UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Wielu jest doktorami z tytułu, a bardzo mało z postępowania."

Hipokrates

Archetypy planetarne - KsiężycAutorka: Józefina Jagodzińska

KsiężycNiekiedy Księżyc jest światłem, a niekiedy cieniem, a jednak zawsze musimy pamiętać, że to jest ten sam Księżyc.

Terry Pratchett

Jest osobistym satelitą Ziemi, z którą właściwie tworzy układ podwójny. Żaden inny Księżyc w Układzie Słonecznym nie wywiera takiego wpływu na zachowanie planety, jak nasz Księżyc, jeAstrologiczny symbol Księżycadynie Chiron i Charon wykazują pewne cechy wspólne (Charon bardziej). Księżyc włada znakiem Raka. Jego symbol astrologiczny widzicie obok, jest to półksiężyc, zwykle przedstawiany w srebrnej tonacji, natomiast jego najwyższej realizacji przypisuje się w ezoteryce kolor wrzosowy, połączenie błękitu i czerwieni.

Księżyc jest podobnie jak Słońce odpowiedzialny za życie na Ziemi oraz jego kształt, a więc fluktuacje, okresy rozwojowe i powtarzające się rytmy. Istnieją skamieliny, które wskazują na to, że kiedyś (kiedyś liczone w milionach lat) Księżyc obracał się szybciej niż dziś, czyli krócej niż 28 dni, a w związku z tym cykle życia uwarunkowane fizjologią w rodzaju tempa przyrastania muszli, kory itd. były krótsze. A fizjologia to w dużej mierze właśnie Księżyc, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki płynami, w tym istotnego, a wciąż mało poznanego układu hormonalnego.

Księżyc wskazuje na to, w jakim rytmie żyjemy i dookoła czego się ten rytm się kręci, co go warunkuje, także w astrologii, na poziomie symbolicznym, archetypowym. Rytm życia osoby z Księżycem w Bliźniętach będzie diametralnie różny od osoby z Księżycem w Koziorożcu. Także inne motywacje i sytuacje życiowe będą te osoby pchały do zmian codziennych nawyków, nawet jeśli pozostałe elementy horoskopu będą takie same. Tak, Księżyc uczy nas rozróżniać i jednocześnie nas różnicuje w sposób, który do pewnego stopnia jest nieprzewidywalny.

Układ SłonecznyTak jak Słońce reprezentuje niekoniecznie refleksyjne élan vital, a także widzenie świata w kategoriach prostych opozycji, jak jasność i ciemność, dobro i zło, białe i czarne, tak Księżyc wnosi umiejętność rozróżniania odcieni. Jest wcieloną pochwałą różnorodności, co możemy obserwować co noc - każdej doby wygląda inaczej. To Księżyc sprawia, że nie tylko żyjemy, ale czujemy, wyobrażamy sobie różne rzeczy, chłoniemy wieloaspektowość tego, co się dzieje wokół nas.

Słońce operuje kontrastami, a Księżyc pokazuje, że każdy pogląd, każda emocja, każde wydarzenie i sprawa są jednym ze stopni pewnego continuum czasoprzestrzennego. Słońce widzi tylko Boga i Diabła, orła i reszkę, ale często nie widzi całej monety. Dlatego też mamy w horoskopie Księżyc, który sprawia, że Yang Słońca znajduje swoje ukochane Yin :) Księżyc pokazuje nam, że nieoświecony i Budda to dwa końce tego samego kija, z niezliczoną ilością stanów pośrednich, i że w swojej istocie nie różnią się oni od siebie tak bardzo, jak potrafi to sobie wyobrażać Słońce. Dlatego też dobrze aspektowany Księżyc przynosi nie tylko głębokie zrozumienie i akceptację własnych emocji, ale też współczucie, współodczuwanie, tolerancję i umiejętność dostosowywania się do fali życia, która płynnie przechodzi od fazy Postu do Karnawału.

Mimo że Słońce jest wielokrotnie większe od Księżyca, to tarcze Słońca i Księżyca, kiedy patrzymy na nie z Ziemi, mają prawie taką samą średnicę i wyglądają tak, jak by były tej samej wielkości. Można to potraktować jako informację, która płynie do nas od świateł - wielkość to nie wszystko. Równie ważna jest odległość (bliskość!), ponieważ ona wskazuje na znaczenie. A przecież Księżyc mówi też o tym, jakiego rodzaju bliskości poszukujemy i co zaspokaja naszą potrzebę przynależności i wynikającej z niej współ-zależności. Słońce mówi dla równowagi podpowiada, jak przy tym być jednocześnie sobą i jak być niezależną osobą. Dopiero te dwie jakości połączone, a więc położenie w znakach, domach i wzajemne aspekty Słońca i Księżyca mówią o tym, jakiego rodzaju światło wewnętrzne człowiek roztacza dookoła siebie, na czym mu zależy w życiu.

Ciekawe, że owa zbieżna wielkość tarczy Słońca i Księżyca dla ziemskiego obserwatora, a więc zewnętrzny, obiektywny i łatwy do sprawdzenia empirycznie fakt jest kompatybilny z indyjskim opisem czakry trzeciego oka. Czakra trzeciego oka, znajdująca się między brwiami, przedstawiana w indyjskich przekazach jako purpurowo-złoty lotos o 2 lub 96 płatkach to w istocie dwie połączone czakry, męska Ajna w kolorze złotym i żeńska Czandra w kolorze purpurowym lub wrzosowym. Ajna w dżjotiszy, czyli astrologii wedyjskiej jest związana ze Słońcem (Surja), a Czandra z Księżycem (Soma)!

To z kolei koresponduje z budową mózgu, który ma dwie półkule - prawą i lewą, przy czym prawa półkula pełni funkcje związane z archetypem Księżyca: funkcjonuje całościowo, obrazowo i emocjonalnie i odpowiada za pamięć długoterminową (ja jestem w continuum), a lewa - z archetypem Słońca: odpowiada za analizowanie i organizowanie, oraz za pamięć krótkoterminową (ja jestem teraz). I tak jak prawidłowe, harmonijne funkcjonowanie mózgu zależy nie tylko od stanu każdej półkuli oddzielnie, ale od przepływu informacji między nimi, tak funkcjonowanie świadomości człowieka zależy nie tylko od odzielnego położenia Słońca i Księżyca, ale i ich wzajemnych relacji. Dlatego też wielu astrologów podkreśla, że nawet dynamiczne aspekty takie jak kwadratura, półkwadratura i opozycja świateł są korzystne dla właściciela horoskopu. Jeśli nie ma takich aspektów, należy zwrócić uwagę na Merkurego, którego energia jest związana z pomostem między półkulami mózgowymi, czyli spoidłem wielkim, oraz w drugiej kolejności na Wenus. Ogólnie rzecz biorąc Merkury, m.in. ze względu na to, że jest najbliżej Słońca, często się z nim jako "posłaniec" zlewa funkcjonalnie, ale o tym więcej w następnych artykułach.

Diana, Ukaranie Akteona, Tycjan, 1659-1660Księżyc symbolizuje także takie archetypowe postacie jak wewnętrzna królowa, żona, matka, a wiec zdolność do mądrej opieki nad sobą i w rezultacie także nad innymi. Zawiaduje też intuicją oraz odpowiada za typ mentalności, jaki reprezentuje dana osoba oraz instynktowne reakcje, jakie pojawiają się w sytuacjach o podwyższonym progu stresu. Wiąże się to z podstawowymi, instynktownymi oraz wyuczonymi odruchami i nawykami, które powstają w preświadomym okresie życia człowieka, a więc przez pierwsze kilka lata życia i okres prenatalny. Odpowiada także za podstawowe, ukształtowane w tym okresie poczucie bezpieczeństwa lub jego brak, jest też związany ze śnieniem, skojarzeniami, wyobraźnią i inteligencją emocjonalną, zwłaszcza w jej wymiarze intrapersonalnym.

Żeby lepiej zrozumieć, jak wiele różnych procesów wewnętrznych jest związanych z Księżycem, warto postudiować mapy Księżyca - czy nazwy takie jak Morze Deszczów, Ocean Jasności, Morze Spokoju, Morze Obfitości, Bagno Zgnilizny, Jezioro Śmierci, Zatoka Tęczy i Jeziora Doskonałości nie odwołują się do jego zmiennej i niejednoznacznej natury?


 
  Józefina Jagodzińska
I-III.2007, Warszawa

Słońce -> Księżyc
-> Merkury ->
Wenus -> Mars
-> Ceres -> Jowisz -> Saturn
-> Centaury-> Uran -> Neptun
-> Pluton -> Haumea -> Makemake ->
Prozerpina
 -> Sedna

Kategorie: astrologia,  horoskop, luminaria.  


Zdjęcie Księżyca jest zamieszczone dzięki uprzejmości JP Stanleya. Udostępnione na zasadach CC.

Obraz złożony ze zdjeć ciał niebieskich wchodzacych w skład układu słonecznego jest udostępnione dzięki uprzejmości NASA - źródło jest tutaj. Fotografia oddaje różnice w wielkościach pomiedzy planetami, natomiast nie oddaje odległości, w jakich planety znajdują sie wzgledem siebie. Udostępnione na zasadach CC.
Przeglądasz: Archetypy planetarne - Księżyc / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa