UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka."

Paracelsus

Magia i historia run

Jesteś w: Teksty » Varia


Autorka: Józefina Jagodzińska

Runa Fehu, Runy potegi przyrodyRuny to najstarszy alfabet północnoeuropejski, używany co najmniej od II w. n.e na terenach Skandynawii (Norwegia, Gotlandia i wyspy duńskie), a od roku 500 n.e. także w dzisiejszej Polsce, na Rusi i Węgrzech. Futhark starszy składa się z 24 symboli. Nazwa alfabetu Futhark powstała z początkowych liter sześciu pierwszych run: Fehu, Uruz, Thurisaz, Ansuz, Raidho i Kenaz.

Najprawdopodobniej alfabet runiczny został zapożyczony od plemion północnej Italii (tzw. alfabet alpejski). Pamiętajmy, że Wikingowie na swoich smoczych łodziach swobodnie dopływali nie tylko do Bizancjum, ale i do brzegów Afryki. Ba, są dowody archeologiczne, że dopłynęli nawet do Vinlandii, czyli Ameryki Północnej, powtarzaj
ąc tym samym wcześniejszy wyczyn Celtów.

Niektórzy badacze zwracają uwagę na powiązania run z alfabetami fenickim, hebrajskim i wreszcie greckim,który to jest matką wszystkich współczesnych alfabetów europejskich i pierwszym znanym alfabetem, w którym zapisujemy samogłoski. Runy starszego futharku odpowiadają graficznie i fonetycznie odpowiednim literom alfabetu greckiego, co można prześledzić w tabelce Runy - znaczenie.

Odyn na swoim rumaku, Sleipnirze, kamień runiczny z Tjängvide, GotlandiaWedług wierzeń Wikingów runy wymyślił, a następnie podarował ludziom Odyn z rodu Asów, bóg wiatru, wojowników, mądrości, poezji, przepowiedni i magii.

Jako pierwotny bóg wiatru, kołyszący liśćmi drzew,  przewodnik dusz prowadzi na swoim ośmionogim rumaku Sleipnirze pędzący w powietrzu orszak, który porywał ludzi i zwierzęta niczym trąba powietrzna. Odyn przetrwał do dziś w ludowych opowieściach na teranie Niemiec, Anglii i Skandynawii właśnie jako władca Dzikiego Gonu. Dziki Gon odbywał się w każdy nów od nocy Beltane (Cethsamhain) aż do Samhain, w późniejszych legendach angielskich na czele orszaku jedzie już nie Odyn, a znany nam skądinąd legendarny czerwony król, Artur.

Inne imiona O
Frigg i dworka przy kądzieli, Alexander Murray, 1874, Manual of Mythologydyna to Wodan/Wotan. Od jego jego imienia pochodzi nazwa środy w językach duńskim, norweskim, szwedzkim i angielskim - onsdag, wednesday, czyli dzień Odyna/Wodana. Analogicznie piątek, friday był dniem Friggi, żony Odyna, która przędła chmury i władała proroctwami. Odyn zasiada na tronie Hlidskjalf, z którego widać wszystko, co dzieje się w dziewięciu światach. Jedyną osobą, która mogła wedle sag nordyckich usiąść na tym tronie, była właśnie Frigg.

Na wyspach brytyjskich Futhark uległ ewolucji, dzięki mieszaniu się plemion Anglów i Sasów do 33 znaków i tę odmianę pisma runicznego nazywano Futhorc. W tym alfabecie spisano m.in. spopularyzowaną ostatnio przez filmy Sagę o Beowulfie, nafaszerowany zagadkami dialog Salomon i Saturn czy Codex Vindobonensis z 795 roku n.e. Futhorc, zanim został wyparty w X wieku przez alfabet  łaciński, zdążył wytworzyć kilka odmian. Wyszły one z powszechnego użycia po najeździe normandzkiego księcia Wilhelma Zdobywcy na Anglię w 1066 roku na rzecz normańskiego, francuskiego i łaciny, a więc języków używajązych alfabetu łacińskiego.

Poza znaczeniem fonetycznym  runy miały przypisane słowne znaczenia, np. runa Thurisaz (th) oznaczała w futharku, tyle co thorn (cierń), a runa Uruz - tur. Współcześnie do zestawów kart, kamieni lub drewienek z runami dodaje się tzw. pustą runę, zwaną także Wyrd. Jej wylosowanie wskazuje, że nie można odgadnąć przyszłości w danej sprawie, jest ona zakryta.  Pojęcie Wyrd w staroangielskim i staronorweskim koresponduje ze współczesnym słowem los,a także karma. Jest także w mitologii imieniem jednej z Norn, bogiń losu. Wyrd pełniła w mitologii nordyckiej rolę Przeznaczenia przez duże P, kojarzono ją z przybywającym, przychylnym ludziom, a jednak wciąż niepojętym Księżycem.

Runy używano nie tylko jako
jako narzędzie służące przepowiadaniu przyszłości. Ryto i malowano na domach i na okrętach, zdobiono nimi w celach ochronnych różne przedmioty takie jak  biżuteria, broń, naczynia czy uprzęże. Pismo runiczne miało chronić przed wrogami i przyciągać powodzenie.  Dziś często są używane jako ozdoby, elementy zdobnicze i talizmany, a nawet jako odpromienniki radiestezyjne.

Józefina Jagodzińska

4 stycznia 2008, 
Księżyc w Baranie,
Wenus w Rybach

Przeglądasz: Magia i historia run / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa