UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Cofamy się, by skoczyć wyżej."

Gottfried Wilhelm Leibnitz

Archetypy planetarne - MerkuryAutorka: Dorota Rzepecka

Merkury w astronomii i astrologii

Merkury,Ludwig Hofer, Stuttgart, fot. Andreas PraefckeMerkury jest najmniejszą i najszybszą planetą Układu Słonecznego. Znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, które okrąża w ok. 88 dni. Jego powierzchnia przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca i największą liczbę kraterów w układzie Słonecznym, co też sprawia, że jest na mim bardzo wiele jasnych i ciemnych stref. Chociaż był znany już starożytnym astronomom i astrologom oraz pomimo bliskości Ziemi, wciąż pozostaje dla nas planetą tajemniczą i mało zbadaną. Przede wszystkim trudno ją obserwować, gdyż znajduje się zawsze blisko Słońca i mimo że odległość pozwala oglądać Merkurego gołym okiem, to ze względu na jasność Słońca można to robić tylko tuż przed jego wschodem lub tuż po zachodzie.

Swoją nazwę Merkury zawdzięcza krótkiemu czasowi obiegu wokół Słońca, która skojarzyła się starożytnym astronomom z szybkością, z jaką posłaniec bogów Hermes-Merkury na swoich uskrzydlonych sandałach przekazuje wieści. Jej symbol to uproszczona wersja kaduceusza – laski, którą Hermes godził zwaśnionych bogów. Jednak zanim Merkury otrzymał swoje imię, przez jakiś czas nosił dwa, gdyż był uważany za dwie planety. Merkurego widocznego z rana greccy astronomowie nazywali Apollo, a widocznego wieczorem - Hermesem. Gdy zorientowali się, że chodzi o jedna i tę samą planetę, zostali przy imieniu posłańca i opiekuna kupców. Dziś używamy jego rzymskiej wersji: Merkury, który był odpowiednikiem greckiego Hermesa.

To historyczne zamieszanie z nazwą odpowiada podwójnej naturze Merkurego i jego znaku - Bliźniąt. Do dziś Merkury rządzi dwoma znakami: Bliźniętami i Panną. Wprawdzie w w przypadku tego drugiego znaku wielu astrologów, do których także się zaliczam, uważa, że należy przyznać władztwo, lub co najmniej współwładztwo Ceres , ale nawet w tym przypadku Merkury pozostaje starym władca, podobnie jak np. Mars jest wciąż współwładcą Skorpiona i w horoskopach osób ze Światłami lub ascendentem w tym znaku ma bardzo wiele do powiedzenia, czasem więcej, niż patronujący współcześnie Skorpionowi Pluton.

Merkury w mitologii pełnił rolę posłańca innych bogów i mediatora w ich sporach. Patronował kupcom, celnikom i złodziejom. Przedstawiano go z uskrzydlonymi stopami, dzięki którym mógł szybko przemieszczać się i przenosić wieści. Ze względu na swoją rolę bardzo szybko się przemieszczał i wiele mówił. Dlatego też Bliźnięta, znak, którym włada Merkury, to najszybszy i najbardziej zmienny znak zodiaku. Należy do żywiołu powietrza i jakości zmiennej. Osoby urodzone ze Słońcem, Księżycem lub ascendentem w znaku Bliźniąt potrzebują, żeby cały czas wokół nich coś się działo, wszelka stałość i niezmienność nudzi ich śmiertelnie. Osobista planeta położona w znaku Bliźniąt także wskazuje na potrzebę różnorodności w ekspresji jej energii. Merkury w Bliźniętach potrzebuje wielu podniet intelektualnych, najlepiej kilku jednocześnie; Wenus w Bliźniętach – licznych kontaktów towarzyskich, przyjemności z flirtów i rozmów na rozmaite tematy; Mars w Bliźniętach - różnorodnych zajęć, możliwości łączenia wielu zadań bądź wykonywania ich naprzemiennie.

Merkury w horoskopie urodzeniowym

MerkuryW astrologii Merkury jest planetą symbolizującą w horoskopie typ umysłowości: jak gromadzimy, porządkujemy i kojarzymy informacje, jak dokonujemy analizy i syntezy, w jaki sposób zapamiętujemy i na jak długo.

Merkury mówi także o komunikowaniu się z innymi, dobrze posadowiony wskazuje na zdolności do pisania i mówienia, dar przekonywania oraz talent mediatorski i umiejętność porozumienia się z ludźmi z różnych sfer i kultur. Daje też smykałkę do handlu i kupiectwa. Jego żywioł w horoskopie urodzeniowym mówi o sposobie, w jaki przyswajamy i przekazujemy dalej informacje, jak działa nasza pamięć, co pobudza nasz umysł. Szczegółowe informacje zawiera jego położenie w znaku, domu i liczba oraz rodzaj aspektów, jakie tworzy z innymi planetami. W przypadku Merkurego im więcej aspektów, tym lepiej.

Merkury najlepiej czuje się w zmiennych i wszędobylskich Bliźniętach - znaku, któremu patronuje. Tak położony w horoskopie natalnym obdarowuje talentami boskiego posłańca: bystrością umysłu, szybkością kojarzenia faktów, umiejętnością sprawnego gromadzenia mnóstwa informacji, dobrą pamięcią krótkotrwałą i talentem do porozumiewania się z każdym. Osoby z Merkurym w Bliźniętach zwykle potrafią porozmawiać i z profesorem Harvardu, i z panem Mietkiem spod budki z piwem, nie widzą też najmniejszego problemu, gdy trzeba to robić jednocześnie. Dzieci z Merkurym w Bliźniętach często są dobrymi uczniami, gdyż właśnie ten typ myślenia jest premiowany we współczesnej szkole, kładącej nacisk na zdobywanie wiedzy po trosze o wszystkim. To położenie wszechstronnych dziennikarzy, pisarzy i handlowców, nie badaczy i odkrywców. Pracownicy z Merkurym w Bliźniętach są skarbem w działach PR i marketingu oraz w agencjach reklamowych, bo zawsze są na bieżąco i wiedzą, co w trawie piszczy. Ze sławnych postaci Merkurego w Bliźniętach ma Meryl Streep - aktorka, która potrafi zagrać każdą rolę i jako jedna z niewielu zrobiła wielką karierę dzięki swojej merkurialnej błyskotliwości i talentowi, a nie ładnej buzi.

Merkury bardzo dobrze odnajduje się także w swoim dawnym znaku – Pannie. Tak położony daje myślenie nakierowane na logikę i konkret, umiejętności analityczne i pamięć do detali. W Pannie najpełniej ujawniają się praktyczne zdolności związane tradycyjnie z kupiectwem, któremu patronował Hermes-Merkury. Talent organizacyjny Merkurego w Pannie oraz dar (który jednocześnie bywa przekleństwem!) rozbierania wszelkich zagadnień na czynniki pierwsze oraz ujmowania trudnych spraw w jasnych słowach czynią z takich osób świetnych nauczycieli, handlowców i analityków biznesowych. Merkurego w Pannie miał trzykrotny szachowy mistrz świata Michaił Botwinnik, który równolegle do kariery szachowej rozwijał naukową i pracował nad algorytmami "maszyn myślących" - zajęcie w sam raz dla Merkurego w Pannie! Tak położonego Merkurego miała też założycielka słynnego domu mody, Coco Chanel, która mając Słońce i Wenus w Lwie, a Merkurego w Pannie pokazała, że wielka elegancja (Lew) może być praktyczna i nie kosztować fortuny (Panna), lansując modę na wygodne kostiumy i sztuczną biżuterię, o niebo tańszą od noszonych wcześniej przez elegantki klejnotów.

Najkorzystniejsze położenie dla Merkurego to jednak znak Wodnika, w którym ulega wywyższeniu. Merkury w Wodniku nie gromadzi informacji i nie żongluje nimi, jak w Bliźniętach, ani nie segreguje i bez końca analizuje, jak w Pannie, lecz daje oryginalny, niezależny umysł, zdolność przełamywania i przekraczania schematów oraz znajdowania nietypowych i nowatorskich rozwiązań. Z Merkurym w znaku Urana urodziło się wielu wizjonerów, jak Juliusz Verne, który w swoich fantastyczno-podróżniczo-przygodowych powieściach przewidział mnóstwo późniejszych wynalazków technicznych, a także osób uczulających współczesnych na problemy społeczne, jak Oprah Winfrey, bohaterka najpopularniejszego amerykańskiego programu telewizyjnego i jedna z najbardziej opiniotwórczych osób w Stanach Zjednoczonych. To świetny znak dla inżynierów, pisarzy, badaczy - Wodnik jako znak stały daje Merkuremu także konsekwencję i wytrwałość w dociekaniach, dając wybitnych specjalistów we wszystkich dziedzinach.


Warto zapoznać się z interpretacją Merkurego w swoim horoskopie, żeby uświadomić sobie silne i słabe strony swojego umysłu oraz bardziej świadomie go wykorzystywać. Interpretacja Merkurego jest szczególnie ważna w horoskopach dzieci i młodzieży, gdyż pozwala zbadać typ umysłowości młodego człowieka i pomóc mu wybrać najbardziej efektywny sposób nauki oraz wskazać dziedziny, które mogą go zainteresować. Ponieważ niestety polska szkoła jest pozbawiona indywidualnego podejścia i traktuje uczniów jako jedną masę obdarzoną tym samym typem pamięci i wyobraźni, młody człowiek musi od zera wypracowywać swoje metody uczenia, a nie każdemu starcza na to uporu i pomysłowości oraz dobrych chęci.

Obecnie tranzytujący Merkury przebywa w znaku Bliźniąt - jak widać po częstotliwości i liczbie wpisów w Magicznym Kuferku w tym miesiącu, takie położenie Merkurego rzeczywiście sprzyja aktywności umysłowej. Pomysły mnożą się przez pączkowanie, a teksty piszą się w tempie ekspresowym  :)

Warto wykorzystać ten czas na spotkania z przyjaciółmi, wykonanie kilku telefonów do dawno niewidzianych znajomych i nadgonienie zaległych drobnych spraw, które teraz uda się załatwić błyskawicznie i od ręki. Osoby twórcze nie powinny się stresować, że niczego nie mogą doprowadzić do końca, bo w kółko zaczynają nowe projekty, lecz korzystać z chwili i łapać wszystkie sroki za ogon, a dopiero przy przejściu Merkurego do Raka decydować, co z nowości jest warte kontynuowania. 

 
Dorota Rzepecka
19.VI.2009, Warszawa

Słońce -> Księżyc
-> Merkury -> Wenus -> Mars
-> Ceres -> Jowisz -> Saturn
-> Centaury-> Uran -> Neptun
-> Pluton -> Haumea -> Makemake -> Prozerpina
 -> Sedna
 
Kategorie: astrologia,  horoskop, planety osobiste. 

Zdjęcie posągu Merkurego jest zamieszczone na stronie zgodnie z zasadami GFDL, a jego autorem jest Andreas Praefcke.

Przeglądasz: Archetypy planetarne - Merkury / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa