Twój cytat
"To muzyka daje natchnienie twórcom, poetom, rzeźbiarzom i architektom."
Uran (łac. Uranus) - ósma planeta układu słonecznego (jeśli liczymy karłowatą Ceres). Uran jest trzecią co do wielkości i czwartą co do masy planetą Układu Słonecznego. Nazwa planety jest związana ze starym władcą nieba z mitologii greckiej, Uranosa, którego namiętności spowodowały bunt jego licznych dzieci, kastrację i przejęcie władzy przez Kronosa (Saturna). Po tej rewolucji wśród bogów nastąpił wedle mitologii złoty wiek ludzkości, a z obciętych genitaliów Urana narodziła się Wenus. Warto zauważyć, że Wenus i Uran to dwie jedyne znane nam planety, które obracają wokół własnej osi w inny sposób, niż pozostałe.
Ze względu na 84-letni obieg zaliczana jest jako pierwsza do planet pokoleniowych i wiąże się m.in. z rodzajem buntu charakterystycznym dla danego pokolenia, co wiąże się z przemianami cywilizacyjnymi - tak technicznymi, jak i humanistycznymi. Uran współwłada razem z Saturnem znakiem Wodnika. Jej odkrycie nastąpiło w czasie, który wiążemy z Wielką Rewolucją Francuską i rozwojem technicznym cywilizacji.
Za moment jej odkrycia przyjmuje się datę 13 marca 1781 i astronoma Williama Herschela, mimo że zachowały się obserwacje Urana z 1690 roku, jednak nikt wcześniej nie wpadł na to, że obserwowany obiekt to nowa planeta. Odkrycie Urana przełamało starożytne wyobrażenia nieba z jego siedmioma planetami i światłami oraz powiązanymi z nimi sferami niebieskimi.
Planeta dość długo - 70 lat - czekała na ustalenie nazwy, która się przyjmie. Początkowe nazwy to:
- Hypercronius (J. Bernoulli, 1781),
- Georgium Sidius (zaproponowana w 1782 roku przez odkrywcę na cześć króla Jerzego III),
- Herschel - na cześć odkrywcy (propozycja Le Verriera).
Nazwa Uran, mimo że pojawiła się po raz pierwszy w roku odkrycia, 1781 (propozycja J.E. Bodela), to została przyjęta i weszła do użytku w 1850 roku dopiero po tym, jak zaakceptował ją wybitny matematyk i angielski astronom, John Couch Adams, który zasłynął z teoretycznych wyliczeń orbity nieznanej dotąd planety, która nazwano potem Neptunem. Te kontrowersje co do nazwy warto zapamiętać kontekście odkrytej w 2005 roku Eris <-> Prozerpiny.
Kategoria: Astrologia, planety pokoleniowe