UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"To dziwne, że tylko nadzwyczajni ludzie dokonują odkryć, które później wydają się takie zwykłe i proste."

Georg Christoph Lichtenberg

Kilka uwag o Aniele i Diable, czyli XIV i XV Arkana TarotaAutorka: Józefina Jagodzińska

Umiarkowanie, Harmonious TarotDzisiaj na zajęciach z czwartkową grupą tarotową omawiałam cztery karty Tarota, w tym Umiarkowanie i Diabła, wedle kolejności XIV i XV Wielkie Arkana. Ponieważ w trakcie wykładu poczyniłam kilka ciekawych (także dla mnie samej) uwag, spisuję je tutaj na bieżąco, aby zachować je w pamięci.

To, co charakterystyczne dla znaczenia karty Diabeł to sprawy takie jak  fałsz, kłamstwo, manipulacja i rozwinięta na wysokim poziomie socjotechnika służąca spełnianiu pożądań i zachcianek tego, kto jak Machiavelli pragnie igrać innymi tak, jakby byli pionkami do gry. Mamy więc tu także daleko posuniętą psychopatię i odcięcie od tych wartości, które czynią z nas ludzi, istoty czujące i współ-czujące.

Diabeł nie jest więc postacią pozytywną w Tarocie, wręcz przeciwnie. To złoczynna, świadoma tego co robi i działająca z pełną premedytacją postać, która wybiera moc i wszelkie związane z mocą formy kosztem prawdy i dobra.

Tuż obok karty Diabeł mamy na zasadzie kontrastu postać Anioła przelewającego wodę z jednego dzbana do drugiego, czyli kartę Umiarkowanie. Umiarkowanie jest jedną  czterech cnót głównych, opisanych przez Platona, a następnie przejętych z filozofii greckiej przez Chrześcijaństwo. Wiąże się ona z panowaniem nad sobą i życiem wedle zasady złotego środka: wszystko w miarę.

Tak naprawdę te dwie karty mówią o tym samym - o tym, jakie życie wybieramy. Czy takie, które jest zgodne z naturą - naszą i świata - jaką reprezentuje Umiarkowanie, czy też ulegamy niskim motywacjom i pogrążamy się w piekle już za życia, wybierając postawę Diabła.

Diabeł jest specyficzną postacią, zwłaszcza w talii Rider-Waite-Colman i wszystkich wzorujących się na tej klasycznej i bardzo popularnej talii. Udaje on wartości reprezentowane przez inne karty za pomocą sprytnych sztuczek i kusi tym, co jest najbardziej interesujące dla danego człowieka. Dla jednych będą to pieniądze, dla innych seks, a dla jeszcze innych moc czy zdolności paranormalne. W gruncie rzeczy to nieistotne, każdy ma swoje słabości i marzenia, które spełnione diabelskim sposobem przyniosą i  owszem, pożądaną formę, jednak nie treść. Diabeł potrafi dać niekiedy bardzo wiele swoim wyznawcom, często nawet literalnie i złośliwie to, o co proszą,  jednak nigdy nie daje szczęścia i spełnienia. Formy same w sobie są bowiem puste i pozbawione znaczenia. Szczęście TREŚCIĄ, nie formą.

Każdy ma swój Cień, co nie zmienia tego, że to tylko część naszej osobowości. Jeśli decydujemy się - świadomie lub nie - na to, żeby właśnie ten element w nas dominuje, więzimy własną duszę w czymś, co samo w sobie jest straszliwą karą. Na karcie Diabeł to znaczenie jest przedstawione jako łańcuchy, które noszą na sobie jego wielbiciele.

Myślę, że renesansowi ezoterycy, którzy opracowali koncepcję i kolejność Wielkich Arkanów nie bez powodu umieścili Umiarkowanie i Diabła obok siebie. Jakże często - także dziś - ludzie mylą władzę, szeroką wiedzę i inne zewnętrzne oznaki pozycji w świecie z dobrem, z tym, co właściwe. Jakże często skrzydła nietoperza są mylone ze skrzydłami anielskimi, tylko dlatego, że jedne i drugie służą lataniu. Jak napisał Gabriel Garcia Marquez: jeśli skrzydła nie stanowią najistotniejszego elementu odróżniającego krogulca od aeroplanu, tym bardziej nie mogą nim być przy rozpoznawaniu aniołów.

Skrzydła, podobnie jak białe szaty, ujmujący uśmiech i umiejętności parapsychiczne nie świadczą o tym, że ktoś jest Aniołem. O tym świadczą czyny i ich skutki. Jest takie ładne zdanie w Biblii, które brzmi: po owocach ich poznacie. Myślę, że to dobre podsumowanie tych dwóch kart. Bez względu na to, jak wiele kuszących propozycji, form i kształtów przybierze Diabeł, skutki jego działalności są zawsze negatywne.

Dobrym przykładem działalności pod patronatem Diabła są poczynania Hitlera i Stalina. Wpływ obydwu przyniósł Europie i Światu opłakane skutki, których konsekwencje w niektórych dziedzinach życia nadal wyrządzają szkody, zarażając truciznami umysłu kolejne pokolenia. A przecież obaj panowie w swoim czasie byli postrzegani jako mężowie opatrznościowi  i dobroczyńcy swoich narodów.

Podobnie jest w świecie ezoterycznym - przykładów fałszywych nauczycieli duchowych, obiecujących przeróżne fascynujące umiejętności, takie jak np. telepatia, telekineza, lewitacja, wygrane w totka, umiejętność uwiedzenia każdej kobiety, ogólnie ponadprzeciętny wpływ na ludzi i wiele innych siddhi, jest bardzo wiele.

Charakterystyczne, że przy obietnicach tego rodzaju nie ma w ogóle mowy o wartościach, o etyce. W świecie Diabła wartości nie istnieją, są tam tylko cele i przedmioty. Ludzi tak naprawdę także nie ma, ponieważ są oni traktowani jak jeszcze jeden rodzaj rzeczy, którymi dysponuje się w taki czy inny sposób. Rzeczy zaś można bezkarnie niszczyć lub wyrzucać, kiedy komuś przyjdzie na to ochota. Stąd się biorą krematoria (rzeczy można palić), a w mniejszym formacie np. takie zabawy, jakie opisywał Pierre Choderlos de Laclos w Niebezpiecznych Związkach.

Anioł zaś przynosi pokój.

Jego owoce są słodkie. Gdziekolwiek  jesteś i cokolwiek robisz, czujesz w sobie płomień życia, który tu i teraz jest dokładnie taki, jaki powinien być. Ponieważ kiedy duch się liczy, to dzięki niemu nawet najskromniejsza postać, czynność lub stan stają się bramą do Nieba.

Antonina Krzysztoń w piosence Perłowa Łódź śpiewa:  Jesteś przy mnie - czuje spokój, czuję radość i wytchnienie... I w jej śpiewie słychać głos duszy, ucieszonej, że może być obecna tu i teraz. Tak jasno. Prosto. Zwyczajnie. Tarot zawiera taką właśnie koncepcję anioła, spokoju, dojrzałego szczęścia.

I o to właśnie chodzi. Czy jesteś przy sobie?

Księżyc w 14 stopniu Skorpiona


Józefina Jagodzińska,
19 maja 2009, Warszawa

Przeglądasz: Kilka uwag o Aniele i Diable, czyli XIV i XV Arkana Tarota / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa