Domy horoskopu

Domy horoskopu - (sektory, pola, domy horoskopu, kosmogramu) - podział horoskopu na dwanaście części, wynikający z ruchu dobowego (obrotowego) Ziemi. Jest to drugi i bardzo ważny w horoskopie diagnostyczny system dwunastkowy, obok zodiaku.

Przy analizie horoskopu domy określają poszczególne dziedziny życia, w których przejawiają się energie planet w taki sposób, jaki pokazuje obecny tam znak zodiaku, zmodyfikowany poprzez aspekty z innymi planetami.

Domy horoskopu, wedle zachowanych do dziś materiałów, pojawiają się w literaturze astrologicznej dopiero w IV wieku n.e. u Juliusa Firmicusa Maternusa, nadwornego pogańskiego astrologa cesarza Konstantyna Wielkiego. Ptolemeusz, grecki astrolog zwany ojcem astrologii, żyjący w I wieku n.e. wyróżniał w horoskopie strefy wpływów.

W środowisku astrologicznym nie ma zgodnej opinii na temat tego,  jaki system domifikacji stosować. W związku z tym funkcjonuje wiele systemów domów, które różnią się od siebie w szczegółach i założeniach wyjściowych. Najpopularniejsze systemy podziału domów to obecnie system Placidusa i system Kocha. Interesujący jest także, ze względu na jego przydatność przy rozpatrywaniu tranzytów polski system Bogdana Krusińskiego, twórcy programu Urania .  Zobacz też: krawędź domu . (Astrologia).

Najpopularniejsze systemy domifikacji:
- Domy Alcabitiusa,
- Domy Całkowite (Handa),
- Domy Campanusa,
- Domy Evansa,
- Domy Horyzontalne,
- Domy Krusińskiego,
- Domy Kocha,
- Domy Morinusa,
- Domy Neo-Porfiriusza,
- Domy Placidusa
- Domy Południkowe
- Domy Porfiriusza,
- Domy Ptolemeusza,
- Domy Regiomontanusa,
- Domy Równe (Valensa),
- Domy Srebrzyńskiej,
- Domy Topocentryczne,
- Domy Zerowe,
- Domy Zariela,
- M-Domy.

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.