Narodziny Drogi Mlecznej, Peter Paul Rubens, XVII wiek

Autorka: Józefina Jagodzińska

Narodziny Drogi Mlecznej, Peter Paul RubensObraz Narodziny Drogi Mlecznej został namalowany w pracowni flamandzkiego malarza reprezentującego styl barokowy, znanego każdemu: to Peter Paul Rubens. Obraz powstał ok. 1637 roku.

Przedstawiono na nim mitologiczną scenę z życia bogów i ich dzieci. Znaczna część mitologii grecko-rzymskiej to opisy romansów Jowisza z ludzkimi kobietami oraz losów dzieci będących owocami tych romansów. Jednym z nich był Herakles, który jako półbóg bez szczególnych starań umarłby jak każdy zwykły śmiertelnik.

Rubens na obrazie przedstawia pierwszą próbę jego ubóstwienia. Kobieta w welonie to Junona, żona Jowisza. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ w tle autor dla pewności, by oglądający nie pomylili jej z innymi boginiami, dodał rydwan ciągniony przez pawie, jej znak rozpoznawczy równie czytelny jak imię.

Jupiter w tym epizodzie podłożył jej w trakcie drzemki swojego syna do wykarmienia. Jej boskie mleko, niebiańska ambrozja, uczyniłaby chłopca nieśmiertelnym w sposób łatwy, szybki i bezbolesny. Cała sztuka pewnie by się udała, gdyby nie to, że mały Herakles ugryzł Junonę w pierś, co ją obudziło, zobaczyła obce dziecko zamiast swojej Hebe, więc natychmiast odsunęła je od siebie. Mleko trysnęło na niebo i tak powstała Droga Mleczna, zaś Herakles już jako dorosły człowiek musiał przez wiele lat, podążając ścieżką cnót i wyrzeczeń, dochodzić do pozycji pełnego boga, by . W końcu udało mu się trafić na Olimp, gdzie dostał w nagrodę za żonę właśnie Hebe, boginię młodości, a wiec historia zatoczyła koło i skończyła się zaskakująco dobrze.

Ojca całego zamieszania, Jupitera, który przezornie śledzi bieg wydarzeń zza wozu Junony, poznacie po atletycznej budowie, nimbie wokół głowy i wiązki piorunów u stóp.

Autoportret, Peter Paul Rubens, 1623Poza tym, że ta opowieść w dobie rodzin paczworkowych wydaje się równie życiowa, jak w starożytności, ciekawie jest spojrzeć na horoskop autora, który znany jest z malowania kobiet w rozmiarze XXL, a bardziej zorientowanym kojarzy się z dyplomacją na wielką skalę, doskonale prosperującą manufakturą produkującą masowo obrazy wedle jego wskazówek, które zmieniły oblicze sztuki europejskiej oraz last but not least - z przyjaźnią, a potem opieką nad Marią Medycejską, drugą żoną słynnego Henryka z Nawarry, której życie nie dało specjalnie wielu powodów do radości. Po ostatnią historię warto sięgnąć do wspaniałej książki Marii Poprzęckiej Kochankowie z masakrą w tle, do rozdziału Malowany panegiryk, który traktuje o obrazie Przybycie Marii Medici do Marsylii.

 Rubens urodził się 29 czerwca 1577 wedle kalendarza juliańskiego (9 lipca 1577 gregoriańskiego). Luc de Marre w biografii Rubensa podaje jako godzinę urodzenia, w przeliczeniu na współczesny system godzinowy, 6:21 rano. Urodził się w Siegen na terenie dzisiejszych Niemiec, chociaż część współczesnych flamandzkich badaczy wolałaby ze zrozumiałych względów widzieć jego miejsce narodzin w Antwerpii. Co na to astrologia?

Kilka słów o jego horoskopie: data jego narodzin, mimo że poddawana w wątpliwość, pasuje do jego wielkiej kariery: tak artystycznej, jak i politycznej. Rubens urodził się na pełni w Koziorożcu, kiedy jednocześnie Słońce było w koniunkcji z Neptunem, a Księżyc z Saturnem. Silna obsada znaku Lwa: Merkury, Mars i Wenus spowodowały, że jego styl cieszył się szaloną popularnością. Człowiek z taką obsadą planetarną nie mógł nie zrobić kariery. Tematy mitologiczne i historyczne dla solarnego Raka z trzema planetami w Lwie są odpowiednikiem pysznego ciastka. W tym sensie także służba dyplomatyczna wynosiła jego samego na Olimp jego czasów: dwory panujące Europy.

Liv Tayler, fot. Daniel DormannCiekawostka na koniec: kiedy porównamy przedstawienia, biografie i horoskopy Rubensa i Liv Tayler, której najbardziej znaną rola jest - i zapewne pozostanie - postać królewny, a potem królowej Arweny, elfki z krwią ludzi i majarów (a majarowie to w tolkienowskim uniwersum to odpowiednik chrześcijańskich archaniołów), to zauważymy, że:

- mają podobne usta;

- Liv Tayler, jak widać na załączonym obrazku, mimo że jest współczesną gwiazdą Hollywood, spełnia wiele warunków fizycznych, jakie Rubens uważał za ideał - znak Raka jest związany z biustem i ogólnie rzecz biorąc  z krągłością;

- obydwoje są urodzeni na pełni w Koziorożcu, z czego Rubens ze względu na dodatek Saturna i Neptuna miał cięższe życie, ale też będzie dłużej pamiętany;

- obydwoje w wieku nastu lat podjęli ważne decyzje, które odmieniły ich życie:
Rubens jako 13-latek został paziem hrabiny Lalaing, a  Tayler jako 12-latka dowiedziała się, kim jest jej ojciec i zmieniła nazwisko matki na jego, co niewątpliwie obydwojgu ułatwiło karierę, dając dostęp do odpowiednich kontaktów;


- obydwoje są głęboko, osobiście związani ze sztuką w wydaniu mitycznym i obydwoje mają mocno zaznaczoną pozycję Neptuna w horoskopach.


Józefina Jagodzińska,
  28.I.2014, Warszawa
 
Kategorie: astrologia, horoskop, horoskopy, miniatury astrologiczne,  film, malarstwo, sztuka.

 

Narodziny Drogi Mlecznej znajdują się aktualnie w Muzeum Prado w Madrycie.
Horoskop Rubensa: www.astro.com/astro-databank/Rubens,_Peter_Paul
Horoskop Liv Tayler: www.astro.com/astro-databank/Tyler,_Liv
Fotografia Liv Tayler: www.flickr.com/photos/danieldormann

 


 

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.