Cztery żywioły - cz. 2 - Powietrze

Autorka: Józefina Jagodzińska

Notus, wiatr południowyPowietrze przystosowuje się do kształtu przestrzeni i rozprowadza cząsteczki różnych substancji, przemieszczając je z miejsca na miejsce. Nie zajmuje się budowaniem, ale roznosi nowe nasiona i idee, a dzięki temu one mają szanse zakiełkować w nowych miejscach i umysłach. Zawiaduje procesami myślenia i myślami, równie eterycznymi i zmiennymi, jak ono samo.

Powietrze jest związane z nad inteligencją, wizualizacją, komunikacją, pamięcią i skupieniem umysłu. Jako że Powierze jest maksymalnie niestałe i czasem złudne (np. perspektywa powietrzna, fatamorgana), wiąże się je ze złudą i iluzjami - chodzi tu zarówno o sztuczki iluzjonistów, jak i o wieże z kości słoniowych przeintelektualizowanych inteligentów na służbie reżimów czy szalonych guru. Nie wynika to ze złej woli, a  z naiwności początkującego. Żywioł powietrza wiąże się tradycyjnie z wiosną i dzieciństwem, a więc i początkami, nie zawsze udanymi, i z nowym życiem, nowościami i nowinkami.

Ciało

Żywioł Powietrza odpowiada za układ nerwowy, oddechowy oraz częściowo układ krwionośny (tlen). Dla zachowania zdrowia osoby o mocnym rysie powietrznym potrzebują dużo ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, częstych zmian otoczenia i stałych bodźców intelektualnych.

 

Psychika

Zrównoważone Powietrze daje charakter badacza, inteligencję i dobrą pamięć. Powietrze pozwala bezproblemowo dostosowywać się do zmian i łatwo porozumiewać się z innymi. Dziecko Powietrza ma krystalicznie jasny umysł i jest ekspertem w myśleniu nastawionym na rozwiązanie. Żywioł powietrza obdarza je także ciekawością, sporą żywotnością i zmiennością nastrojów. Osoby "powietrzne" lubią dużo myśleć, mówić i pisać, więc trzeba im na to nie tylko pozwalać, ale i zachęcać je do tego.

 

Gdy dziecko Powietrza jest niezrównoważone, staje się powierzchowne, niepraktyczne, niezdecydowane, chodzi z "głową w chmurach" i ma trudności z jasnym wyrażaniem myśli. Trzeba pamiętać, że każdy ma od czasu do czasu gorszy dzień i te cechy mogą pojawiać się w takim dniu, także w chorobie i silnym stresie. Analogiczny proces dotyczy pozostałych  żywiołów.  Za to w dobrych dniach mało kto dorówna mu ciekawością, inteligencją i dowcipem. Tradycyjnie typ powietrzny nazywany jest w typologii Galena cholerykiem.

 

Archetypowe powiązania:
 

Symbol:  Powietrze

Temperament: choleryk. 

Alchemia: faza Citrinitas.

Znaki zodiaku: Bliźnięta, Waga i Wodnik.

Tarot: Miecze, dwór Mieczy w Minor Arkanach.

 

Język egipski: Nef.

Język hebrajski: Ruach.

Język grecki: Aer.

Języl łaciński: Aer.

 

Pora roku: wiosna.

Natura: wiatry, monsuny, halny, fatamorgana, chmury.

Rośliny: jemioła, kwiaty i wiatropylne rośliny.

Zwierzęta: owady i ptaki oraz inne stworzenia latające.


Elemantale żywiołu: sylfy i sylfidy.

Kolor: wszystkie kolory nieba, także rzeczy przejrzyste oraz wiosenna, jasna zieleń.

Postacie mityczne: płanetnicy, latające wróżki, sumeryjski Enlil, egipski Szu, nordyccy Wanowie, toltecki Quetzalcoatl, greckie wiatry Boreasz, Zefir, Notus, Eol i inne personifikacje wiatrów.

 

Józefina Jagodzińska

 

Rycina Notusa, wiatru południowego zwanego też czasem Austerem, pochodzi ze "Słownika klasycznego" dr. Smitha z 1891 roku.

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.