UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Urządźcie razem ogród."

H. Jackson Brown

Królewskie gwiazdy stałe

Jesteś w: Teksty » Astrologia » Gwiazdy stałe


Autorka: Józefina Jagodzińska

 Archanioł MichałGwiazdy stałe są używane przez astrologów jako jeden ze wskaźników prognostycznych od tysięcy lat. Ich ruch  był obserwowany jako trzeci, tuż po obserwacjach biegu Słońca i Księżyca. Gwiazdy stałe  nazywamy tak dlatego, że nie poruszają się tak samo, jak planety (gr. planétes; dosł. wędrowcy) - i było to widoczne gołym okiem dla bystrego obserwatora od zarania dziejów.

Agrippa von Nettesheim wyjaśnia w swojej księdze De occulta philosophia  (O filozofii tajemnej), że poza wykorzystywaniem siły planet i świateł przy produkcji talizmanów i amuletów warto wspomagać się także siłą płynącą z gwiazd stałych.

Gwiazdy archaniołów, nazywane też gwiazdami królewskimi były związane  z kardynalnymi punktami w kalendarzu gwiazdowym, ponieważ ich pojawienie się (i jasność) korelowało z początkiem każdej pory roku: wiosenną równonocą, letnim przesileniem, jesienną równonocą i zimowym przesileniem.   Aldebaran wyznaczał ściśle zerowy punkt Barana w 3044 roku p.n.e., Antares wyznaczał zerowy punkt Wagi w 3052 roku p.n.e., Fomalhaut wyznaczał zerowy stopień Koziorożca w  2582 roku p.n.e., zaś Regulus wyznaczał zerowy punkt Raka w 2345 roku p.n.e.

Obecnie przez precesję osi Ziemi nawet Regulus - najważniejsza z Gwiazd Królewskich nie pełni  swoich klasycznych funkcji. W marcu 2012 nastąpił ingres tej gwiazdy do znaku (a nie gwiazdozbioru) Panny.

O tych gwiazdach, które bynajmniej nie mają jednoznacznego charakteru, mówiono także, że obserwują nas -  ale i strzegą - każda z nich przypada na jedną ze stron świata. Nazywano je nawet czterema jeźdźcami Apokalipsy.

 Alfa (α) Taurus - Alderbaran - lewe oko Byka w gwiazdozbiorze Byka jest gwiazdą związaną z Archaniołem Michałem, strażnikiem Wschodu. Nazwa Aldebaran w dawnych czasach, przypadała także pobliskiej otwartej grupie gwiazd (dziś wiemy, że jest ich około 300), zwanych Hiadami i trzeciej stacji księżycowej, związanej z żeglarstwem, myślistwem i alchemią. Pięć tysięcy lat temu w Mezopotamii funkcjonował jako żywa zapowiedź równonocy wiosennej.

W horoskopie urodzeniowym przy wpływach harmonijnych daje odwagę, uczciwość, wytrwałość, odpowiedzialne stanowisko, wysoką pozycję społeczną i popularność, a także benefity ze strony wyżej postawionych osób takie jak: stypendia, promocje, premie, nagrody etc. Przy nieharmonijnych układach  materialne i niematerialne sukcesy są nietrwałe, poza tym człowiek jest często atakowany przez licznych wrogów, ma też skłonność do związanych z tym chorób, niebezpiecznych wypadków i gwałtownej śmierci.

Jego charakterystyczna czerwonawa barwa dobrze pasuje do wojowniczej natury archanioła Michała, a także do jeźdźca apokalipsy znanego jako Wojna. Archanioł Michał jest Księciem dowodzącym Niebiańską Armią, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa z wszelkimi złymi siłami i to on jako pierwszy stanął do walki ze zbuntowanym i w błyskawicznym tempie degenerującym się Lucyferem
. Imię Michel oznacza Któż jak Bóg! - i właśnie to miał krzyknąć, kiedy jako pierwszy zareagował na bunt upadłych aniołów.

Archanioł Michał wspiera tych, którzy są uciskani, pomaga przejść na druga stronę umierającym, jest także dyspozytorem łagodnej, dobrej śmierci, ale i... złotników, ponieważ złoto na Ziemi jest metalem najbardziej przypominającym światło.

Archanioł RafaelAlfa (α) Leonis - Regulus - serce lwa, jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Lwa, o kolorze bladoróżowym, z lekkim odblaskiem ultramaryny. Wedle tradycji  jest najważniejszą z wszystkich czterech gwiazd królewskich i utożsamiany z archaniołem Rafaelem, Strażnikiem Północy - a w Apokalipsie - ukoronowanym Zwycięzcą.

Jego znaczenie może wynikać z tego, że Regulus leży niemal na ekliptyce, więc często jest w bardzo ścisłych aspektach z Księżycem i/lub planetami. Słońce współcześnie jest w koniunkcji z tą gwiazdą około 23 sierpnia.

W tym roku, jak już wspomniałam powyżej, szykuje duża się zmiana, ponieważ Regulus przechodzi do znaku Panny. Ponad dwa tysiące lat temu wyznaczał letnie przesilenie, potem środek lata, a teraz będzie wskazywał ostatni miesiąc lata.

W Europie aż do pierwszej połowy XVI wieku używano łacińskiego odpowiednika nazwy arabskiej, Rex - czyli król. Dopiero Kopernik nazwał gwiazdę Regulusem, czyli zdrobniałą formą od słowa rex, co można tłumaczyć jako mały król. Jest to też powrót do nazwy greckiej, używanej przez Ptolemeusza w II w. n.e. która brzmiała
Basiliskos i znaczyła dokładnie to samo.

W horoskopie urodzeniowym Regulus jest wedle tradycji zapowiedzią chwały, bogactwa i władzy dla wszystkich urodzonych pod jego wpływem. Przy harmonijnych aspektach cechuje ich wielka moc, dobrze ukierunkowane ambicje, talent do przewodzenia innym, szlachetność, dobre wychowanie, roztropność i czujność. Przy nieharmonijnych - zarozumiałość, gwałtowność i skłonność do awanturniczego życia, wypełnionego niezwykłymi, ale niekoniecznie fortunnymi przygodami.

Archanioł Rafael jest jednym z archaniołów w tradycji judeochrześcijańskiej; jego imię oznacza Bóg uzdrawia. Należy do aniołów, które powstały w pierwszym dniu stworzenia. Jest patronem chorych, lekarzy, aptekarzy, terapeutów, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy i policjantów. Prawdopodobnie to on jest pierwowzorem figury Anioła Stróża.

Archanioł Rafael pojawia się w Biblii w Księdze Tobiasza, gdzie  pod ludzką postacią towarzyszy i opiekuje się młodym Tobiaszem. Współczesną, uproszczoną wersją opowieści o Rafaelu i Tobiaszu jest Towarzysz podróży, baśń spisana z folkloru ludowego przez Andersena.

 

Archanioł UrielAlpha (α) Scorpius - Antares - Vespertilio - serce Skorpiona to najjaśniejsza gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze Skorpiona.  Jej drugi element jest dwukrotnie większy od Słońca. Ma barwę zbliżoną do Marsa, stąd jej grecka nazwa Anty Ares - odpowiednik Aresa lub... rywal Aresa.  W starożytności był związany z równonocą jesienną i znakiem Wagi. Należy zauważyć, że w głębokiej starożytności w Mezopotamii znak Wagi i Skorpiona były jednym gwiazdozbiorem Wielkiego Smoka. Antaresowi odpowiada Archanioł Uriel, Strażnik Zachodu. W Apokalipsie można utożsamiać tę gwiazdę ze Śmiercią i jej towarzyszką Otchłanią (Hadesem).

Uaktywniony w horoskopie (poprzez aspekty) Antares takie cechy jak ogromna aktywność, siła przebicia,  waleczność, wybitne uzdolnienia na jakimś polu i związaną z nimi sławę, ale przy nieharmonijnym położeniu także wyniosłość, ryzykanctwo, złośliwość,  agresję, przemocowość i skłonność do destrukcji.

Antares jest utożsamiany z Arielem, najbardziej problematycznym i nie uznawanym przez Kościół łaciński za archanioła. Kult Ariela/Uriela został oficjalnie potępiony przez papieża Zachariasza, ostatniego Greka na tronie piotrowym, podczas synodu w 745 roku, wraz z kilkoma innymi aniołami. Wedle apokryfów to Uriel uratował św. Jan Chrzciciela z herodowej rzezi niewiniątek. W Kościele prawosławnym i judaizmie Uriel jest uznawany za archanioła. Jego imię oznacza Lew Boży. Interesujące,  w spisach chórów anielskich pojawia się jako nadzorca... Tartaru, a więc jednej z części Hadesu. Wszystkie te opisy dobrze pasują do gwiazdy z gwiazdozbioru Skorpiona, która zapowiada nadejście zimnej pory roku.


Archanioł GabrielAlfa (α) Piscis Austrinus - Fomalhaut - usta Ryby - to czerwonawa gwiazda świecąca w konstelacji Ryby Południowej (nie w gwiazdozbiorze Ryb). Jest to jedną z najjaśniejszych gwiazd półkuli południowej. Na naszych szerokościach geograficznych możemy ją obserwować jedynie jesienią. Wedle Egipcjan Ryba Południowa trafiła na niebo w nagrodę za to, że uratowała Izydę przed utonięciem.

Nazwa gwiazdy, w języku arabskim oznacza paszczę lub usta wieloryba. Gwiazda ta jest związana z Archaniołem Gabrielem , Strażnik Południa i przesileniem zimowym.  Jako jeździec Apokalipsy odpowiadała Głodowi.

W astrologii Fomalhaut jest uważany za gwiazdę dobroczynną, ale kapryśną. Wspomaga sprawy związane z twórczością, sztuką, magią i sławą. Przy nieharmonijnych układach mówi o wadach wrodzonych, często w obrębie... ust (np. kłopoty z zębami, wargę, gardło etc.), narkomanię i skłonność do działania w tajnych stowarzyszeniach o nieprzyjemnym charakterze. Rafał Prinke pisze, że gwiazda potężna i pomyślna, lecz bywa złośliwa i oscyluje pomiędzy materializmem a uduchowieniem.

Archanioł Gabriel, który jest z nią związany, jest bardzo ważnym aniołem i w tradycji judaistycznej, i chrześcijańskiej, i islamskiej. Jego imię oznacza
mąż Boży albo wojownik Boży. Jest aniołem objawienia, zwiastowania, miłosierdzia i zmartwychwstania, ale i zemsty i śmierci. Gabriel włada, opiekuje się i zarządza Rajem. Na Zachodzie jest patronem filatelistów, pracowników łączności, pocztowców, dyplomatów, radia i telewizji.
 

Oko Saurona - Dysk pyłowy i planeta krążąca wokół gwiazdy Fomalhaut

Ciekawostką jest, że Fomalhaut otacza dysk pyłowy, który tak kształtem, jak i kolorem przypomina postać i godło Saurona, złoczynnego, potężnego i upadłego Majara, który wywołuje wojnę we Władcy Pierścieni J. R.R. Tolkiena -  nieoficjalnie nazywa się tę gwiazdę Okiem Saurona.

Wiemy, że dookoła gwiazdy krążą planety, co można zobaczy na obrazku obok. Są to pierwsze planety
w innym układzie słonecznym, niż nasz, które udało się znaleźć i sfotografować przez teleskop.

Pisałam o tym fenomenie na blogu Zapiski astrologiczne w 2008 roku.

 

 Archanioł GwiazdaGwiazdozbiór
Kierunek
Położenie
zodiakalne
2010
Charakter
planetarny
 MichaelAldebaran
Oko Byka
 BykWschód
9º 13' BliźniątMars & Wenus
 RafaelRegulus
 Serce Lwa
 LewPółnoc
29º 53' Lwa
Jowisz & Mars
 ArielAntares
Serce Skorpiona
 SkorpionZachód
9º 45' Skorpiona 
Wenus & Jowisz
lub
Mars & Jowisz
& Merkury
Gabriel
Fomalhaut
Usta Wieloryba
 RybyPołudnie
3º 52' Ryb
 Wenus & Merkury
& Neptun

 
Kategoria: astrologia & horoskop, gwiazdy stałe
.

 
Józefina Jagodzińska
I.2011 - I.2012, Warszawa

 

Przeglądasz: Królewskie gwiazdy stałe / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa