UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Miłość przekształca duszę na podobieństwo osoby ukochanej."

Samuel Taylor Coleridge

Horoskop - twoje prywatne nieboAutorka: Józefina Jagodzińska

Gwiaździste niebo van Gogh

Czy gwiazdy nie świecą nam tylko po to, aby każdy mógł znaleźć swoją?

Antoine de Saint-Exupéry

 

 

Jedną z wielu pięknych rzeczy, jakie uświadamia horoskop, to nasza niepowtarzalność. Jesteś jedyny w swoim rodzaju, i twoje życie jest swoistym dziełem sztuki, mimo że podobnym do innych, to jednak zupełnie różnym.

To tak jak z obrazami: są zrobione z połączonych ze sobą kawałków drewna, płótna i farb, mają jednak różne formaty i przedstawiają co innego. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną kolorystykę, stylistykę i trudny do oddania słowami klimat.

 
Takie też jest twoje życie - i horoskop, który je odzwierciedla. Los innych ludzi bywa podobny do twojego, podobne też są ich przeżycia, pragnienia i nadzieje, ale nikt nie jest dokładnie taki, jak ty. Nawet bliźnięta jednojajowe, mimo że silnie połączone, idą przez życie swoją własną drogą.

 

Fenomen istnienia

Ta różnorodność z jednej strony oznacza samotność - nikt nie przeżywa świata dokładnie tak jak ty, nawet najbliższa ci osoba. Z drugiej stwarza to ogromne możliwości - o ile zechcesz być sobą, znajdziesz właściwe dla siebie miejsce, a przy okazji masz szanse dobrze się bawić.

Każdy z nas rośnie wedle swojego indywidualnego planu. Miejsce i osoby, z jakimi się wiążesz, mogą temu planowi sprzyjać lub nie, ale podstawowa architektura planu pozostaje ta sama. Rzecz jasna, także plan rozwija się w czasie i niektóre jego części odpadają, inne rosną, ulegając weryfikacji w ogniu życia, w strumieniu rzeczywistości. Nasz rozwój przypomina przy tym bardziej plany Architekta Natury, niż budowę domu czy maszyny.

W ciągu życia możesz się zmieniać, nawet bardzo, ale twoje podstawowe potrzeby, twoja wewnętrzna natura pozostają zasadniczo takie same. Róża nie zacznie kwitnąć jak fiołek, a fiołek nie zamieni się w wierzbę. Ktoś, kto ma konstrukcję dębu i nie chce tego zaakceptować, może stracić wiele czasu, usiłując stać się kimś innym. Takie działania są jak przysłowiowe gruszki na wierzbie - nieosiągalne. Natomiast rozpoznanie tego, kim się jest, pomaga osiągnąć zadowolenie i spełnienie w życiu.

Znalezienie siebie, realistyczna ocena swoich możliwości to podstawowy warunek sukcesu, i to w każdej dziedzinie życia. Jeśli nie wiesz. czego chcesz, co objawia się między innymi tym, że żyjesz wedle tego, jak inni zorganizują ci życie, niewielka szansa, że dotrzesz do miejsca, w którym będziesz czuć się dobrze. I nie chodzi tu o to, że inni są ci koniecznie nieżyczliwi - po prostu realizują swój własny plan. Potrzebują innego zestawu kolorów, innych pędzli, być może także innego formatu do stworzenia wewnętrznego pejzażu, niż ty. Jeśli nie odważysz się żyć swoim własnym życiem, będzie ono wyglądało jak kopia cudzego obrazu. To może być bardzo piękna i udana kopia, ale pozostanie tylko kopią.

 

Własna droga

Znalezienie własnej formy wyrazu, stylu życia, pracy, która cię satysfakcjonuje - te wszystkie mniejsze i większe rzeczy, które składają się na życie, przynosi poczucie sensu i mocy. Chyba wszyscy rodzimy się z taki wewnętrznym sterem, który wskazuje nam to, co jest dla nas najlepsze. Potem, w zależności od tego, jacy są nasi rodzice i otoczenie, ten kompas jest w stałym użytku, albo wręcz przeciwnie - zapominamy o tym, że w ogóle istnieje. Wtedy tracimy naszą sprawczość, a co za tym idzie, także poczucie wewnętrznej mocy i sensu istnienia. I póki ster nie zacznie być znów w użytku, płyniemy popychani to w jedną, to w drugą stronę przez ludzi, okoliczności, idee, które nie czynią nas wcale szczęśliwszymi.

Jest wiele dróg, dzięki którym można sobie przypomnieć własne możliwości, powołanie, wewnętrzną moc. Astrologia i horoskop urodzeniowy (znany także jako horoskop indywidualny) to jedna z takich dróg, którą cenię i lubię ze względu na wewnętrzną przejrzystość, elegancję i prawdę.

Gdy wchodzisz z kimś związek, tworzysz z nim waszą wspólną drogę. Jednak by jakikolwiek związek mógł być sensownie rozbudowywany potrzeba nie tylko drugiej osoby, która jest właściwa. Ty sam, lub ty sama potrzebujesz poczuć i wiedzieć, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu. Dlatego warto, zanim zaczniesz pytać horoskop partnerski i o to, czy związek będzie udany, zatrzymał się nad samym sobą i pokontemplował własną duszę.

 

Czym jest horoskop?

Technicznie rzecz biorąc, horoskop albo też radix, to zapis obrazu nieba w momencie twojego narodzenia. Wedle astrologii jest to swego rodzaju mapa twojego "ja'", co przekłada się na to, jak będzie ci się układać w życiu. Novalis powiedział, że los i dusza to nazwy tego samego pojęcia - i takie też podejście znajdziesz w astrologii.

  Każde z ciał niebieskich znajdowały się w chwili twoich narodzin w określonym miejscu na nieboskłonie. Niektóre były widoczne, inne znajdowały się pod horyzontem. Ich położenie, zarówno wobec miejsca na Ziemi, w jakim się urodziłeś, jak i względem siebie, warunkuje określone cechy usposobienia, charakteru, uzdolnień, wyglądu, rodzaju związków, jakie wybierasz itd.

Spójrz na obrazek obok. Tak wygląda graficzne przedstawienie horoskopu, rzut planet, linii horyzontu i południka niebieskiego. Linia horyzontu, w radixie dzieląca koło poziomo na pół, wyznacza Ascendent i Descendent horoskopu. Ascendent to miejsce, które w momencie twojego urodzenia właśnie pojawiło się nad horyzontem na skutek ruchu Ziemi, co z naszego punktu widzenia objawia się jako wschód. Jeśli byłaby tam w tym momencie jakaś planeta, można byłoby zobaczyć, jak pojawia się w widzialnej części nieba. Umiejscowienie Ascendentu - w największym skrócie - mówi o typie osobowości, wyglądzie oraz o tym, jak człowiek postrzega sam siebie. Descendent z kolei, czyli na rysunku punkt najbardziej na prawo od linii horyzontu, pokazuje zachodzący punkt na niebie, taki, który za chwilę zniknie za linią horyzontu. Descendent wyznacza początek 7 domu, który odpowiada za związki i kontakty z otoczeniem, to jak funkcjonujemy w przestrzeni społecznej.
Z kolei linia dzieląca radix pionowo na pół wyznacza "szczyt nieba", czyli Medium Coeli - punkt znajdujący się najwyżej na niebie, oraz "korzenie nieba", Immum Coeli - punkt znajdujący się najniżej, jak to możliwe pod linią horyzontu. Medium Coeli mówi m.in. o ambicjach, celach i drodze kariery człowieka, a Immum Coeli o korzeniach, domu rodzinnym, przodkach i przyzwyczajeniach.

Te dwie linie - jedna pozioma, a druga pionowa, dzielą horoskop na cztery części, które z kolei w astrologii dzieli się jeszcze na kolejne trzy. Ten podział zależy od szerokości geograficznej, w jakiej się urodziłeś. W sumie radix wygląda jak tort pokrojony na 12 kawałków o różnej szerokości. Te 12 sektorów nazywa się w astrologii domami horoskopu. Każdy z domów jest związany z określonymi dziedzinami życia. Znaki i planety, jakie znajdują się w poszczególnych domach, mówią o ich charakterze, a aspekty pomiędzy planetami określają charakter powiązań pomiędzy różnymi dziedzinami życia danej osoby.

Cały układ słoneczny jest w ciągłym tańcu - jednocześnie poruszają się wszystkie planety, zmieniając położenie wobec Słońca, Ziemi i wobec siebie wzajemnie. Te zmiany sprawiają, że jest tak ciekawie, i że my jesteśmy tak różnorodni. Elementy składowe pozostają te same, natomiast kombinacji istnieje niezliczona ilość. W pewnym sensie nasze życie i "ja", jest zapisem chwili, w jakiej przyszliśmy na świat, a czas pozwala nam ów wybrany przez nas program realizować. Zrozumienie własnego programu i jego akceptacja są o tyle ważne, że jego realizacja pozwala czuć się spełnionym, pełnym życia i szczęśliwym.

Co jest potrzebne, by obliczyć horoskop urodzeniowy:

 1. Data urodzenia - czyli dzień, miesiąc i rok.

 2. Godzina urodzenia
Im dokładniejsza, tym lepiej, czyli np. 14.25. Najlepiej, gdy znasz godzinę z dokładnością do 4 minut. Jeśli nie znasz swojej godziny urodzenia, możesz ją sprawdzić w USC. Trzeba poprosić o wydanie odpisu pełnego aktu urodzenia.

 3. Miejsce urodzenia - czyli miejscowość i kraj, w której się urodziłeś.
Sama data to nie wszystko - potrzebne jest i miejsce, które reprezentuje twój osobisty punkt widzenia, jaki wiąże się z miejscem, gdzie po raz pierwszy spojrzałeś na świat.

Relokacje

Jeśli wyprowadziłeś się ze swojej rodzinnej miejscowości, potrzebna jest także informacja o twoim aktualnym miejscu zamieszkania. Wynika to stąd, że wraz ze zmianą szerokości i długości geograficznej zmienia się ułożenie planet w domach, czyli sektorach horoskopu, które, jak już wspominałam, odpowiadają za różne dziedziny życia. Dlatego też im dalej się przeprowadzasz, tym bardziej może się zmienić twój los - energie planetarne będą wciąż te same, ale będą wpływać na inne sprawy. Stąd np. osoby, które decydują się na studia w mieście na drugim końcu Polski, albo zagranicą stają się w pewien sposób "kim innym". Podobnie ma się rzecz z saksami, które wcale nierzadko prowadzą do rozwodu, gdy jedna strona pozostaje w kraju, a druga trafia do miejsca o zupełnie innej szerokości i długości geograficznej.

 

Twoje własne ramy, twój portret

Nie można się zamienić z kimś programem rozwojowym. Dla niektórych to może to być trudne do zaakceptowania. W cywilizacji zachodniej istnieje obecnie silna propaganda sukcesu, jest to jednak sukces mierzony za pomocą wciąż tych samych parametrów, szyty podobnie jak masowa konfekcja. Nie zmienisz na stałe koloru swoich oczu, ani typu kośćca, ani karnacji. Chyba, że zależy ci na szybkim starzeniu skóry albo wyglądzie Michaela Jacksona... Dokładnie tak samo ma się rzecz z resztą twoich predyspozycji i planów. Naśladownictwo prowadzi zwykle do fanatyzmu. W ten sposób frustracja, która jest zablokowaną energią wewnętrzną, znajduje znaleźć ujście. Łatwo poznać, czy ktoś należy do tej grupy. Jeśli stale narzekasz na innych, oznacza to prawdopodobnie, że komuś lub czemuś oddałeś swoje życie, a kiedy nie przyniosło to spodziewanych efektów (bo nie mogło przynieść), szukasz kogoś, kogo możesz za to obarczyć odpowiedzialnością.

Wiara w to, że naśladując kogoś można być tak szczęśliwym, bogatym, pięknym czy wygimnastykowanym jak nasze bóstwo, guru, nauczyciel duchowy czy gwiazda pop sprawia, że zapominamy o sobie. Wewnętrzny spokój, zadowolenie z siebie i tego, co się robi i gdzie się jest, leżą zupełnie gdzie indziej. Horoskop, podobnie jak właściwie prowadzone warsztaty rozwojowe czy psychoterapia, to droga do tego, by zająć się tym, co jest ważne i satysfakcjonujące dla ciebie. Nie dla twojej grupy medytacyjnej, nie dla tego, co pochwala twój mentor, nie dla tego, co będzie wygodne dla twojej rodziny.

Zwrot ku sobie i własnemu szczęściu może nastąpić na wiele sposobów. Horoskop jest jednym z nich, zwłaszcza, że za pomocą technik prognostycznych można sprawdzić, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać, jakie są możliwości manewru w danych okolicznościach.

Niebo jest w tobie. Wystarczy się na nie otworzyć.

 


Józefina Jagodzińska
maj 2006, Warszawa

Kategorie: astrologia, horoskop, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, tranzyty.

Obraz Vincenta van Gogha Gwiaździsta noc powstał w Saint-Rémy, w czerwcu 1889 roku. Obecnie znajduje się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

Przeglądasz: Horoskop - twoje prywatne niebo / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa