UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Życie to nie jest jedna prosta linia. Większość z nas musi być, jak drzewo, przesadzona, zanim zakwitnie."

Louise Nevelson

Dżalaluddin Rumi - horoskop urodzeniowyAutorka: Józefina Jagodzińska

MevlanaNie ma sensu fundować lampy do meczetu, jeśli jest nagląco potrzebna w domu.

przysłowie perskie


Zaczęłam pisać  ten tekst 30 września 2006. 799 lat wcześniej urodził się Rumi, fantastyczny suficki poeta i mistyk. Był twórcą zakonu wirujących derwiszy.  Rok następny, 800-lecie jego narodzin, był przez UNESCO uznany właśnie rokiem Rumiego.

Wedle Wikipedii Rumi, czyli Dżalal ad-Din Rumi, Dżalaluddin Rumi, Dżalal ad-Din Balchi, Maulana Rumi, Mevlana, urodził się 30 września 1207 roku w Balch w Afganistanie, które dziś leży na opłotkach dzisiejszej stolicy prowincji Balch, Mazar e-Sharif.

Słowo Rumi znaczy tyle, co Rzymianin, a dokładnie Rzymianin z Anatolii, co wskazuje na ciekawe koneksje jego rodziny ze światem zachodnim. Rumi to wielki mistyk potrafiący przemienić Wszystko w metaforę. Zyskał szacunek i uznanie już za życia, wśród największych poetów Persji. Uciekając przed najazdem mongolskim 1221 wędrował na zachód i ostatecznie większość życia spędził w Konyi (Anatolia) gdzie też znajduje się jego mauzoleum. Najbardziej znanym jego dziełem poetyckim jest "Masnawi i Manawi" (Masnavi-e Maanavi), sześcioczęściowy, złożony z dwuwierszy poemat uważany przez sufich za drugą co do ważności świętą księgę po Koranie. Mauzoleum Rumiego w Konya jest celem corocznych pielgrzymek, podobnie jak Mekka.

Nie znamy godziny jego urodzenia. Co na to astrologia? Ustawiłam, zgodnie  symbolicznie w jego radixie Słońce na szczycie MC, jako źródło podstawowej energii życiowej. Znaczące, że w takim układzie Księżyc wypada na Ascendencie. Rumiego do tej pory komplementuje się w krajach arabskich jako największego poetę wszechczasów, mędrca islamu, mistrza sufizmu itd. I taką popularność przez wieki daje Księżyc we władaniu Saturna, w kwadracie do Słońca i kwadratura Wenus w Skorpionie do Plutona w Lwie. Prawdziwe per aspera ad astra.

 Rumi, horoskop urodzeniowy

 

W jego horoskopie widać też wielce prawdopodobną kwadraturę pomiędzy Słońcem w Wadze, a Księżycem w Koziorożcu, który tego właśnie dnia całą dobę przebywał w tym znaku. To wewnętrzne rozdwojenie - pasja i jednoczesne poczucie zamknięcia, z którego poeta się wymyka, odnajdujemy zarówno w jego życiu, jak i wierszach:

Gdy jestem z tobą, nie śpimy całą noc.
Gdy ciebie tutaj nie ma, nie mogę usnąć.

Dziękuję Bogu za te dwie bezsenności.
I różnice pomiędzy nimi.Ścisła opozycja Merkurego w Wadze z Neptunem w Baranie dały mu mistrzowską, czarowną umiejętność operowania słowami, które w jego twórczości są i mistyczne, i erotyczne jednocześnie:

Przyjacielu, nasza bliskość jest taka:
Gdziekolwiek postawisz stopę, poczujesz mnie
w jędrności swego ciała.

Jak to jest z tą miłością,
widzę twój świat a nie ciebie?


I jest to całkiem zrozumiałe, kiedy spojrzy się na koniunkcję Urana z południowym węzłem księżycowym. Mogę to skomentować tak, że już wtedy Rumi kroczył ścieżką duchową o wiele dłużej, niż trwa jedno ludzkie życie. I sufi poznali się na nim, do tej pory to co napisał, jest traktowane jako wysokiej klasy przekaz "z góry".

Taka koniunkcja Urana z Ogonem Smoka kojarzy mi się ze spadającą gwiazdą.W każdym rejonie świata jest masa baśni o tym, jak gwiazda popełnia jakieś przewinienie, niezrozumiałe dla zwykłych śmiertelników i w ramach reedukacji zostaje wysłana na Ziemię po to, by odpracować to, co przeskrobała. Ponieważ i Uran, i Ogon Smoka są w Lwie, myślę, ze chodziło o sprawy z poziomu Anahaty. Skądinąd sufizm jest właśnie ścieżką serca.

Rumi poszedł śladami swoich przodków i tak jak jego ojciec, dziadek, pradziadek, którzy byli teologami, nauczycielami i prawnikami, on został nauczycielem. Do 37 roku nic szczególnego w jego życiu się nie wydarzyło. Pracował jako nauczyciel pod sułtańskim patronatem. W roku 1244 spotkał wędrującego derwisza z miasta Tabiz o nazwisku Szams. Znajomość ta zapoczątkowała nowy rozdział w jego życiu tak znaczący, że sam stwierdził "Co wcześniej myślałem o Bogu, dzisiaj spotkałem w formie żywej".

Rozpoznanie to wzmocniło i podbudowało jego wiarę w boskie pochodzenie świata. Jego poezja napełniła się pragnieniem zostania Przyjacielem - bliskim duchowo tego, co zobaczył po raz pierwszy w Szamsie, swoim nauczycielu mistyki.

Późno, samotny w łodzi swojego ciała,
bez światła i skrawka ziemi na horyzoncie,
ciężkie grube chmury. Próbuję utrzymać się
na powierzchni, a jednak już pod
i żyję wewnątrz oceanu.


Nie wiemy, jak wyglądał horoskop Szamsa, ale patrząc na solariusz Rumiego w roku 1242 widać, że Neptun tranzytował jego natalnego Saturna. To musiało być wstrząsające dla Rumiego spotkanie. Liz Greene o takim skojarzeniu energii planetarnych pisze: "Gdy już raz zakosztuje się ekstazy, często trudno pogodzić się ze świadomością, że może ona nie powrócić". Nie zdziwiłabym się, gdyby Szams zafascynował Rumiego nie tylko duchowo i erotycznie, ale i zainicjował wspólne palenie haszyszu.

Podczas dnia śpiewałem z tobą.
W nocy spaliśmy w tym samym łóżku.
Nie byłem świadomy dnia ani nocy.
Myślałem, że wiem kim byłem,
ale byłem tobą.


Jednak przyjaźń z Szamsem nie skończyła się dobrze dla Rumiego. Jego rodzina i przyjaciele byli tak zazdrośni o Szamsa, że w końcu go zamordowali.

Ludzki kształt jest duchem
zrobionym z roztargnienia i bólu.
Czasem jasne światło, czasem bezlitosność
próbuje szeroko otworzyć
ten obraz ciasno trzymany w sobie.


Nie wiemy, kiedy to się stało, ale patrząc na solariusz z roku 1242 widać, jak wielkim szokiem musiała być zmiana trybu życia, poglądów i upodobań u Rumiego. Dodatkowo jego urodzeniowy Saturn był w tym czasie w ścisłym trygonie z Plutonem, Księżyc był w kwadraturze do Słońca, a Uran natalny z Uranem tranzytującym były w zerowym kwinkunksie. Jego rodzina musiała z jednej strony bardzo cierpieć, widząc zmiany w Rumim, zmiany nieuniknione i wskazane dla jego rozwoju, na co wskazuje ścisły trygon węzła północnego do solariuszowego Merkurego. I Pluton z Uranem nierychliwe, ale sprawiedliwe - po pewnym czasie rozliczyły zarówno Rumiego, jak i Szamsa za zaniedbania spraw ziemskich na rzecz niebiańskich. Taka jest właśnie ciemna strona Urana na węźle południowym.

Jest w tym coś z klasycznej tragedii greckiej - z jednej strony autentyczna potrzeba zmian i rozpuszczenia sztywnych struktur Saturna, a z drugiej - niedotrzymanie umów, jakie zawarł ze swoją rodziną. Niedopełnienie, które doprowadziło do śmierci mentora i przyjaciela.

Rumi zginął 17 grudnia w 1273, coś jednak po nim zostało. Nawet całkiem sporo. Każdy z nas nas słyszał, a może i widział wirujących derwiszy, zakon założony przez Rumiego, a w świecie Islamu jego nauki są ważne nie tylko dla sufich.

Poza ideami sprawiedliwości a niesprawiedliwości
jest pole. Tam ciebie spotkam.

Kiedy duch leży w trawie,
świat jest za bardzo wypełniony aby o nim mówić.
Idee, język, nawet fraza siebie sobie
nie mają żadnego sensu.Informacje o życiu Rumiego pochodzą z wikipedii i strony Adama Lizakowskiego:
http://www.najmici.net/rumi_lizaka.htm
Wszystkie wiersze, cytowane w tej notce, wyszły spod pióra Dżalaluddina Rumi.

 Józefina Jagodzińska,
18.XII.2006, Warszawa
redakcja 22.X.2010


Przeglądasz: Dżalaluddin Rumi - horoskop urodzeniowy / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa