podział nie mający stosowany w astrologii europejskiej, stosowany w dżjotiszy.

2. Zodiak astrologicznie:  obszar przestrzeni obejmujący całą sferę niebieską, zorientowany względem płaszczyzny ekliptyki po obu jej stronach, podzielony na 12 równych odcinków, które określa się jako znaki Zodiaku lub fazy Zodiaku. Każdy znak Zodiaku liczy 30°  ekliptyki, co jest związane z ruchem Ziemi dookoła Słońca. Słońce, Księżyc, planety i pomniejsze ciała niebieskie, takie jak np. centaury z ziemskiego punktu widzenia obracają się w pasie Zodiaku, a ich położenie zawsze przypada na jeden ze znaków Zodiaku (na znak Zodiaku, nie gwiazdozbiór). BTW brak umiejętności odróżnienia gwiazdozbioru od znaku zodiakalnego jest podstawowym sygnałem do zakończenia dyskusji z osobami, które nie znają podstawowych pojęć, ale koniecznie chcą zapoznać otoczenie ze swoją opinią na temat astrologii.

Nazwy znaków Zodiaku podzielone na cztery pory roku:
- Baran, Byk, Bliźnięta - znaki wiosenne;
- Rak, Lew, Panna - znaki lata;
- Waga, Skorpion, Strzelec - znaki jesienne;
- Koziorożec, Wodnik, Ryby - znaki zimowe.

Nazwy znaków zodiaku:
- Baran od 0° ekliptyki (łac. Aries),
- Byk od 30° ekliptyki  (łac. Taurus),
- Bliźnięta od 60° ekliptyki (łac. Gemini),
- Rak od 90° ekliptyki  (łac. Cancer),
- Lew od 120° ekliptyki (łac. Leo),
- Panna od 150° ekliptyki (łac. Virgo),
- Waga od 180° ekliptyki (łac. Libra),
- Niedźwiadek lub Skorpion   od 210° ekliptyki(łac. Scorpio),
- Strzelec od 240° ekliptyki (łac. Sagittarius),
-
Koziorożec od 270° (łąc. Capricornus),
- Wodnik od 300° (łac. Aquarius),
- Ryby od 330° do 360° (łac. Pisces).


Staropolski wiersz pozwalający zapamiętać kolejność znaków:

Baran idzie przed Bykiem
 po Bliźniętach - Raki,
Lew przed Panną uchodzi
to są letnie znaki.
Waga idzie przed Skorpionem
Strzelec zimnem grozi,
Koziorożec lód wiąże
Wodnik Ryby mrozi.

 

Zobacz też:

Ekliptyka

Horoskop 

Mandala

 

 

Kategoria: Astrologia & horoskop.


Rekonstrukcja Zodiaku z Dendery, licencja CC: Alice-astro.

 

Przeglądasz: Zodiak a znaki zodiaku / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa