UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Żadne pytanie nie złości bardziej naszych prawdziwych uczonych, niż to, co to też dobrego ich badania mogą przynieść ludzkości"

Agata Christie

Mars

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » M


Autorka: Józefina Jagodzińska

John Everett Millais: Błędny RycerzMars - (gr. Ares ( Ἄρης), łac. Mārs, Martius, Martialis) jest czwartą planetą Układy Słonecznego, pierwszą zewnętrzną wobec Ziemi. Jest to także pierwsza planeta, której orbita jest odchylona od równika Słońca - o 5,65° stopni, co z ziemskiego punktu widzenia modyfikuje zakres retrogradacji. Synodyczny okres obiegu Marsa wokół Słońca to 779,96 dni czyli ~ 2 lata i 49 dni,  co daje 57,25 dni w każdym znaku. Syderyczny – 686,98 dni, a więc aż o 90 dni krócej. Raz na dwa lata Mars retrograduje.

W astrologii jest władcą Barana i Skorpiona. W mitologii Mars był rzymskim bogiem wojny i krwi; przedstawiano go jako przystojnego, młodego, często nagiego mężczyznę  dzierżącego tarczę i włócznię. Jako planeta Mars zawdzięcza swój czerwonawy kolor obecności żelaza, które jest jako metal związane właśnie z Marsem i stanowi ważny składnik naszej krwi.

Mars jest związane z siłą, siłą woli i samodyscypliną, szczególnie fizyczną, ambicją, impulsywnością, agresją i seksualnością. Jest też związany z gorączką, napadami, wypadkami, operacjami i bólem. Razem z Wenus Mars odpowiada za podstawowy imprinting miłosno - erotyczny: są to odpowiednio Eros i Sexus. Philia i Agape są związane z położeniem innych planet w horoskopie, tak więc samo dopasowanie Wenus - Mars nie stanowi o trwałości związku, lecz o jego atrakcyjności, zwłaszcza w jego wczesnej fazie.

Nazwy Marsa w różnych kulturach:

- Sumerowie: Nergal,
- Hetyci:
Wurrukatte
,
- Egipcjanie: Maahes, Horus, Sopdu,
- Bliski Wschód: Al-Qaum, Resheph,
- Grecy i Rzymianie: Ares - Mars,
- Celtowie:
Cenabetius, Toutatis, Nuada,
- Skandynawowie: Frey, Thor, Tyr,
- Słowianie:
Jarowit, Swantowit (Świętowid),

- Hindusi: Indra, Murugan, Mangala,
- Aztekowie:
Tezcatlipoca, Mextli, Mixcoatl,
- Majowie: Ah Chuy Kak,
- Polinezyjczycy: Oro,
- Haitańczycy:
Bugid Y Aiba, Ogun,
- Chińczycy:
Chi You i Guan Yu (bogini),
- Japończycy:
Futsunushi, Susanoo (charakter).

 

Franciszek A. Prengel tak pisze o  Marsie w horoskopie:

Z górnych planet najbliżej Ziemi krążący Mars posiada symbol, stanowiący inwersję czyli odwrócenie pierwiastków Wenery. To też najstarszy jego symbol przedstawiał krzyż materii, wzniesiony na kole ducha, wyrażający zwycięstwo instynktu, żądzy i walki nad pierwiastkami doskonałości i harmonii. Toteż nadano Marsowi przydomek infortuna minor (nieszczęście małe). Symbol ten z czasem zatracił jednak swoje znaczenie, a dzisiaj jest w powszechnym użyciu jedynie w nagłówku przedstawiony symbol Marsa. Wtajemniczeni doszli bowiem do wniosku, że pierwiastek żądzy i walki - będący kosmicznym przejawem Marsa - jest koniecznym jako źródło regeneracji. Toteż dzisiejszy symbol planety przedstawia działanie ducha, łamiącego słaniający się ku upadkowi krzyż materii, niskich żądzy i dysharmonii. Zaznaczyć wypada tutaj ciekawy fakt, że niektóre koła astronomów w nowszych czasach dążyły do wprowadzenia pierwotnego znaku Marsa: prostopadły krzyż nad kołem (a więc odwrócenie Wenery) jako symbol naszej planety Ziemi, zamiast właściwego znaku hermetycznego (krzyż w kole). Miało to oznaczać triumf krzyża Chrystusowego nad globem ziemskim. Pomysł ten wskazuje, jak obcy był owym uczonym głęboki sens symboliki planet jako istotny, hieroglificznie przedstawiony wyraz związków makro-mikrokosmicznych. 

Źródło: Niebo Gwiaździste nr 1, 1935 rok.

Zobacz też: John Carter

 

Kategoria: Astrologia & horoskop.


 

Przeglądasz: Mars / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa