Juno i Jupiter, Gavin Hamilton, XVIII wiek

Autorka: Józefina Jagodzińska
Juno i Jupiter, Gavin HamiltonJuno i Jupiter, XVIII wiek. Autorem obrazu jest Gavin Hamilton, neoklasyczny szkocki malarz z Lanarkshire, który poza tematami mitologicznymi uprawiał malarstwo historyczne. Niestety nie znamy jego daty urodzenia, jedynie rok - 1723.  Co na to astrologia?

W tym czasie Jowisz, Saturn i Uran zmieniały znaki, tak że nie tylko nie znamy położenia luminariów i planet osobistych, nie mamy też pojęcia o tym, gdzie znajdowała większość planet dalszych.

Możemy być pewni jedynie Neptuna w Byku, Plutona w Pannie i Prozerpiny (Eris) w Skorpionie. Przyjrzyjcie się tym mięsistym, zmysłowym, na wpół rozebranym postaciom namalowanym w pełni sił. To pasuje do tych znaków, prawda? I musiało się bardzo podobać ludziom z jego epoki.

Warto zauważyć, że Jowisz jest tu namalowany z posturą i twarzą , która wraca po wielokroć u urodzonego 34 lata później Williama Blake'a, który był solarnym Strzelcem. Czy Blake, który prawie całe życie mieszkał w Londynie, widział obrazy Hamiltona? Czy to także pokrewieństwo znaków, wskazówka, że Hamilton miał jeden z ważnych elementów radixu w znaku Strzelca albo dobrze położonego Jowisza w horoskopie? Przychylam się do tego drugiego.

Poza hierogamicznymi postaciami Jupitera i Juno w centrum obrazu przyjrzyjcie się dwóm świętym ptakom starożytności:  to orzeł, który jest symbolem władzy i jest stałym towarzyszem Jowisza oraz paw, który należy do Junony i reprezentuje niebo, gwiazdy, nieskończoność i wieczność. Szaty Juno nie bez powodu są błękitne - królowa niebios, bez względu na to, jakie imię aktualnie nosi - czy Izydy, czy Junony, czy Najświętszej Marii Panny, zawsze pojawia się w postaci dziennej w błękitnych szatach. Jeśli przyjmuje postać nocną, jej suknia jest ciemniejsza i usiana gwiazdami. Ten drugi wariant zna w Polsce każdy, z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Zeus i Junona są od starożytności archetypowym małżeństwem, które w symbolice europejskiej pojawia się w podobnym kontekście, jak smok i feniks w azjatyckim Feng Shui, jako symbole pary władców nieba i ziemi, udanego małżeństwa o wysokim statusie społecznym, wreszcie płodności, tak męskiej, jak i żeńskiej. Jeśli dodać do tego znaczenie roślin, które wyrastają obok Zeusa - dąb i krzak róży, który wypuścił dwa kwiaty, okazuje się, że symbolika ta jest powtórzona na obrazie po trzykroć. Nie bez powodu.

Józefina Jagodzińska,
  28.I.2014, Warszawa
 
Kategorie: astrologia, horoskop, horoskopy, miniatury astrologiczne,  malarstwo, sztuka.
 
 
Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.