UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Śpiewaj swoim dzieciom."

H. Jackson Brown

Ho-Hsien Ku

Jesteś w: Teksty » Varia » Orient


Autorka: Józefina Jagodzińska

Ho Hsien KuHo Hsien-Ku, znana w naszej literaturze także jako He Xiangu lub He Xian Gu jest jedną z xian, czyli nieśmiertelnych. Wedle przekazów historycznych Ho Hsien-Ku urodziła się w czasach dynastii Tang, która panowała w latach 618-906 - i według chińskich przekazów nadal żyje, mając obecnie około 1400 lat.
Ho Hsien-Ku zaliczana jest do najpopularniejszej ósemki xian, o których istnieje w tradycji chińskiej wiele baśni, opowieści i mitów. Wśród owych ośmiu nieśmiertelnych jest jedyną kobietą - jeśli nie liczyć Lan T'sai-ho, który przyjmuje raz męską, raz żeńską postać.
W przekazach chińskich istnieją oczywiście i inne żeńskie nieśmiertelne, ale - co tu dużo mówić - jest ich dużo mniej, niż mężczyzn. Chiny, podobnie jak i reszta świata, przez długi czas stanowczo nie rozpieszczały kobiet.
Ho Hsien-Ku jest najpopularniejszą nieśmiertelną daoistką, nauczycielką innych kobiet, które osiągnęły nieśmiertelność, uznawaną za patronkę kobiet idących ścieżkami Dao.

Co mówi legenda? Hsien-Ku urodziła się południowochińskiej prowincji Kuantang, w dobrze sytuowanej rodzinie Ho. Kiedy przyszła na świat, wiadomo było, że jest kimś niezwykłym - miała sześć złotych włosów na głowie. Dzieciństwo upłynęło jej spokojnie, a kiedy miała czternaście lat, który to wiek w tamtych czasach był stosowny do zamążpójścia, przyśnił jej się jeden z nieśmiertelnych, pan Lu Tung-pin. Lu Tung-Pin nauczył ją alchemii wewnętrznej i podarował jej drogocenną, niezwykle rzadką Brzoskwinię Nieśmiertelności. Wkrótce po zjedzeniu brzoskwini Ho Hsien-Ku była w stanie udać się w podróż swoim ciałem duchowym, by złożyć hołd Wielkiej Daoistycznej Bogini, Hsi Wang Mu. Bogini z radością przeniosła ją do ogrodów Bezkresnej Przestrzeni, nowego domu Ho Hsien-Ku. Tam zyskała zdolność do żywienia się przez karmienie się samą słodką, niebiańską rosą i wszechobecną Qi.

Wedle innej, prostszej wersji Lu Tung-Pin przekazał we śnie Ho Hsien-Ku, że jeśli zje "piasek z Rzeki Matki Chmury", czy też "proszek z Perły-Matki", stanie się nieśmiertelna. Sen tak mocno przemówił do panny Ho, że następnego dnia oznajmiła rodzicom, że chce pozostać niezamężna i że postanowiła poświęcić swoje życie zgłębianiu Dao. Ojciec Hsien-Ku nie był zadowolony z takiego obrotu sprawy, gdyż chciał wydać ją za mąż za bogacza, a takie koligacje i wykup za narzeczoną to rzecz nie do pogardzenia. Do Drogi, jaką wybrała Hsien-Ku, przekonała go żona, przypominając mu o sześciu złotych włosach dziewczynki. Uznając, że Hsien-Ku nie jest zwykłą kobietą, rodzice pozwolili jej trenować nauki Dao. 

Brzoskwinia Panna Ho pozostała z rodzicami, aczkolwiek często znikała na wiele dni w górach, zbierając tam minerały, rzadkie zioła i pożywienie dla swojej matki i dla biednych. Podobno miała tak szybki chód, że potrafiła przejść w ciągu dnia setki staj i wrócić o zachodzie słońca ze świeżymi owocami z dalekich stron. Zajmowała się też przepowiadaniem przyszłości i szybowaniem od jednego górskiego szczytu do drugiego, także po to, by spotykać inne nieśmiertelne kobiety.

Kiedy rodzice panny Ho zmarli, zamieszkała ona w górach i przestała jeść ziarna zbóż. W zimę spała na lodzie i nie marzła, a latem nie przeszkadzał jej upał. Uczeni, którzy przychodzili sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak mądra, jak niosła wieść gminna, odchodzili pod wielkim wrażeniem jej głębokiej, rozległej wiedzy i umiejętności.

Wieść o mistrzyni nieśmiertelności dotarła w końcu i do cesarzowej T'ang, która kazała swoim sługom sprowadzić Ho Hsien-ku przed swoje oblicze. Cesarzowa, jak wszyscy władcy absolutni, chciała posiąść tajemnicę nieśmiertelności, by móc rządzić wiecznie. Słudzy cesarzowej odnaleźli Ho Hsien-ku i oznajmiwszy jej rozkaz władczyni, zabrali ze sobą. Pannie Ho wcale się to nie podobało, gdyż tajniki Dao przekazuje się tylko ludziom o czystych intencjach, więc kiedy tylko nadarzyła się sposobna okazja - uciekła i dobrze się ukryła. Cesarzowa dowiedziawszy się o tym, wpadła we wściekłość i wyznaczyła wielką nagrodę za wskazanie miejsca pobytu panny Ho. Widziano ją potem kilkakrotnie, ale nikomu nie udało się jej złapać. I tak pewnego razu Ho Hsien Ku wiedząc, że straże już po nią idą, uniosła się w powietrze i uleciała z jednej dzielnic Pekinu na oczach gapiów prosto w niebiosa. Kilka lat później widziano, jak unosiła się na tęczowej chmurze ponad wieżą pani Ma Ku, słynnej adeptki daoistycznej.

Ho Hsien-Ku jest także bohaterką wielu przygód ośmiu nieśmiertelnych. Na stałe przyłączyła się do nich, gdy zaczęła ukrywać się przed wpływami zawistnej cesarzowej. Gdy walczyła z wyjątkowo silnym demonem, który na nią napadł, pospieszył jej na pomoc nieśmiertelny Lü Tung-pin, który też potem zaprosił ją do grupy. Inna wersja legendy mówi o tym, że Hsien-Ku jeszcze jako nastolatka jako dobrze zapowiadająca się adeptka została przez dziadka Lü zabrana od ojca i macochy - a stało się to tak szybko, że dziewczynka odlatując, nadal trzymała w ręku chochlę.

JeleńPrzekazy podają też, że Hsien-Ku nauczała i inicjowała inne kobiety, które stały się nieśmiertelnymi: jej adeptki to np. Tang Kuang-chen (Kobieta latająca na ropusze) i Tai-hsüan Nü (Pani Wielkich Tajemnic). Tai-hsüan Nü także nauczała potem wiele kobiet ćwiczeń i praktyk daoistycznych.

Ho Hsien-Ku podobno nadal ukazuje się cnotliwym, niewinnym i uciskanym ludziom, którzy potrzebują jej interwencji i pomocy. Jest ona przedstawiana jako łagodnie uśmiechnięta kobieta trzymająca w dłoniach kwiat lotosu, otwierający serce i przynoszący boską światłość, który symbolizuje jej moc i czystość. Ho Hsien-Ku dosiada też często jelenia, najczęściej białego - który jest znakiem witalności, długowieczności i niewyczerpanej, nieustannie płynącej energii życiowej.

wrzesień 2004
Józefina Jagodzińska

Bibliografia:

1. Mantak Chia, www.healing-tao.com
2. Arthur Coterell, Słownik mitologii świata, Wydawnictwo Łódzkie 1993
3. Wolfram Eberhard, Symbole chińskie, Kraków Wydawnictwo Universitas 2001
4. Eva Wong, Opowieści o taoistycznych nieśmiertelnych, Poznań, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2003
5. Obraz rzeźby Ho Hsien-Ku ma status dobra publicznego. Pochodzi z kolekcji Muzeum Guimet w Paryżu.

Przeglądasz: Ho-Hsien Ku / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa