UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Źle jest mieć zbyt dobry charakter."

Walter Scott

Pluton - crash testAutorka: Dorota Rzepecka

Albreht Durer, Pluton i Persefona, 1516 rokDziś w o tranzytach Plutona - niewielkiej i tajemniczej planecie z końca naszego Układu Słonecznego, odkrytej 18.02.1930.

Podobnie jak w świecie starożytnym Saturn zamykał Układ Słoneczny, tak do niedawna we współczesnym świecie czynił to Pluton, symbolicznie wyznaczając ramy świata dawnego i współczesnego człowieka. Dziś znamy dalsze planety, ale większość astrologów na razie obserwuje przede wszystkim działanie Eris (zwanej też Prozerpiną), bo dopiero prześledzenie jej działania w tysiącach horoskopów może dać wyniki, a póki co interpretuje trzy planety transsaturniczne: Urana, Neptuna i Plutona, uważane czasem za wyższe oktawy Merkurego (Uran), Wenus (Neptun) i Marsa (Pluton). Zmiana statusu Plutona z planety na planetę karłowatą, podjęta podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze w roku 2006, na astrologach nie wywarła wielkiego wrażenia – wywołała jedynie serię astrologiczno-politycznych dowcipów o Plutonie, który jest poza układem.

Jak wielkim zainteresowaniem cieszy się Pluton wśród astrologów i jak intensywnie jest badany, świadczy bogactwo i szczegółowość opracowań. Książek astrologicznych o Plutonie jest sporo. Są wśród nich opracowania napisane przez światowe sławy: “The Astrology of Fate” autorstwa Liz Greene, “Alive and Well with Pluto: Transits of Power and Renewal” Bila Tierneya, “Book of Pluto” Stevena Forresta czy “Healing Pluto Problems” autorstwa Donny Cunningham, która stale współpracuje z ośrodkami leczenia uzależnień, prowadząc m.in. warsztaty astrologiczne dla Anonimowych Alkoholików. Jest też wydane przez Llewellyn dwutomowe opracowanie “Pluto”,Volume I: “The Evolutionary Journey of the Soul”, Volume II: “The Soul's Evolution Through Relationships” Jeffa Greena oraz specjalne opracowanie dotyczące powiązań Plutona z Księżycem: “The Hades Moon: Pluto in Aspect to the Moon” Judy Hall.

Pluton porusza się wolniej niż Saturn i po dziwniejszej orbicie: potrafi przez jeden znak iść dużo wolniej, przez inny szybciej, tak jakby pewne sprawy wymagały więcej czasu. Kiedy zaś podczas tranzytu przez dany obiekt wchodzi w retrogradację, przechodzi przez niego trzy razy: raz ruchem prostym, następnie się cofa i ponownie w ruchu prostym. Przejście jest wtedy długie i bolesne: cud, miód i orzeszki to nie na tranzytach Plutona...

Może więc to i dobrze, że pewne rzeczy przeżywa się w życiu tylko raz: tylko raz można mieć przejście Plutona przez ascendent, a niektórzy nigdy nie przeżyją tego aspektu, w zależności od układu planet w horoskopie. Obieg Plutona wokół Słońca znacznie bowiem przekracza długość ludzkiego życia – to ok. 248 lat. Dla porównania - Saturn wraca na pozycję urodzeniową co ok. 29 lat. Przykładowo osoba urodzona 8 listopada 1982 z zerową koniunkcją Saturna i Plutona w 27.36 stopnia Wagi do ukończenia 75 lat w roku 2057 przeżyje dwa nawroty Saturna i pół trzeciego obiegu. Pluton natomiast utworzy do pozycji urodzeniowej sekstyl w 2007, kwadraturę w 2022 roku i trygon w latach 2041-42, a w chwili 75 urodzin przebywał będzie w znaku Ryb. Opozycja do pozycji z horoskopu natalnego nastąpi dopiero w 2092 roku, więc osoba ta musiałaby dożyć wieku 110 lat.

Życie generalnie ma to do siebie, że lubi człowieka sprawdzać - czy wybrał dla siebie najlepiej. Od tego, żeby to robić, są Saturn i Pluton.

Najmocniej widać to przy trzykrotnym przejściu, gdy Pluton w tranzycie do Światła, planety osobistej czy osi przechodzi ruchem prostym, potem wstecznym, a na koniec znów prostym. Pierwsze takie przejście tranzytu Plutona oznacza najczęściej destrukcję: wali się to, co wydawało się absolutnie stabilne, ułożone i zaakceptowane. Przy Saturnie jest podobnie, ale Saturn nie testuje aż tak głęboko, bo sprawdza trwałość i stabilne podstawy w bardziej ziemskim sensie, rozliczając człowieka z odpowiedzialności i dojrzałości.

Pluton każe szukać głębiej, w podziemiach duszy i sprawdza, czy człowiek działa zgodnie ze swoją prawdziwą naturą, którą często chowa za fasadą wyuczonych zasad, wstydząc się niezbyt pięknych motywacji, takich jak zazdrość, chęć władzy, potrzeba kontroli, gry w uzależnienie od ludzi i rzeczy. Pluton wyzwala najgłębiej skrywane pragnienia i potrzeby z jednej, a lęki i obsesje z drugiej strony. Stąd pierwsze przejście tranzytu (koniunkcji, kwadratury, opozycji, ale także trygonu) przez któreś ze Świateł lub jakąś osobistą planetę bywa szokiem, zwłaszcza gdy horoskop danej osoby jest w ogóle niezbyt plutoniczny, a ona sama nie miała wcześniej mocnych plutonicznych tranzytów.

Drugie przejście to odbudowywanie siebie po przejechaniu przez plutoniczny walec, który potrafi sprowadzić człowieka do kupki czegoś mokrego i bardzo żałosnego. Stworzenie świata, wersja druga poprawiona, w zgodzie z nowymi standardami. Człowiekowi wydaje się, że tyle przeżył, że jest już odporny i zniesie wszystko. A jednak jest jeszcze trzecie przejście...

Trzecie przejście to autentyczny crash test: czy ta wersja druga poprawiona nie okazała się kolejną wersją czegoś starszego, a może zastąpiono jedno zło innym, jedną iluzję drugą? Tylko to, co prawdziwe, może przetrwać. A prawda nie zawsze jest piękna i dobra, wbrew temu, co od starożytności mówi nam kultura. Platońska triada piękna, dobra i prawdy, do idealistyczny poziom Neptuna. Pluton jest za Neptunem i skutecznie odziera nas z tych złudzeń, które sami sobie stwarzamy wierząc, że są nam niezbędne do życia. Po tranzycie Plutona okazuje się, że większość z ideałów i wyobrażeń, którym gorąco hołdujemy, zostało nam narzuconych przez wychowanie, kulturę, religię, literaturę. Tak naprawdę nigdy ich do końca nie zinternalizowaliśmy, nie sięgnęliśmy do głębi własnych motywacji i życiowych wyborów. Pluton z tego właśnie rozlicza.

Dlatego też tranzyt Plutona, choć często w kwestii przebiegu blisko mu do tranzytu Saturna, pod względem finału podobny jest z kolei do tranzytu Urana: daje wyzwolenie. Cena jest zazwyczaj bardzo bolesna i wysoka. Ale warto zapłacić. Pluton pokazuje, że tylko to, co najgłębiej prawdziwe, ma prawo istnieć. Reszta to, jak pisał Gałczyński, sen wariata śniony nieprzytomnie.

Dorota Rzepecka
na stronie od 22.IX.2008, Warszawa
 
Kategorie: astrologia, astrologia prognostyczna, astrologia tranzytowa, tranzyty, horoskop, planety pokoleniowe. 

 

Przeglądasz: Pluton - crash test / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa