UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Drzewa nie istnieją osobno ani samotnie. Tym, co je łączy, to korzenie."

Jerzy Zawieyski

Syriusz

Jesteś w: Słownik ezoteryczny » S


Syriusz A i SłońceSyriusz (ze starogreckiego Σείριος Seírios - gorący, ‘prażący, ‘skwarny, ognisty)  znany także pod nazwami takimi jak Kanikuła, Wielki Pies, Psia Gwiazda, Słońce dla Słońca oraz współcześnie α CMa) - najjaśniejsza po Słońcu gwiazda widoczna z Ziemi - tak jasna, że jest widoczna czasem nawet w ciągu dnia. W Starożytnym Egipcie uważano, że gwiazdą tą włada Izyda, Wielka Bogini Matka, władczyni magii, opiekunka rodziny i żona Ozyrysa, pana zaświatów. W Grecji Syriusz był psem myśliwego Oriona, w Chinach  był Niebiańskim Wilkiem.


SopdetSzczególnie interesujący jest kult Syriusza w starożytnym Egipcie.  Syriusz był czczony jako bogini Sopdet (gr. Sothis). Wprowadzenie egipskiego kalendarza nastąpiło w czasie, gdy ponowne pojawienie się Syriusza następowało w chwili wylewu Nilu i przesilenia letniego - Egipcjanie wiązali te wydarzenia ze sobą i uważali, że Sopdet przynosi urodzaj. Z czasem w wyniku precesji wylewy Nilu i wschód Syriusza przestały następować w tym samym czasie, jednak ze względu na doktrynę religijną trzymano się pierwotnej interpretacji - Sopdet była nazywana "Panią Nowego Roku". Dzięki temu w XX egiptolodzy posługują się w tzw. datowaniem sotisowym, które opiera się na chronologii wyznaczanej corocznymi wschodami Syriusza. Wiele świątyń w Egipcie było zbudowanych tak, aby światło Sopdet było widoczne z ołtarza (por. Stonehenge). Wedle "Tekstów Piramid" (1428 pne) Sopdet była boginią wody żywej, która ożywiała także zmarłych. Stąd już blisko do Izydy, żony pana zaświatów, z którą z czasem ją utożsamiono. W tej interpretacji Ozyrys był Orionem, a Izyda-Sopdet podążała na niebie za nim i razem poczynali gwiazdę zaranną, czyli Wenus.

W astrologii
Syriusz należy do kategorii gwiazd stałych, jest jedną z 15 gwiazd zaliczanych do Korzenia gwiazd stałych Agrippy von Nettesheima. Agrippa przypisuje mu wpływ podobny do  Wenus, Marsa i Jowisza o pozytywnym charakterze. Inne źródła opisują jego wpływ dodając do Marsa i Jowisza wpływy charakterystyczne dla Księżyca.

Syriusz A i B Gwiazda ta jest kojarzona ze sławą i płynącymi z niej godnościami i profitami, wysoką pozycję społeczną, specjalną ochronę i zdolność do chronienia innych. Przy niekorzystnych aspektach wiąże się ją z pogryzieniami przez psy i inne zwierzęta oraz zwiększone narażenie na choroby odzwierzęce. 

Położenie zodiakalne na rok 2013 to 14º 07' Raka.

(Astrologia)

Przeglądasz: Syriusz / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa