Tarot Baśniowy

Tarot Baśniowy (Fairytale Tarot) jest to talia pokrewna duchem książce Clarissy Pinkoli Estes Biegnąca z wilkami i temu nurtowi współczesnej kultury, jaki Anglosasi nazywają etnopsychologią.

Ta interesująco zilustrowana talia ma trójkę autorów: tandem projektantów i wydawców Alexa Ukolov & Karen Mahony oraz Irinę Triskovą, czeską ilustratorkę. Para, która zaprojektowała tę talię, Rosjanin z Krymu i Irlandka, która postanowiła mieszkać i otworzyć wydawnictwo tarotowe w Pradze, mieście alchemików, kabalistów i heretyków.

Dobór baśni jest ciekawy. Wiele spośród nich nie znałam wcześniej, co stanowi ogromny plus. Są to tak opowieści zaczerpnięte z różnych źródeł, np.:
- Baśnie braci Grimm, które reprezentują takie karty jak Głupiec (Kot w butach), Cesarzowa (Kopciuszek); Sąd Ostateczny (Królewna Śnieżka);
- słowiańskie podania i baśnie - Arcykapłanka (Libusza), Śmierć (Kum Śmierć); paź buław
(Wasylisa);
- baśnie Andersena - Cesarz (Słowik), Rydwan (Królowa Śniegu), Diabeł (Czerwone trzewiczki).

Zakochałam się w tej talii po zobaczeniu Wasylisy: Mądra Wasylisa - Tarot Baśniowy

Obrazki w tej talii na początku mnie nie zachwyciły. Dopiero w trakcie oglądania dotarło do mnie, że są narysowane tak jak w dobrych wydaniach baśni dla dzieci: nie są śliczne, słodziutkie i ... banalne. Stają się piękne i zrozumiałe, gdy poznamy baśń, jaka jest przedstawiona na danej karcie.

Nie to jest piękne, co jest piękne, ale co się komu spodoba i co nabiera wartości dzięki uwadze, jaką dajemy temu czemuś albo komuś.
Czyż nie takie jest życie?

Talia dobrze sprawdza się przy wróżeniu, o ile znamy opisywane baśnie. W innym wypadku, mimo całej ich urody, trudno będzie zrozumieć znaczenie wielu kart, które odbiegają tak od kanonu RWS, jak i marsylskiego, szczególnie gdy w grę wchodzą małe arkana. Jest to jednocześnie gratka dla kolekcjonerów - każdy z rysunków jest dopracowany i wnosi powiew świeżości, jeśli porówna się je z zestandaryzowanymi ilustracjami w taliach wydawanych przez wielkie firmy tarotowe jak Lo Scarabeo czy US Games.

Wasylisa to jedna w wielu przemyślanych, ciekawych kart w tej talii. Kilka innych:

Pióro Finista Jasnego, Cud - Sokoła - Tarot BaśniowyKrzesiwo - Tarot Baśniowy

Jagódka aka Roszpunka - Tarot Baśniowy Dzikie łabędzie - Tarot Baśniowy


Józefina Jagodzińska
2007-2015, Warszawa

Kategorie: tarot, talia tarota, talie tarota,  tarot baśniowy, tarot kolekcjonerski, recenzje.

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.