UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Doświadczenie nie jest tym, co się zdarza w Twoim życiu, ale tym, jak reagujesz na to, co się zdarza."

Adolus Huxley

Pluton

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » P


PlutonPluton, Hades - (gr. Ἅιδης, także Ἀίδης Aides, indeurop. Awides - niewidziany; nazywany także Plutonem  - gr. Πλούτων, od wyrazu πλοῦτος plutos — bogactwo oraz Agesandros - Ἀγήσανδρος — prowadzący ludzi) — w mitologii greckiej zarówno dom Hadesa, jak i samego władcę świata podziemnego. Pluton to najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera, odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma, Clyde’a Tombaugha z Lowell Observatory w Arizonie.

Podobnie jak w przypadku Neptuna, astronomowie na długo przed odkryciem Plutona wiedzieli, że za Neptunem znajduje się orbita następnej planety ze względu na cykliczne zaburzenia ruchu Neptuna.

Od odkrycia do 24 sierpnia 2006 roku Pluton był planetą, ale astronomowie na Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze nadali Plutonowi status planety karłowatej. To oznacza, że wedle astronomów w Układzie Słonecznym jest teraz osiem planet standardowych i kilka w nowej kategorii - planet karłowatych.

Poza Plutonem zalicza się do planet karłowatych Ceres, Makemake, Haumeę i Prozerpinę (Eris ). To bardzo interesujące, archetypowe zdarzenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w mitologii greckiej Hades był jednym z 12 bogów olimpijskich, ale mimo to nie brał udziału w ucztach bogów na Olimpie, podobnie zresztą jak Ceres (Demeter).

Pluton jest niewielkim obiektem podwójnym, którego wielkość nie przekracza wedle aktualnych szacunków (razem z Charonem) wielkości ziemskiego Księżyca (por. średnice tych ciał niebieskich). Charon, podobnie jak ziemski Księżyc, jest zawsze zwrócony tylko jedną stroną w stosunku do Plutona ze względu na pokrywający się okres obiegu i rotacji. Pluton jest trzecią po Neptunie i Uranie planetą pokoleniową, jej obieg to ~248 lat. Dwa obiegi Plutona to trzy obiegi Neptuna -  planety te są w rezonansie orbitalnym. Płaszczyzna po której porusza się Pluton jest odchylona o 17 stopni od płaszczyzny ekliptyki, z orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna, co czyni jego ruch z ziemskiego punktu widzenia nierównomiernie rozłożonym w znakach Zodiaku.

Planeta została nazwana na cześć boga zmarłych i bogactw, jednego z trzech braci (Jowisza i Neptuna), którzy obalili panowanie swojego zbyt surowego ojca, Saturna. Był związany z płodnością ziemi, utożasamiano go też z Plutosem, ślepym bogiem bogactwa i obfitości, a także z Hadesem. Jako jedynemu  z greckich bóstw oddawano mu cześć na kolanach, starano się też nie wypowiadać głośno jego imienia. Słynął ze swojej czapki-niewidki (jeden z jego przydomków to niewidzialny). Pluton nie tylko bogiem zaświatów i bogactwa, ale i wiernym mężem Prozerpiny.

W astrologii Pluton jest związany z takimi pojęciami, jak nieodwracalne przemiany, transformacja, obsesja, współwłasność, trusty, korporacje, mafie, systemy bankowe, a także zainteresowania medyczne, ratownicze, surwiwalowe, sztukami walki, militarne, fascynacja doznaniami krańcowymi, seksem, przemocą, śmiercią. Pluton to archetypowy uzdrowiciel, bogacz i mistrz Tantry. 

Wielość  nazw, jaka się pojawiła po odkryciu Plutona, jest oszałamiająca. Nazwę Pluton, która się ostatecznie przyjęła, zaproponowała 11-letnia córka
duchownego  i prawnuczka oxfordzkiego bibliotekarza, Venetia Burney. Panna Burney w dorosłym życiu studiowała  matematykę,  została księgową, a następnie  nauczycielką matematyki i ekonomii. Nazwa Plutona została oficjalnie przyjęta 1 maja 1930 roku.


Początkowo proponowane inne nazwy to:
- Atlas, Zymal, Artemis, Perseus, Vulcan, Tantalus, Idana, Cronus (Flagstaff Observatory),
-
Minerva (The New York Times, Flagstaff Observatory),
- Osiris, Bacchus, Apollo, Erebus (reporterzy),
- Zeus, Constance (Constance Lowell, wdowa po Lowellu),
- Lowell, Percival, Kosmos, Ikar, Prometeus, Tantal, Amphitrite, Athenia, Diana, Loki, Pax, Salacia (inne).

Kategoria: Astrologia & horoskop.

Przeglądasz: Pluton / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa