UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Jesteś przy mnie - czuje spokój, czuję radość i wytchnienie."

Antonina Krzysztoń

Wenus

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » W


Autorka: Józefina Jagodzińska

Edmund Blair-Leighton: Pasowanie na rycerzaWenus - (gr. Aphrodite (Αφροδίτη), łac. Venus) druga po Merkurym planeta w Układzie Słonecznym i drugim (po Księżycu) najjaśniejszym obiektem na niebie. W astrologii włada znakiem Byka i Wagi.

Wenus obiega Słońce w 225 dni i przebywa średnio 18,75 dnia w każdym znaku zodiaku. Ze względu na to, że jej orbita znajduje się wewnątrz orbity Ziemi, na której mieszkamy, z naszego punktu widzenia wędruje ona przez zodiak mniej więcej tyle tyle, ile Słońce, czyli rok, z tym że potem retrograduje.  To powoduje, że w niektórych znakach przebywa poniżej miesiąca, a  w innych powyżej czterech. Cykl aspektów Słońca i Wenus jest zsynchronizowany w cyklu ośmioletnim. Kolejne etapy tego cyklu sprawiają, że Wenus pojawia się na niebie albo po zachodzie słońca i wtedy jest nazywana Gwiazdą Wieczorną ( łac. Vesperus), albo przed wschodem słońca i wtedy jest nazywana Gwiazdą Zaranną. Gwiazda zaranna (łac. Stella matutina) jest to też tytuł nadawany NMP i w tym sensie Wenus jest jednym z atrybutów Matki Bożej.

W mitologii grecko-rzymskiej jest boginią piękna, romansów i miłości. Podobną  funkcję spełnia w astrologii, aczkolwiek jej wpływy nie ograniczają się tylko do ww. dziedzin.  Jest ona związana z harmonią, równowagą, komfortem,  z dążeniem do przyjemności,  romantycznymi przygodami, małżeństwem, a także życiem towarzyskim, pięknem, sympatiami, gustami, oraz związanymi z nimi  sztuką i modą.

 

Nazwy Wenus w różnych kulturach:

- Sumerowie: Inanna,
- Egipcjanie: Wadżet,
- Bliski Wschód: Isztar,
Al-Uzzá,
- Grecy i Rzymianie: Afrodyta - Wenus,
- Celtowie: Blodeuwedd, Gwenhwyfar,
- Skandynawowie: Freya, Idun;
- Słowianie:
Dziewanna i Łada.

- Hindusi: Uszas, Shukra, Sarasvati,
- Aztekowie:
Tlahuizcalpantecuhtli ( jedyne męskie bóstwo)
,
- Inkowie:
Chasca,
- Haitańczycy: Erzulie 
Fréda,
- Chińczycy:
Guanyin, Mazu, Ama,
- Japończycy:
Benzaiten.

Franciszek A. Prengel tak pisze o  Wenus w horoskopie:

Jej symbolem jest koło umieszczone nad krzyżem. Duch, harmonia i piękno górują więc nad pierwiastkiem rozczłonkowującej materii. Wenus wyraża wobec tego dążenie do równowagi i ideałów doskonałości, w czym jednak przeszkadza pierwiastek niższy, instynktu materialnego i żądzy, wyrażony symbolicznie krzyżem w zespoleniu z kołem doskonałości. Pierwiastek dobra jest jednak silniejszy od zła. Dlatego też Wenus nosi przydomek fortuna minor (szczęście małe).

Źródło: Niebo Gwiaździste nr 1, 1935 rok.

Kategoria: Astrologia, planety osobiste

 Przeglądasz: Wenus / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa