UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"To muzyka daje natchnienie twórcom, poetom, rzeźbiarzom i architektom."

Marsilio Ficino

Uran

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » U


UranUranUran (łac. Uranus)  - ósma planeta układu słonecznego (jeśli liczymy karłowatą Ceres). Uran jest trzecią co do wielkości  i czwartą co do masy planetą Układu Słonecznego. Nazwa planety jest związana ze starym władcą nieba z mitologii greckiej, Uranosa, którego namiętności spowodowały bunt jego licznych dzieci, kastrację i przejęcie władzy przez Kronosa (Saturna). Po tej rewolucji wśród bogów nastąpił wedle mitologii złoty wiek ludzkości, a z obciętych genitaliów Urana narodziła się  Wenus. Warto zauważyć, że Wenus i Uran to dwie jedyne znane nam planety, które obracają wokół własnej osi w inny sposób, niż pozostałe.

 

Ze względu na 84-letni obieg zaliczana jest jako pierwsza do planet pokoleniowych i wiąże się m.in.  z rodzajem buntu charakterystycznym dla danego pokolenia, co wiąże się z przemianami cywilizacyjnymi - tak technicznymi, jak i humanistycznymi. Uran współwłada razem z Saturnem znakiem Wodnika. Jej odkrycie nastąpiło w czasie, który wiążemy z Wielką Rewolucją Francuską i rozwojem technicznym cywilizacji.

Za moment jej odkrycia przyjmuje się datę 13 marca 1781 i astronoma Williama Herschela, mimo że zachowały się obserwacje Urana z 1690 roku, jednak nikt wcześniej nie wpadł na to, że obserwowany obiekt to nowa planeta. Odkrycie Urana przełamało starożytne wyobrażenia nieba z jego siedmioma planetami i światłami oraz powiązanymi z nimi sferami niebieskimi.

Planeta dość długo - 70 lat - czekała na ustalenie nazwy, która się przyjmie. Początkowe nazwy to:

- Hypercronius (J. Bernoulli, 1781),
- Georgium Sidius (zaproponowana w 1782 roku przez odkrywcę na cześć króla Jerzego III),
- Herschel - na cześć odkrywcy (propozycja Le Verriera).

Nazwa Uran, mimo że pojawiła się po raz pierwszy w roku odkrycia, 1781 (propozycja J.E. Bodela), to została przyjęta i weszła do użytku w 1850 roku dopiero po tym, jak zaakceptował ją wybitny matematyk i angielski astronom, John Couch Adams, który
zasłynął z teoretycznych wyliczeń orbity nieznanej dotąd planety, która nazwano potem Neptunem. Te kontrowersje co do nazwy warto zapamiętać kontekście odkrytej w 2005 roku Eris <-> Prozerpiny.

Kategoria: Astrologia
, planety pokoleniowe

Przeglądasz: Uran / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa