UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Poznaj samego siebie."

Chilon ze Sparty

Juno i Jupiter, Gavin Hamilton, XVIII wiekAutorka: Józefina Jagodzińska

Juno i Jupiter, Gavin HamiltonJuno i Jupiter, XVIII wiek. Autorem obrazu jest Gavin Hamilton, neoklasyczny szkocki malarz z Lanarkshire, który poza tematami mitologicznymi uprawiał malarstwo historyczne. Niestety nie znamy jego daty urodzenia, jedynie rok - 1723.  Co na to astrologia?

W tym czasie Jowisz, Saturn i Uran zmieniały znaki, tak że nie tylko nie znamy położenia luminariów i planet osobistych, nie mamy też pojęcia o tym, gdzie znajdowała większość planet dalszych.

Możemy być pewni jedynie Neptuna w Byku, Plutona w Pannie i Prozerpiny (Eris) w Skorpionie. Przyjrzyjcie się tym mięsistym, zmysłowym, na wpół rozebranym postaciom namalowanym w pełni sił. To pasuje do tych znaków, prawda? I musiało się bardzo podobać ludziom z jego epoki.

Warto zauważyć, że Jowisz jest tu namalowany z posturą i twarzą , która wraca po wielokroć u urodzonego 34 lata później Williama Blake'a, który był solarnym Strzelcem. Czy Blake, który prawie całe życie mieszkał w Londynie, widział obrazy Hamiltona? Czy to także pokrewieństwo znaków, wskazówka, że Hamilton miał jeden z ważnych elementów radixu w znaku Strzelca albo dobrze położonego Jowisza w horoskopie? Przychylam się do tego drugiego.

Poza hierogamicznymi postaciami Jupitera i Juno w centrum obrazu przyjrzyjcie się dwóm świętym ptakom starożytności:  to orzeł, który jest symbolem władzy i jest stałym towarzyszem Jowisza oraz paw, który należy do Junony i reprezentuje niebo, gwiazdy, nieskończoność i wieczność. Szaty Juno nie bez powodu są błękitne - królowa niebios, bez względu na to, jakie imię aktualnie nosi - czy Izydy, czy Junony, czy Najświętszej Marii Panny, zawsze pojawia się w postaci dziennej w błękitnych szatach. Jeśli przyjmuje postać nocną, jej suknia jest ciemniejsza i usiana gwiazdami. Ten drugi wariant zna w Polsce każdy, z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Zeus i Junona są od starożytności archetypowym małżeństwem, które w symbolice europejskiej pojawia się w podobnym kontekście, jak smok i feniks w azjatyckim Feng Shui, jako symbole pary władców nieba i ziemi, udanego małżeństwa o wysokim statusie społecznym, wreszcie płodności, tak męskiej, jak i żeńskiej. Jeśli dodać do tego znaczenie roślin, które wyrastają obok Zeusa - dąb i krzak róży, który wypuścił dwa kwiaty, okazuje się, że symbolika ta jest powtórzona na obrazie po trzykroć. Nie bez powodu.

Józefina Jagodzińska,
  28.I.2014, Warszawa
 
Kategorie: astrologia, horoskop, horoskopy, miniatury astrologiczne,  malarstwo, sztuka.
 
 
Przeglądasz: Juno i Jupiter, Gavin Hamilton, XVIII wiek / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa