UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Dla cierpiącego fizycznie potrzebny jest lekarz, dla cierpiącego psychicznie – przyjaciel."

Tales z Miletu

Jadwiga Andegaweńska, święta i król PolskiAutorka: Józefina Jagodzińska

Portret królowej Jadwigi, Antoni Piotrowski, 1900Jadwiga Andegaweńska jest jedyną kobietą, która została królem Polski. Królowych było wiele, ale jedynie ona posługiwała się pieczęciami królewskimi i miała takie same uprawnienia, jak jej mąż, Władysław Jagiełło. Jest także świętą i patronką Polski. Jest odnowicielką Uniwersytetu w Krakowie, który jednak nie zachował jej imienia, a przyjął nazwę od swoich późniejszych donatorów, Jagiellonów. Zbigniew Satała w "Poczcie polskich królowych, księżnych i metres" pisze: "Jadwiga Andegaweńska to druga po Dąbrówce królowa, która tak mocno wryła się w pamięć naszego narodu. Każde dziecko zna jej imię. Rzesze rodaków i cudzoziemców wiedzie do Krakowa wdzięczna pamięć o pięknej dziewczynie, która poświęciła swoją młodzieńczą miłość interesom kraju, dobrej i mądrej, ubóstwianej przez poddanych i darzonej respektem przez możnych ówczesnego świata. Kroniki mówią o jej wielkiej piękności: była jedną z najatrakcyjniejszych księżniczek europejskich".
 
Paradoksalne, że nie wiemy, kiedy się dokładnie urodziła. Nie raz i nie dwa, jako astrolog, czytając o jakiej szalenie ważnej i ciekawej postaci wzdycham ze smutkiem - nie tylko godzina urodzenia, ale i dzień, miesiąc i rok często pozostają tajemnicą. Żmudne i wnikliwe badania historyków pozwoliły ustalić, że Jadwiga urodziła się pomiędzy 3 października 1373 a 18 lutego 1374. Większość współczesnych badaczy przyjmuje, że urodziła się między 11 a 18 lutego wg kalendarza juliańskiego, a wiec byłaby urodzona pod znakiem Ryb z Księżycem albo w Wodniku, albo Rybach,  albo Baranie, albo Byku.

Jeśli rzeczywiście urodziła się w tym okresie, to znaczy, że przyszła na świat w okolicach nowiu w Rybach, a nawet bezpośrednio na samym nowiu, co wyjaśniałoby jej niezwykła popularność, siłę oddziaływania i dobrą pamięć. Dla porównania, papież Jan Paweł II, także włączony przez Kościół rzymskokatolicki w poczet świętych, również urodził się w okolicach nowiu - był solarnym Bykiem z Księżycem w Bliźniętach. Nota bene to właśnie Jan Paweł II ogłosił  Jadwigę świętą w 1997 roku  w Krakowie podczas mszy na Błoniach - wprawdzie starania o jej kanonizację wszczęto wkrótce po jej śmierci, jednak najpierw fundusze przeznaczone na ten cel pochłonęła Wojna trzynastoletnia, później sprawa zaś była stale odkładana. Mimo to w ludowych wierzeniach królowa ta ciągle funkcjonowała jako święta.

horoskop królowa Jadwiga, Jadwiga Andegaweńska

Wielbiciele historii wiedzą, jak bardzo mogą się zmienić takie dywagacje w przyszłości, kiedy pojawią się nowe badania albo dokumenty. Zostawmy zatem gdybanie i zajmijmy się pewnikami - astrolog to nie jasnowidz. Od października 1373 do połowy lutego 1374 planety osobiste kilkakrotnie zmieniały znaki, ale planety dalsze w znakomitej większości pozostały w tych samym położeniu, zatem możemy przyjrzeć się temu, jakie w elementy z pewnością znajdowały się w horoskopie królowej Jadwigi.


horoskop  królowej Jadwigi, Jadwiga Andegaweńska

Nie będzie to oczywiście opis pełny, jednak może chociaż częściowo pokazać, dlaczego akurat ta królowa jest tak dobrze wspominana, dlaczego została uznana za świętą i jakiego rodzaju model kobiecości podobał się w tamtych czasach nie tylko w Polsce.


Jowisz w Raku
 
Jowisz w Raku jest w doskonałej, wyniesionej pozycji, co oznacza, że jego działanie będzie wzmożone i bardziej pozytywne, niż w innych znakach, z wyjątkiem jego władztw. Znak Raka jest powiązany z rodziną, a w wydaniu politycznym, którym zajmuje się astrologia mundalna, Rak jest związany z ojczyzną. Jowisz reprezentuje dobrostan, komfort finansowy, po prostu bogactwo. U kobiety, która została królem, jest to wyjątkowo korzystne położenie, ponieważ dzięki jej wpływom ów dobrostan mógł dotrzeć do jej poddanych. Zafundowała Polsce m.in.:

- Unię Polski z Litwą - rzecz bez precedensu w historii Polski, późniejsze próby włączenia Ukrainy nie jakoś nie wychodziły;
- ponowne utworzenie Akademii Krakowskiej, która wprawdzie została założona przez Kazimierza Wielkiego, ale na skutek braku środków przestała po jego śmierci funkcjonować;
- dzięki jej staraniom; przy Uniwersytecie w Pradze ufundowała bursę dla studentów z Polski i Litwy, przyczyniła się do rozwoju szpitalnictwa, fundując szpitale, uposażając klasztory, które także pełniły funkcję ówczesnej opieki społecznej.


Saturn w Koziorożcu lub Wodniku
 
Obydwa te położenia są korzystne - Saturn i tu, i tu jest we własnym znaku. Ze względu na jej świetne wykształcenie na tle epoki oraz uwagę, jaką Jadwiga poświęcała sprawom edukacji, stawiałbym na to, że urodziła się z Saturnem już w Wodniku.
 
Uran i Juno w Lwie
 
 
Założenie Uniwersytetu w Krakowie, Jan Matejko
Nie jest to korzystne położenie - Uran jest w Lwie na wygnaniu, jednak biorąc pod uwagę, że Jadwiga pełniła funkcję królewską, każda planeta w Lwie jest pomocna przy tego rodzaju pracy czy powołaniu. Juno jest związana z typem  zawieranego małżeństwa, zatem nie należy się dziwić, że negatywne wpływy dały się odczuć w postaci oskarżeń  rzucanych przez Habsburgów o bigamię - zanim Jadwiga poślubiła Jagiełłę była zaręczona z księciem Wilhelmem z tej dynastii. Było tu coś na rzeczy, ponieważ Wilhelm Uprzejmy ani myślał się żenić z kimkolwiek, póki Jadwiga nie umarła, dopiero 15 lat później od pamiętnej nocy w Krakowie, kiedy zamiast spędzić noc z Jadwigą, uciekał przed polskimi panami, przemycony w wiklinowym koszu spuszczonym z murów zamkowych.  Gdyby polscy możni dorwali młodego księcia, jego życie nie trwałoby długo - przecież już układali się z Jagiełłą!

Skandal to drugie imię Urana, a że jest on w horoskopie królowej w koniunkcji z Juno, to kontrowersje dotyczyły małżeństwa, posądzeń o bigamię oraz ruję z dzikim niedźwiedziem z Litwy, jak Krzyżacy i Habsburgowie próbowali przedstawiać Jagiełłę na forum międzynarodowym.
 
Neptun w Baranie
 
Łagodna królowa, która w niedoszłą noc poślubną biegała po Wawelu z toporem w dłoniach (miała ok. 180 cm wzrostu, więc to nie jest licentia poetica), dała się przekonać wedle legendy, często podważanej przez historyków, tym że jeśli wyjdzie za mąż za księcia Jogajłę, schrystianizuje Litwę. Nie widzę powodu, żeby nie wierzyć w tę rozmowę. Oto wiara walcząca w czystym wydaniu - Jadwiga przedłożyła zbawienie całego kraju nad swoją nastoletnią miłość. Zakładanie tak wielu klasztorów, wydziału teologii na UW i odważne stawanie okoniem zakusom Krzyżaków pasuje do tego położenia. Neptun wiąże się z tym, jak rozumiemy miłość do świata,  a nie do jednostki oraz z poświęceniem na rzecz ogółu.
 
 
Pluton  i Westa w Byku

Przysięga królowej Jadwigi, Józef Simmler, 1867
Polska jako kraj jest solarnym Bykiem, a więc osoby publiczne z takim położeniem Plutona będą w naszym kraju długo pamiętane, chociaż niekoniecznie takimi, jakimi były. To, że Jadwiga miała też Westę w Byku, ułatwiło jej aklimatyzację w Polsce - wszak była węgierską księżniczką z francuskiego rodu Andegawenów, która dzieciństwo spędziła głównie na wiedeńskim dworze Habsburgów, u rodziny jej narzeczonego. Mimo to została w Polsce przyjęta bardzo dobrze i szybko stała się "swoja", czego nie można powiedzieć o wielu innych królowych.

Wracając do oddziaływania Plutona, to dobrym przykładem są wszelkie przedstawienia Jadwigi - ma na większości z nich ma czarne włosy, tak charakterystyczne dla wpływów Plutona, gdy tymczasem jej ekshumacja w latach 1887 roku, jak pisze Stanisław Sroka książce "Królowa Jadwiga"  wykazała, że Jadwiga była blondynką! Także u Pawła Jasienicy w "Myślach o dawnej Polsce" znajdziemy opis ponownej ekshumacji z 1949 roku, która była związana z przeniesieniem ziemskich szczątków królowej do nowego sarkofagu oraz z nabierającym tempa procesem beatyfikacyjnym. Charakterystyczne, że proces ów został wznowiony w momencie wielkiego zagrożenia dla Polski, jakim była próba przejęcia i wchłonięcia Polski przez ZSRR.

Innym, o wiele poważniejszym wpływem tego położenia jest gruntowna zmiana Polski i polskości - Polska ma Słońce w Byku, a niebagatelne zmiana, jaka zaszła dzięki Jadwidze, to unia Polski z Litwą, co dało naszemu krajowi z jednej strony ogromne możliwości, ale jednocześnie  wiązało się z masą problemów wynikających z podziału władzy, z korupcji, z poczucia nadmiernej mocy wreszcie - wszystko są to cechy wynikające z oddziaływania Plutona.

Pluton Jadwigi jest w kwadraturze do Plutona Polski, który znajduje się w Lwie, a więc unia nie była dobrym pomysłem, mimo że spełniała sny o potędze polskiego możnowładztwa. Jak wykazuje doświadczenie, za sny tego rodzaju płaci się później rzeczywistością.

Prozerpina (Eris) w Rybach


Królowa Jadwiga, Jan Matejko, ok. 1870Prozerpina mówi o funkcjonującym zwykle przez kilka pokoleń wzorcu  kobiecości.  W Rybach to arystokratka w pełnym wydaniu. Ideałem jest tutaj dziewczę pochodzące ze świetnego rodu, skromne, urocze, delikatnego zdrowia, z tendencją do poświęcania się, religijne. Zachowany obraz Jadwigi doskonale wpisuje się w ten obraz, łącznie z tym, że jej ponowna ekshumacja, a później  beatyfikacja nieźle pokrywają się z jednym obiegiem Prozerpiny -  od śmierci Jadwigi do 1949 roku minęło 550 lat, a do beatyfikacji w 1997 roku 598.  Prozerpina ma obieg 560 lat. Jak widać, niektóre wielkie postacie zapisują się w  pamięci zbiorowej mimo wszelkich przeszkód. Paweł Jasienica opisał ponowną ceremonię złożenia Jadwigi do grobu: "14 lipca  o godzinie piątej wieczorem pochowano ją w białym sarkofagu dłuta Antoniego Madejskiego. Zgodnie z decyzją kardynała Sapiehy uroczystość miała charakter krótki i skromny. Nie było żadnych obwieszczeń. Jednak wiadomość przeniknęła do miasta i na Wawel przyszło sporo ludzi. Pozostałym dzwon Zygmunta ogłosił, że dzieje się coś niezwykłego. Grobowiec natychmiast okryły naręcza białych i czerwonych kwiatów".


Józefina Jagodzińska
kwiecień 2014, Warszawa
Przeglądasz: Jadwiga Andegaweńska, święta i król Polski / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa