Mars

Autorka: Józefina Jagodzińska

John Everett Millais: Błędny RycerzMars - (gr. Ares ( Ἄρης), łac. Mārs, Martius, Martialis) jest czwartą planetą Układy Słonecznego, pierwszą zewnętrzną wobec Ziemi. Jest to także pierwsza planeta, której orbita jest odchylona od równika Słońca - o 5,65° stopni, co z ziemskiego punktu widzenia modyfikuje zakres retrogradacji. Synodyczny okres obiegu Marsa wokół Słońca to 779,96 dni czyli ~ 2 lata i 49 dni,  co daje 57,25 dni w każdym znaku. Syderyczny – 686,98 dni, a więc aż o 90 dni krócej. Raz na dwa lata Mars retrograduje.

W astrologii jest władcą Barana i Skorpiona. W mitologii Mars był rzymskim bogiem wojny i krwi; przedstawiano go jako przystojnego, młodego, często nagiego mężczyznę  dzierżącego tarczę i włócznię. Jako planeta Mars zawdzięcza swój czerwonawy kolor obecności żelaza, które jest jako metal związane właśnie z Marsem i stanowi ważny składnik naszej krwi.

Mars jest związane z siłą, siłą woli i samodyscypliną, szczególnie fizyczną, ambicją, impulsywnością, agresją i seksualnością. Jest też związany z gorączką, napadami, wypadkami, operacjami i bólem. Razem z Wenus Mars odpowiada za podstawowy imprinting miłosno - erotyczny: są to odpowiednio Eros i Sexus. Philia i Agape są związane z położeniem innych planet w horoskopie, tak więc samo dopasowanie Wenus - Mars nie stanowi o trwałości związku, lecz o jego atrakcyjności, zwłaszcza w jego wczesnej fazie.

Nazwy Marsa w różnych kulturach:

- Sumerowie: Nergal,
- Hetyci:
Wurrukatte
,
- Egipcjanie: Maahes, Horus, Sopdu,
- Bliski Wschód: Al-Qaum, Resheph,
- Grecy i Rzymianie: Ares - Mars,
- Celtowie:
Cenabetius, Toutatis, Nuada,
- Skandynawowie: Frey, Thor, Tyr,
- Słowianie:
Jarowit, Swantowit (Świętowid),

- Hindusi: Indra, Murugan, Mangala,
- Aztekowie:
Tezcatlipoca, Mextli, Mixcoatl,
- Majowie: Ah Chuy Kak,
- Polinezyjczycy: Oro,
- Haitańczycy:
Bugid Y Aiba, Ogun,
- Chińczycy:
Chi You i Guan Yu (bogini),
- Japończycy:
Futsunushi, Susanoo (charakter).

 

Franciszek A. Prengel tak pisze o  Marsie w horoskopie:

Z górnych planet najbliżej Ziemi krążący Mars posiada symbol, stanowiący inwersję czyli odwrócenie pierwiastków Wenery. To też najstarszy jego symbol przedstawiał krzyż materii, wzniesiony na kole ducha, wyrażający zwycięstwo instynktu, żądzy i walki nad pierwiastkami doskonałości i harmonii. Toteż nadano Marsowi przydomek infortuna minor (nieszczęście małe). Symbol ten z czasem zatracił jednak swoje znaczenie, a dzisiaj jest w powszechnym użyciu jedynie w nagłówku przedstawiony symbol Marsa. Wtajemniczeni doszli bowiem do wniosku, że pierwiastek żądzy i walki - będący kosmicznym przejawem Marsa - jest koniecznym jako źródło regeneracji. Toteż dzisiejszy symbol planety przedstawia działanie ducha, łamiącego słaniający się ku upadkowi krzyż materii, niskich żądzy i dysharmonii. Zaznaczyć wypada tutaj ciekawy fakt, że niektóre koła astronomów w nowszych czasach dążyły do wprowadzenia pierwotnego znaku Marsa: prostopadły krzyż nad kołem (a więc odwrócenie Wenery) jako symbol naszej planety Ziemi, zamiast właściwego znaku hermetycznego (krzyż w kole). Miało to oznaczać triumf krzyża Chrystusowego nad globem ziemskim. Pomysł ten wskazuje, jak obcy był owym uczonym głęboki sens symboliki planet jako istotny, hieroglificznie przedstawiony wyraz związków makro-mikrokosmicznych. 

Źródło: Niebo Gwiaździste nr 1, 1935 rok.

Zobacz też: John Carter

 

Kategoria: Astrologia & horoskop.


 





Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.