UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Każdy półprorok jest całym głupcem."

przysłowie hebrajskie

Narodziny Drogi Mlecznej, Peter Paul Rubens, XVII wiekAutorka: Józefina Jagodzińska

Narodziny Drogi Mlecznej, Peter Paul RubensObraz Narodziny Drogi Mlecznej został namalowany w pracowni flamandzkiego malarza reprezentującego styl barokowy, znanego każdemu: to Peter Paul Rubens. Obraz powstał ok. 1637 roku.

Przedstawiono na nim mitologiczną scenę z życia bogów i ich dzieci. Znaczna część mitologii grecko-rzymskiej to opisy romansów Jowisza z ludzkimi kobietami oraz losów dzieci będących owocami tych romansów. Jednym z nich był Herakles, który jako półbóg bez szczególnych starań umarłby jak każdy zwykły śmiertelnik.

Rubens na obrazie przedstawia pierwszą próbę jego ubóstwienia. Kobieta w welonie to Junona, żona Jowisza. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ w tle autor dla pewności, by oglądający nie pomylili jej z innymi boginiami, dodał rydwan ciągniony przez pawie, jej znak rozpoznawczy równie czytelny jak imię.

Jupiter w tym epizodzie podłożył jej w trakcie drzemki swojego syna do wykarmienia. Jej boskie mleko, niebiańska ambrozja, uczyniłaby chłopca nieśmiertelnym w sposób łatwy, szybki i bezbolesny. Cała sztuka pewnie by się udała, gdyby nie to, że mały Herakles ugryzł Junonę w pierś, co ją obudziło, zobaczyła obce dziecko zamiast swojej Hebe, więc natychmiast odsunęła je od siebie. Mleko trysnęło na niebo i tak powstała Droga Mleczna, zaś Herakles już jako dorosły człowiek musiał przez wiele lat, podążając ścieżką cnót i wyrzeczeń, dochodzić do pozycji pełnego boga, by . W końcu udało mu się trafić na Olimp, gdzie dostał w nagrodę za żonę właśnie Hebe, boginię młodości, a wiec historia zatoczyła koło i skończyła się zaskakująco dobrze.

Ojca całego zamieszania, Jupitera, który przezornie śledzi bieg wydarzeń zza wozu Junony, poznacie po atletycznej budowie, nimbie wokół głowy i wiązki piorunów u stóp.

Autoportret, Peter Paul Rubens, 1623Poza tym, że ta opowieść w dobie rodzin paczworkowych wydaje się równie życiowa, jak w starożytności, ciekawie jest spojrzeć na horoskop autora, który znany jest z malowania kobiet w rozmiarze XXL, a bardziej zorientowanym kojarzy się z dyplomacją na wielką skalę, doskonale prosperującą manufakturą produkującą masowo obrazy wedle jego wskazówek, które zmieniły oblicze sztuki europejskiej oraz last but not least - z przyjaźnią, a potem opieką nad Marią Medycejską, drugą żoną słynnego Henryka z Nawarry, której życie nie dało specjalnie wielu powodów do radości. Po ostatnią historię warto sięgnąć do wspaniałej książki Marii Poprzęckiej Kochankowie z masakrą w tle, do rozdziału Malowany panegiryk, który traktuje o obrazie Przybycie Marii Medici do Marsylii.

 Rubens urodził się 29 czerwca 1577 wedle kalendarza juliańskiego (9 lipca 1577 gregoriańskiego). Luc de Marre w biografii Rubensa podaje jako godzinę urodzenia, w przeliczeniu na współczesny system godzinowy, 6:21 rano. Urodził się w Siegen na terenie dzisiejszych Niemiec, chociaż część współczesnych flamandzkich badaczy wolałaby ze zrozumiałych względów widzieć jego miejsce narodzin w Antwerpii. Co na to astrologia?

Kilka słów o jego horoskopie: data jego narodzin, mimo że poddawana w wątpliwość, pasuje do jego wielkiej kariery: tak artystycznej, jak i politycznej. Rubens urodził się na pełni w Koziorożcu, kiedy jednocześnie Słońce było w koniunkcji z Neptunem, a Księżyc z Saturnem. Silna obsada znaku Lwa: Merkury, Mars i Wenus spowodowały, że jego styl cieszył się szaloną popularnością. Człowiek z taką obsadą planetarną nie mógł nie zrobić kariery. Tematy mitologiczne i historyczne dla solarnego Raka z trzema planetami w Lwie są odpowiednikiem pysznego ciastka. W tym sensie także służba dyplomatyczna wynosiła jego samego na Olimp jego czasów: dwory panujące Europy.

Liv Tayler, fot. Daniel DormannCiekawostka na koniec: kiedy porównamy przedstawienia, biografie i horoskopy Rubensa i Liv Tayler, której najbardziej znaną rola jest - i zapewne pozostanie - postać królewny, a potem królowej Arweny, elfki z krwią ludzi i majarów (a majarowie to w tolkienowskim uniwersum to odpowiednik chrześcijańskich archaniołów), to zauważymy, że:

- mają podobne usta;

- Liv Tayler, jak widać na załączonym obrazku, mimo że jest współczesną gwiazdą Hollywood, spełnia wiele warunków fizycznych, jakie Rubens uważał za ideał - znak Raka jest związany z biustem i ogólnie rzecz biorąc  z krągłością;

- obydwoje są urodzeni na pełni w Koziorożcu, z czego Rubens ze względu na dodatek Saturna i Neptuna miał cięższe życie, ale też będzie dłużej pamiętany;

- obydwoje w wieku nastu lat podjęli ważne decyzje, które odmieniły ich życie:
Rubens jako 13-latek został paziem hrabiny Lalaing, a  Tayler jako 12-latka dowiedziała się, kim jest jej ojciec i zmieniła nazwisko matki na jego, co niewątpliwie obydwojgu ułatwiło karierę, dając dostęp do odpowiednich kontaktów;


- obydwoje są głęboko, osobiście związani ze sztuką w wydaniu mitycznym i obydwoje mają mocno zaznaczoną pozycję Neptuna w horoskopach.


Józefina Jagodzińska,
  28.I.2014, Warszawa
 
Kategorie: astrologia, horoskop, horoskopy, miniatury astrologiczne,  film, malarstwo, sztuka.

 

Narodziny Drogi Mlecznej znajdują się aktualnie w Muzeum Prado w Madrycie.
Horoskop Rubensa: www.astro.com/astro-databank/Rubens,_Peter_Paul
Horoskop Liv Tayler: www.astro.com/astro-databank/Tyler,_Liv
Fotografia Liv Tayler: www.flickr.com/photos/danieldormann

 


 

Przeglądasz: Narodziny Drogi Mlecznej, Peter Paul Rubens, XVII wiek / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa