UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Najtrudniej poznać samego siebie."

Tales z Miletu

Cztery żywioły - cz. 5 - Ziemia

Jesteś w: Teksty » Astrologia » Żywioły


Autorka: Józefina Jagodzińska

Ceres Ziemia daje nam oparcie i buduje. To najkonkretniejszy z żywiołów, możemy ją wziąć do ręki i nie umknie jak Woda. Ziemia jest powolna, najpowolniejsza z żywiołów, ale dzięki temu najstabilniejsza. Ziemia poprzez pory roku i różne czasem nieprzyjemne okoliczności sprawdza i weryfikuje nasze plany. Ziemia nas karmi i ubiera, i daje nam miejsce na zbudowanie własnego domu, własnej rodziny, własnego miejsca w społeczeństwie, w świecie. Jest okrutna dla słabych, jak okrutny jest lampart dla najsłabszej antylopy w stadzie. Jest łagodna jak matka, która karmi swoje dziecko piersią. Przynosi kajdany ograniczeń, które, o ile jesteśmy solidni, systematyczni i mamy szczęście, jesteśmy w stanie zamienić w granice nadające ramy wolności. Jest surową, ale sprawiedliwą nauczycielką - bowiem młyny Ziemi mielą powoli, ale dokładnie...

Ciało

Ziemia reguluje ilość soli mineralnych w ciele, szkielet oraz układ pokarmowy. Ziemia obdarza stabilnym stanem zdrowia, skłonnością do dbłości o nie oraz do zdrowego odżywiania się. Dla zdrowia dzieci Ziemi potrzebują spokoju, stabilizacji materialnej i rodzinnej oraz umiarkowanego, łagodnego ruchu.

Psyche

Zrównoważona Ziemia sprawia, że osoba z jej dominantą jest praktyczna, metodyczna i uporządkowana. Jest też uczciwa, sumienna i rzeczowa, a przez to godna zaufania. Ma duże poczucie rzeczywistości, ale nie popada w pesymizm, tylko stawia sobie realistyczne cele. Ma konketne, praktyczne zdolności i jest ceniona jako fachowiec. Potrafi zachować spokój i trzeźwą głowę w trudnych sytuacjach. Jest też, o czym często się zapomina, bardzo, bardzo zmysłowa:) Osoby "ziemne" lubią zajmować się konkretami, porozmyślać zanim sie za coś zabiorą i pracować powoli - i trzeba to zaakceptować.

Niezrównoważona Ziemia szybko się nudzi i jest nadmiernie, destrukcyjnie krytyczna, czym rani i zraża do siebie innych ludzi. Surowa i sucha, nie potrafi okazywać ciepłych uczuć i swoją uwagę okazuje przez krytykę, narzekanie albo umniejszanie. Pedantyczna i dogmatyczna ma w pogardzie emocje, idee i wartości duchowe, ponieważ interesują ją tylko wymierne, policzalne korzyści i transakcje. Nie potrafi się bawić ani śmiać się z cudzych żartów i ma tendencję do depresji.

 

Archetypowe powiązania

 Symbol:Astrologiczny symbol żywiołu Ziemi

Temperament: melancholik.

Alchemia: faza Nigredo. 

Znaki zodiaku: Byk, Panna, Koziorożec.

Tarot: Denary (Monety, Pentakle), dwór Denarów w Minor Arkanach.

 

Język egipski : Ta

Język hebrajski: Aretz

Język łaciński: Terra

Język grecki: Ge

 

Pora roku: jesień.

Natura: każde miejsce, jakiego dotykają nasze stopy... A wiec i góry i łąki, i pustynia, i ruchome piaski... Ziemia bywa bardzo różnorodna.

Rośliny: korzenne, z rozłogami i kłączami.

Zwierzęta: zwierzęta lądowe, także pełzające jak węże, oraz podziemne.


Kolor: żółć, zieleń, brąz, czerń, czerwień gliny etc.


Elemantale żywiołu: gnomy.

Postacie mityczne: krasnoludki, Żmij, Skarbnik, Bel, Geb, Gaja, Prythwi, Demeter, Kora, Hades.

 

Na zakończenie

Wiedza o tym, jaki typ reprezentuje twoja osoba (i twoi bliscy), przydaje się na co dzień. Warto też na  bieżąco ustalać, czego ci potrzeba właśnie tu i teraz. Mapa czterech żywiołów okazuje się nadspodziewanie często przydatna, nie tylko na gruncie ezoteryki, psychologii i życia osobistego, ale i w bardzo konkretnych sprawach, takich jak na przykład projektowanie wizytówki czy argumentacja przy dyskutowaniu dress code, które ma pomóc danej osobie zbudować konkretny, profesjonalny wizerunek.  Mam nadzieję, że ten cykl opracowań będzie stanowił dla ciebie materiał do przemyśleń. Niech moc żywiołów będzie z tobą i niech działa na twoją korzyść :)

 

lipiec - sierpień 2005,
Józefina Jagodzińska

 

Rycina Ceres pochodzi z książki Marciusa Willsona "Outlines Of History: Geographical and Historical Notes and Maps" z 1859 roku. 

Przeglądasz: Cztery żywioły - cz. 5 - Ziemia / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane alchemia, astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, Tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, numerologia, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs, kursy, tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, reinkarnacja, hermetyzm, przebudzenie duchowe, Warszawa