UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Dobro krzyczy. Zło szepcze."

przysłowie balijskie

Bona Sforza d'Aragona, królowa PolskiAutorka: Józefina Jagodzińska

Bona Sforza w wieku 23 lat, Sebastiano del PiomboKrólowa Bona jest jedną z wielu postaci historycznych, która ma wielkie zasługi dla Polski, jednak przez długi czas była nie tylko nie doceniana, ale wręcz szkalowana najpierw przez przeciwników politycznych, mizoginów i wszelkiej maści pieczeniarzy, a potem przez kolejnych bezrefleksyjnie kopiujących od nich dziejopisów.

Bona Sforza d'Aragona urodziła się 2 lutego 1494 roku w Vigevano, jako włoska księżniczka z rodu słynnych Sforzów.
Zygmunt Wdowiszewski w "Genealogii Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce" podaje, że "Bona urodziła się w Vigevano 2 lutego 1494 roku o godz. 13 min 30, jak to przekazała własnoręczna zapiska w Modlitewniku". Tę samą godzinę podaje Mara Bogucka w biografii królowej "Bona Sforza". Nie było wtedy we Włoszech dziecka z wysokiego rodu, którego godziny urodzenia by nie zanotowano ze względów astrologicznych. Astrologia grała w tamtych czasach pomocniczą rolę w dobieraniu partnerów i wyborze odpowiednich momentów na takie okazje, jak pakty, rozejmy i śluby możnych, które służyły ściśle określonym celom politycznym.  Jeśli dane te nie są znane, to znaczy, że się nie zachowały.

Bona urodziła się ze Słońcem w Wodniku i Księżycem w Koziorożcu, przy czym Księżyc był w koniunkcji z Neptunem, co dawało jej dodatkowe zdolności interpersonalne, takie jak urok osobisty i umiejętność przekonywania oraz talent muzyczny, ale i trudniejsze życie. 


Była córką Giana Galeazza Sforzy i Izabeli Aragońskiej, ich przedostatnim dzieckiem, jednak różnica wieku między nią a rodzeństwem nie była duża - najstarszy Francesco był od niej starszy o 3 lata, siostra Ippolita o 2 lata, Bianca młodsza o rok. Żadne z nich nie żyło długo - Bianca przeżyła zaledwie 18 miesięcy, Ippolita umarła w wieku 8 lat, Francesco dożył 21 lat. Francesco, jako jedyny syn i spadkobierca od 5 roku życia żył w izolacji od matki i sióstr pod kuratelą wuja Ludovica, który przejął władzę, a następnie od 8 roku życia do przedwczesnej śmierci był zakładnikiem króla francuskiego Ludwika XII. Takie doświadczenia z dzieciństwa oraz losy jej matki, a później niesprawiedliwe oskarżenia jej samej w wieku dojrzałym o trucicielstwo, pasują do trudności, przez jakie przechodzą osoby z koniunkcją Księżyca z Neptunem.

Izabela Aragońska w wieku 20 lat, Giovanni Antonio BoltraffioJej matka, Waga ze Uranem na Słońcu, Wenus w Pannie i podobnie jak córka z Księżycem w Koziorożcu, mogąca się poszczycić królewskim pochodzeniem po mieczu od IX wieku, była jedną z  piękności epoki - malowali ją Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Giovanni Ambrogio de Predis, Bernardino Luini i inni.

Izabela Aragońska była także - co nie dziwi przy tak mocnych wpływach Wagi i Urana - mecenaską muzyki, literatury i edukacji. Zadbała o staranne wykształcenie jedynego dziecka, które pozostawiono jej wpływem i które ją przeżyło - naszej Bony. Edukacje Bony nasiliła się szczególnie po śmierci Francesca, więc od jej 18 roku życia aż do zamążpójścia 6 lat później. Jest jasne, że przy tak podobnym położeniu Księżyców u matki i córki ich kontakty nie były tak bliskie, jakby chciały - paradoksalnie przez zbytnie podobieństwo. Bonita, jak pieszczotliwie określała ją matka, miała po niej nie tylko Księżyc, ale i Urana - znajduje się on w tym samym znaku, co Słońce, w Wodniku, choć w innym dekanacie.

Nie należy jednak wątpić, że matka i córka się kochały - do końca życia Izabeli prowadziły tak żywą korespondencję, że powstał stale używany kanał pocztowy pomiędzy Polską a Włochami. Bona, podobnie jak matka, była blondynką, jednak z ciemną oprawą oczu, która była na tyle uderzająca, że wrogie jej stronnictwo popierające w Polsce Habsburgów rozpowszechniało plotki, że się maluje, co z kolei miało być jednym z dowodów na jej zepsucie i rozwiązłość. Wiedząc,  że we Włoszech panowała w tym czasie wyższa kultura, nie tylko materialna, ale i kosmetyczna, jestem skłonna uwierzyć, że Bona mogła się w młodości malować, ale świadczy to jedynie o tym, jak odmienne były obyczaje klas panujących w Polsce i w renesansowych Włoszech.

Gian Galeazzo Sforza w wieku 14 lat, Ambrogio de PredisOjciec Bony, Gian Galeazzo Sforza, Rak z Księżycem w Skorpionie, był człowiekiem zupełnie innej miary i jak się zdaje, wolałby być kimś o znacznie mniejszym zakresie obowiązków, za to z wielką ilością czasu wolnego na rozrywki natury erotycznej. Gian Galeazzo rzez całe życie pozostawał pod silnym wpływem dominującego wuja Ludovico (solarnego Lwa ze Słońcem na Plutonie), zupełnie nie palił się do sukcesji, a co gorsza dla młodej żony i dzieci był gejem - wedle przekazów historycznych trzeba go było przez kilka miesięcy namawiać do skonsumowania małżeństwa.

Upodobania homoerotyczne musiał zacząć przejawiać w dość wczesnym wieku (w czym nie ma nic dziwnego tak ze względu na tradycję rodzinną,  ówczesną obyczajowość i wreszcie Księżyc w seksualnym znaku Skorpiona), skoro na obrazie widniejącym obok Gian został przedstawiony w wieku 14 lat jako św. Sebastian. W kodzie nie tylko tej epoki oznaczało to, że młodzieniec przedstawiony jako ów święty ma ściśle określone upodobania.

Św. Sebastian, Carlo Saraceni, ok. 1610Św. Sebastian był przedstawiany nader często o wiele mniej skromnie - jako półnagi, często wijący się w ekstazie, związany sznurami na podobieństwo współczesnego bondage'u młody, atrakcyjny mężczyzna, po wielokroć przebijany strzałami w co apetyczniejszych miejscach lub tylko jedną strzałą, za to w pobliżu genitaliów. Strzała i uniesiony palec wskazujący młodego Giana są w sposób zamierzony sprośne dla wtajemniczonych. Podobny zabieg znajdziemy na  przedstawionym na "Damie z łasiczką" zwierzątku trzymanym przez kochankę Ludovica, Cecylię Gallerani, w sposób, który uniemożliwia jego jednoznaczną identyfikację gatunkową. Zderzenie i wymieszanie symboliki gronostaja i łasicy jest wręcz bluźniercze jak na tamte czasy, za to dobrze pasuje do pozycji ulubionej kochanki renesansowego władcy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Gian, podobnie jak Bona, miał Księżyc w koniunkcji z Neptunem - wprawdzie oficjalnie mówi się o tym, że umarł w wyniku zwykłego zatrucia pokarmowego, jednak wiedząc o tym, że jego ojciec zginął na skutek zamachu, należy podejrzliwie podchodzić do tej informacji, o czym pisze  włoski historyk Francesco Guicciardini. Podobnie rzecz się ma z tym, że syn Giana, Francesco, zginął w wyniku upadku z konia (w czym z kolei mógł maczać palce król francuski, którego był zakładnikiem). Tak czy inaczej, Ludovico sprawował niepodzielną władzę w imieniu młodego, gnuśnego księcia aż do jego nagłej śmierci w 1494 roku na zamku w Pawii. Bona miała wtedy 2 lata, najstarszy z rodzeństwa Francesco - lat 5.

Wkrótce po tym księżna Izabela wraz z córkami wyjechała do Bari, pod przymusem pozostawiając najstarszego Francesca bezwzględnemu wujowi. Chcąc odzyskać znaczenie i swe dawne posiadłości dążyła ona do jak najkorzystniejszego wydania za mąż Bony. Pierwsze próby zakończyły się niepowodzeniem ze względu na niekorzystne położenie polityczne Izabeli, ale dzięki wsparciu Habsburgów udało się doprowadzić do jej małżeństwa z owdowiałym królem polskim Zygmuntem Starym.

Zygmunt Stary w wieku 51 lat, Hans von KulmbachW 24 lat, a więc podeszłym jak na tamte czasy, poślubiła  51-letniego króla Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego Zygmunta Starego. Dla porównania, pierwsza żona Zygmunta Starego, Barbara Zapoyla, liczyła w dniu ślubu zaledwie siedemnaście wiosen.  Niestety data urodzenia Barbary nie jest znana, Miejmy nadzieję, że zachowała się w annałach węgierskich i zostanie upubliczniona pewnego dnia.

Uroczystości zaślubin i koronacji Bony odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku. Jaki to był dla niej dzień? Zapewne zaskakująco dobry,  a zapewniły to korzystne dla obojga tranzyty i dopasowane horoskopy małżonków, które objawiły się jako jej ciepłe przyjęcie przez męża, żartobliwą atmosferę podczas wieczoru zaślubin (zachowały się zapisy na ten temat), oraz urodzenie dokładnie 9 miesięcy później jednego z dwojga jej ukochanych dzieci - Izabeli.

Bona urodziła Zygmuntowi Staremu cztery córki i dwóch synów, z czego pierworodny Zygmunt August (solarny Lew z Księżycem w Rybach), został następcą tronu i królem. W przypadku jej małżeństwa zastosowano starą - i dobrze się sprawdzającą metodę, którą  do tej pory uwzględnia każdy przyzwoity astrolog, że kobieta z Księżycem w znaku Słońca męża będzie dla niego dobrą i opiekuńczą żoną - i tak też było, co notowali nawet jej najbardziej zagorzali przeciwnicy. Ba, była nawet dobra macochą, co także poświadczają dokumenty i listy z epoki. Ta ostatnia cecha jest charakterystyczna dla znaku Wodnika - osoby urodzone pod tym znakiem nie mają problemów w relacjach z dziećmi w rodzinach paczworkowych,

Patrząc na horoskop Zygmunta Starego, nie ulega wątpliwości, że była to para dobierana także pod względem astrologicznym. Po pierwszym małżeństwie, kiedy Barbara zmarła w połogu i po której pozostała mu dwie małe córeczki bez następcy tronu, Zygmunt zastosował zapewne wszelkie środki, w tym astrologię, żeby się upewnić, że następne małżeństwo będzie udane, długie a także dzietne, co zwiększało szansę na pozostawienie dziedzica.

Wyliczając luminaria i planety po kolei - z tych, które były znane w tamtych czasach - Zygmunt Stary miał: Słońce w Koziorożcu, Księżyc i Marsa w Skorpionie, Jowisza w Byku i  Wenus & Saturna w Rybach. Wszystkie te elementy są wspierane bądź pasują do tego, co znajdujemy w horoskopie Bony. Jest interesujące, że Zygmunt miał Księżyc w tym samym znaku, co jej ojciec,  a jednocześnie Słońce nie tylko w tym samym znaku, co jej Księżyc, ale też wszystko to, co Słońce w Koziorożcu ku uldze Księżyca w tym znaku zapewnia: odpowiedni poziom życia, niekwestionowany prestiż, poczucie bezpieczeństwa oparte na wartościach materialnych oraz talent, a co najmniej zrozumienie dla budowania stabilnych struktur, w tym wypadku państwowych.

Horoskop, królowa Bona, królowej Bony, BonaSłońce w Wodniku

Bona wybijała się jako  virago* nie tylko ze względu na staranne wychowanie w renesansowym duchu równości, ale też ze względu na położenie jej urodzeniowego Słońca: Wodnik jest znakiem, który daje lotny umysł, zamiłowanie wiedzy, niezależne sądy, umiłowanie wolności, lojalność wobec tych, których kocha oraz to, że o ile dostąpi władzy, wprowadza w życie standardy, które są dla wielu zdecydowanie zbyt nowoczesne. Wszystkie te cechy, jej obce pochodzenie, zwyczaje oraz ówczesna obyczajowość polska, która nie dopuszczała nawet myśli o tym, że kobieta może sprawować jakąkolwiek rolę polityczną poza dostarczeniem dziedzica, musiały jej przysporzyć wrogów.

Portret Zygmunta StaregoOwi wrogowie - a było ich niemało, (w tym Habsburgowie, którzy wprawdzie nalegali na jej ślub z Zygmuntem Starym, sądząc, że będzie to jeszcze jedna księżniczka z nie liczącego się politycznie księstwa, po czym okazało się, że Bona jest groźną przeciwniczką, która broni interesów Rzeczpospolitej), od czasu śmierci Zygmunta Starego, kiedy Bona traci swoje wpływy polityczne na rzecz syna stale szerzyli plotki na temat jej niewłaściwego prowadzenia się, rzekomej kradzieży i wywozu z Polski dóbr królewskich
(było to, uzgodnione w przedślubnej intercyzie jej zabezpieczenie na starość  oraz zwrot wiana, jakie wniosła Zygmuntowi), trucicielstwa, wprowadzania rozwiązłych obyczajów i kto wie, co jeszcze.

Trudno się bronić zza grobu, zwłaszcza gdy potem plotka przekształca się w romantyczną legendę o złej teściowej (Bonie) i dobrej, niewinnej, ślicznej żonie (Barbarze Radziwiłłównie), która przedwcześnie schodzi z tego świata. Maria Bogucka kwituję tę sztuczną antynomię w ten sposób: "Barbara jako bohaterka legendy miała nad Boną kolosalną przewagę także  z literackich czysto względów: zmarła młodo, jako ofiara wielkiej, tragicznej miłości, a jej kariera życiowa (wyniesienie, niby Kopciuszka, na tron) zawiera elementy baśniowe, silnie działające na wyobraźnię. Bona natomiast żyła długo, kłóciła się ze wszystkimi, była mało pociągającym typem polityka i reformatora w spódnicy oraz ośmieszaną tradycyjnie teściową"


Dopiero wiek XX jest nieco bardziej tolerancyjny dla kobiet zajmujących się polityką, chociaż jeśli się wspomni kontrowersje dotyczące Margaret Thatcher, która także była polityczką ze Słońcem w żywiole Powietrza***, nie ma wątpliwości, że dyskurs na temat kobiet w życiu publicznym trwa.

Współcześni historycy są zgodni, że Bona dbała o rozbudowywanie władzy i majątku królewskiego, słusznie obawiała się wpływów Habsburgów i Prus, starała się zabezpieczyć polskie wpływy na Pomorzu i na Śląsku, kilkakrotnie zapobiegła uwikłaniu Polski w  wojny z Turcją, do jakich pchali Polskę jej wrogowie, dbała o rozwój miast i handlu, doprowadziła do przejścia z danin w naturze na rozliczenia gotówkowe, była dostępna dla poddanych niższego stanu, broniła klasy najniższe przed uciskiem, wiele za to wymagając od współpracowników i magnaterii. Dobre traktowanie poddanych nie wynikało u niej i z idei humanitarnych, i z utylitarnych - doskonale wiedziała, że ludzie podle traktowani nie będą dobrze pracować. Historycy zgodnie piszą, że wszystkie majątki, jakimi zarzadzała, pozostawiła w kwitnącym stanie.

Księżyc w Koniunkcji z Neptunem.

Idealizacja ulubionego dziecka przy jednoczesnej nieczułości dla pozostałych  to ujemna cecha, która często pojawia się u osób z Księżycem w  Koziorożcu. Koniunkcja Księżyca Bony z Neptunem nadała tej wadzie charakter obsesji niemalże religijnej. Do tego aspektu pasują też oskarżenia o trucicielstwo tak synowych (Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny), jak i ukochanego syna. Ten ostatni, pod wpływem pochlebców i niechęci matki do niżej niż on urodzonej Barbary święcie wierzył.  Maria Bogucka pisze, że niemały wpływ miały na ten wizerunek  ogólnie znane w Europie poczynania ciotek Bony: "Rodzoną ciotką Bony była nieustraszona, podziwiana przez całe Włochy virago [...] Katarzyna Sforza** (ok. 1463 - 1509) [...] Rządziła bardzo rozumnie i zręcznie, choć lękano się jej powszechnie [...] Został po niej zbiór własnoręcznie spisanych recept na kosmetyki konserwujące urodę, ale i na truciznę, która wedle życzenia oraz potrzeby wedle życzenia oraz potrzeby miała zabijać w ciągu dwóch tygodni do miesiąca! Jeśli teraz przypomnimy, że drugą ciotką Bony, bardzo w dodatku z nią zaprzyjaźnioną (aż do śmierci w 1519 r) była osławiona Lukrecja Borgia, to zrozumieć można, czemu w Polsce powstała tak łatwo i rozprzestrzeniła się tak szybko legenda o Bonie-trucicielce".

Dziś wiemy, że to nieprawda. Ostatni Jagiellon zmarł względu na powikłania wynikające z kilku poważnych chorób jednocześnie. Według Stanisława Cynarskiego Zygmunt August już kilka lat przed śmiercią cierpiał na podagrę, poważne schorzenia pęcherza, kamicę nerkową w wreszcie tzw. francuską chorobę, czyli jedną lub kilka chorób wenerycznych na raz (co nie dziwi - wiadomo, że przez większość życia miał zwykle kilkanaście nałożnic na raz). Cierpiał też na gruźlicę, a tuż przed śmiercią miał kilka silnych krwotoków. Taki zestaw chorób wykończyłby każdego.

Wiemy za to z pewnością - i niestety, że to Bona została otruta, także dla pieniędzy - co pasuje do właściwości Księżyca na Neptunie żywiole Ziemi. Otruł ją na zlecenie znienawidzonych Habsburgów Gian Lorenzo Pappacoda, starosta jej ukochanego Bari, który zaczął się dookoła niej kręcić po śmierci Zygmunta Starego, którego śmierć królowa przeżyła niezwykle boleśnie.

Z weselszych cech, jakie są związane  z Księżycem w koniunkcji z Neptunem należy wymienić jej zdolności muzyczne oraz upodobanie do tańca. Na wczesnym etapie małżeństwa z Zygmuntem Starym często tańczyła dla niego w obecności dworu nie tylko tańce włoskie, ale też polskie, litewskie i niemieckie, jakich się nauczyła w swojej nowej ojczyźnie. Potrafiła też grać na kilku instrumentach muzycznych, co kiedy została polską królową przełożyło się na rozwój kultury muzycznej: nadworna kapela królewska została wedle jej wskazówek zmieniona i powiększona, ściągnęła ona do Polski nadwornego muzyka kardynała Hipolita d'Este, Aleksandra Presenti, który wywarł silny wpływ na muzykę polską tamtego okresu, sprowadzała też do Polski innych włoskich muzyków i śpiewaków. Jej zamiłowanie do muzyki poza tą koniunkcją wynika także z trzech planet w znaku Ryb, przy czym Księżyc z Neptunem jest w sekstylu do Merkurego z Saturnem.

BonaWenus w Baranie

Wenus w Baranie daje powodzenie u płci przeciwnej, zwłaszcza w młodym wieku (świadczą o tym wiersze opiewające jej urodę i inteligencję z jej młodości we Włoszech). To samo położenie Wenus mają takie ikony seksu jak Marylin Monroe, Elisabeth Taylor czy Shakira, jednak ponad pięćset lat temu głębokie dekolty Bony eksponujące biust, kręcone loki i wyzywające, ozdobione klejnotami nakrycia głowy szokowały tradycyjnych Polaków, nienawykłych do strojnych, epatujących seksem kobiet. Jeśli dodamy do tego makijaż, choćby subtelny, nie dziwi niechęć do Bony, która była przeciwieństwem skromnych, niewidocznych, nie biorących udziału w ucztach Polek tamtych czasów.

Tu trzeba dodać, że ten wizerunek Bony, po tym jak przeszła z fazy młodej kobiety, jaką reprezentuje Wenus, do fazy matki, a potem matrony, jaką reprezentuje Księżyc, mocno się zmienił: zamiast bogatych strojów widzimy ją w skromnej, ciemnej sukni zapiętej pod szyję, z włosami ukrytymi pod czepcem lub podwiką: za tę zmianę odpowiada w jej horoskopie kwadratura  między wyzywającą Wenus w Baranie a skromnym, surowym i oszczędnym Księżycem w Koziorożcu.

Mars w Rybach

Kłótliwość Bony, o której piszą jej współcześni, to sprawka nie tylko Wenus w Baranie, ale i Marsa, który na horoskopie powyżej, w miejscu urodzenia, jest w X domu, jednak przy relokacji naszej bohaterki na Kraków ląduje dokładnie na MC. Przy takim położeniu Marsa jej wizerunek publiczny jako kobiety w tamtej epoce nie mógł być inny. Gdyby była mężczyzną, opiewano by jej odwagę, waleczność i umiejętności strategiczne. Jako że urodziła się kobietą w czasach, gdy pojęcie asertywności nie istniało, opinia o niej nie mogła być inna. Jak na ironię, Mars w jej horoskopie nie tworzy żadnych poważnych negatywnych aspektów, ma za to piękny trygon do Ceres w Skorpionie w V domu oraz do Ascendentu w Raku, co podkreśla, że jej cała energia szła na wypełnianie obowiązków wobec rodziny i kraju z jakim się związała - z Polską.


Portret Bony SforzyMerkury i Saturn w Rybach vs Jowisz w Pannie

Koniunkcja Merkurego w Rybach z Saturnem w opozycji do Jowisza świadczy z jednej strony o tym, że była absolutnie świadoma swojej roli społecznej, w tym jej obowiązków, a z drugiej o talentach gospodarczych, umiejętności oszczędzania, co w połączeniu z Księżycem w Koziorożcu w  starszym wieku, im bardziej czuła, że jej pozycja jest zagrożona, do skąpstwa. Opozycja ta, tworzona przez planety społeczne, najsilniej jednak dała swój wyraz w czasie, kiedy była w wieku średnim, a więc wtedy, kiedy sprawowała władzę razem z mężem i podejmowała kluczowe, w większości wypadków trafne decyzje dotyczące spraw gospodarczych. Po relokacji na Polskę Jowisz przechodzi w je horoskopie do III domu, a Saturn jest nadal w  IX, co samo w  sobie jest jasną informacją, że dobra, które wywiozła z Polski w ramach spadku po Zygmuncie Starym w porównaniu z tym, co wcześniej wniosła w wianie i postawiła w trakcie rządów było niewielkim bonusem, który pozwoliłby jej godnie spędzić starość, gdyby nie została zamordowana na zlecenie Habsburgów.

Ceres i Pluton w Skorpionie w vs Uran w Wodniku

Ceres i Pluton w  Skorpionie wypadają w jej horoskopie w V domu, czy to w Polsce, czy we Włoszech. W jej przypadku należy rozpatrywać ten dom przede wszystkim w kontekście jej dzieci - jednego ukochanego - i przecenianego syna (drugi syn, Olbracht, został poroniony w 5 miesiącu na skutek nieszczęśliwego wypadku na polowaniu) i wielu niedocenianych i zaniedbanych córek, które reprezentuje Ceres. Pluton mówi też o naszych osobistych obsesjach i chęci władzy, dlatego nie należy się dziwić, że Zygmunt August, oczko w głowie matki, urodzony pod kwadraturowym wobec Skorpiona znakiem Lwa, prędzej czy później musiał zacząć się dusić pod zbyt ścisłą kuratelą zaborczej, zakochanej w nim matki.  Pluton jest w kwadraturze do Urana w horoskopie Bony, co sugeruje, ze ona sama mogła mieć w młodości podobne odczucia co do własnej rodziny i powinności, jednak inne cechy w jej horoskopie, jak Księżyc w Koziorożcu czy Saturn z Merkurym przeważyły i dały jej zdolność do wypełnienia wynikających z racji urodzenia obowiązków. Jej syn tych cech nie posiadał i  nie chciał posiadać (a miał potencjał z Saturnem w Koziorożcu) -  dla niego, urodzonego z Księżycem w Rybach najważniejsze w życiu były uczucia. Ale to już inna historia...

 

 


Józefina Jagodzińska
I.2012 - IV.2014, Warszawa

 

 

* łac. nieustraszona panna, określenie, które raz po raz pada przy opisach włoskich renesansowych księżniczek, które  w tamtym czasie nie nabrało jeszcze znaczenia z późniejszych, paradoksalnie ciemniejszych wieków: kłótnica, sekutnica i wiedźma. 

** Na obrazie Wiosna Sadro Botticelliego przedstawiający znajdziemy Katarzynę Sforzę jako jedną z trzech gracji - to dziewczę po prawej.


*** Margaret Thatcher była solarna Wagą z Księżycem w Lwie, Wenus w Strzelcu i Marsem w Wadze.

 

Przeglądasz: Bona Sforza d'Aragona, królowa Polski / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa