UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Gdyby przeciąganie się dawało dochody, kot byłby bogaty."

przysłowie afrykańskie

Precesja

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » P


Gwiazda Polarna, naświetlenie ok. 45 minut. fot Udo KügelPrecesja  -  zjawisko polegające na tym, że oś Ziemi, ze względu na to, że jest pochylona o ~23,5°, nie zachowuje stałego położenia w przestrzenni i kreśli na tle nieba okrąg. Zakreślenie pełnego okręgu trwa ~ 25.700 - 26.000 lat, czyli tzw. rok platoński.

Efektem ziemskiej precesji jest np. to, że  Gwiazda Polarna nie zawsze była na biegunie nieba. Inne gwiazdy, które w innych epokach zajmują centralne miejsce na biegunie nieba to:

- Alrai
z gwiazdozbioru Cefeusza zajmę pozycję Polaris za ~3000 lat;

- Alderamin
z gwiazdozbioru Cefeusza zajmie pozycję Polaris za ~7.500 lat;

- Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia zajmie pozycję Polaris za ~8000 lat;

- Wega z gwiazdozbioru Liry zajmie pozycję Polaris za 12.000 lat;

- Thuban z gwiazdozbioru Smoka zajmował miejsce Polaris  ~4.700 lat temu, następnie zajmie jej miejsce za ~22.000 lat;

- Kochab, druga co do jasności gwiazda z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy ~3500 lat temu do 500 n.e.;

- obecnie
Gwiazda Polarna, najjaśniejsza z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy, następny raz za około 25.800 lat znów.

Precesja osi Ziemi została odkryta w starożytności. Współcześnie naukowcy przyjmują za pewnik, że znał ją Hipparch w 130 roku p.n.e., mimo że istnieją przesłanki, że precesja była znana już w starożytnym Sumerze, a potem Egipcie. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia praecessio aequinoxi (wyprzedzanie równonocy) przesuwanie się  spowodowanego precesją osi ziemskiej przesuwania się punktu Barana.

Z astrologicznego punktu widzenia oznacza to, że w ciągu około 2166 lat punkt Barana (a wraz z nim i pozostałe) przesuwa się o 30 stopni, a więc o jeden znak. Punkt Barana, inaczej zwany punktem równonocy wiosennej, przesuwa się po ekliptyce ~1° na 72 lata. Stąd opowieści o Erze Ryb - w tej chwili równonoc wiosenna następuje w momencie, gdy Słońce jest na tle gwiazdozbioru Ryb (i jednocześnie w znaku Barana) oraz Erze Wodnika - Słońce będzie wchodzić w równonoc wiosenną na tle gwiazdozbioru Wodnika za ponad 100 lat.

Patrz też: wiosenny punkt Barana. (Astrologia)


Przeglądasz: Precesja / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa