UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Piękne słowa kryją czasem niepiękne serce."

J. R. R. Tolkien

Ryba ukąśliwa, czyli o ciemnej stronie archetypu Ryb

Jesteś w: Teksty » Astrologia » Zodiak


Autorka: Józefina Jagodzińska

Karmu nie ojebiusz

- w wolnym tłumaczeniu z polsko-czeskiego karmy nie oszukasz Perskie oko

Ryby, jak żaden inny znak Zodiaku, potrafią zadbać o dobre public relations.

Są opisywane jako wrażliwe, bezinteresowne, pełne cnót wszelkich anioły w ludzkiej skórze. Wedle niektórych są nawet na najwyższym poziomie rozwoju duchowego - między innymi dlatego, że jako dwunasty znak Zodiaku zamykają cały cykl zodialalny.

Ryby bardzo chętnie korzystają z tego wizerunku, wmawiając sobie i innym, że są stuprocentowo czyste, świetliste i uduchowione.

Tęczowe delfiny

Nie żyjemy w świecie marzeń, tylko na Ziemi, a archetyp Ryb to nie same uśmiechnięte, altruistyczne i dobre delfiny. I u Ryb, jak przy każdym innym znaku Zodiaku istnieje ciemna strona mocy.

Jeśli spojrzysz na symbol znaku Ryb, zobaczysz dwie ryby, nie jedną. Każda z nich płynie w inną stronę. O jednej z nich, oczywiście tej jasnej, zodiakalane Rybki rozprawiają z prawdziwym upodobaniem - i równie chętnie zaprzeczają istnieniu drugiej, ciemnej i bynajmniej nie tak atrakcyjnej.

Psychrolutes marcidus, czyli blobfish


To trudny archetyp, najtrudniejszy chyba do pozytywnego uzewnętrznienia, zawiera w sobie wszystkie pozostałe zodiakalne treści, plus wkład własny. W oceanie mieści się wszystko - żyje w nim około 30.000 rozpoznanych i nazwanych gatunków ryb, nie mówiąc już o innych morskich  stworzeniach. To połowa wszystkich gatunków na Ziemi.

Równie wiele strategii funkcjonowania i przetrwania mają osoby ze Słońcem, Księżycem czy stellum w Rybach, jak i te z mocną pozycją Neptuna etc. Niektóre z tych strategii wzbudzają autentyczną grozę. Oglądaliście Gdzie jest Nemo? Pamiętacie, jak Marlin prawie zakochał się w mistycznym, cudownym, kojącym nerwy światełku? A co się kryło za światełkiem?

Ryba ta (nazywa się żabnica), poza uroczym światełkiem ma, jak widać na załączonym obrazku, straszliwą paszczę i ogromny brzuch. A przecież to o tylko jeden z potworów morskich. Strategii łudzenia, uwodzenia i zwodzenia jest mnóstwo - a wszystko to domena Neptuna, władcy Ryb.

Na logikę, to właśnie Ryby, a nie Skorpion, powinny wzbudzać największy lęk, a jednak tak nie jest. Rak może uszczypnąć, Skorpion użądlić (rzadko śmiertelnie), ale na pewno nieźle wystraszyć samym wyglądem, a Ryby - mogą cię po prostu zjeść! Nawet nie zdążysz tego zauważyć, zaczarowany cudownym wabikem nie z tego świata...

Żabnica, ilustracja z "The arctarus adventure", 1926

Kojarzenie neptunicznych, rybich energii wyłącznie z tęczową stroną życia i delfinami jest równie mądre, jak wiara w to, że wszystkie niedźwiedzie zachowują się na co dzień jak Kubuś Puchatek.

Niektóre Ryby są jak Fugu - do przeżycia w małych dawkach, ale w większej ilości toksyczne.
Rozdymka
Często, tak jak żabieniec, Ryby udają, że są ofiarami, gdy w rzeczywistości zarzucają przynętę, żeby złowić coś, lub kogoś i pożreć, skarżąc się przy tym, jaki świat jest niewdzięczny, ponieważ ich dobroć (światełko na wędce) nie jest doceniane, a one są takie samotne (wszystko w okolicy zostało zjedzone lub uciekło).

Czasem Ryby zachowują się jak Syreny, a wiemy, jak się kończyło bliskie spotkanie trzeciego stopnia z nimi - wszyscy marynarze, oczarowani ich śpiewem, kończyli w ich żołądkach. Jedynie Odys był mądry, ale to była spolaryzowana z Rybami Panna, która dobrze wie, do jakiego stopnia można poddawać się rybim czarom...

Istnieją oczywiście i miłe stworzenia morskie, takie jak na przykład błazenek znany wszystkim z disneyowskiego Gdzie jest Nemo, konik morski czy
liściasty smok morski:

Liściasty smok morski

Jednak każda z zodiakalnych Rybek, póki nie zmierzy się ze swoim cieniem, nie poczuje swojego Neptuna, póki nie przyzna się przed sobą, że ma ciemną stronę, będzie funkcjonować jak jeden z morskich potworów, które lepiej omijać szerokim łukiem, jeśli nam miłe nasze życie, zdrowie, nerwy, pieniądze i uczucia.
Ryby, Józefina Jagodzińska 2001
Czarna Ryba będzie wiecznie głodna, póki biała się do niej nie przyzna, będzie ciągle głodna, i będzie łapczywie pożerać kolejne rzeczy, używki i ludzi, ponieważ domaga się, by przyznać się, że istnieje, by ją zaakceptować i zintegrować. Prawda o sobie, w przeciwieństwie do złudzeń, otwiera na inne, ciekawsze możliwości, niż błądzenie w labiryncie wodorostów morza sargassowego, polowanie na kolejnych frajerów albo przydenne, zamulone i w gruncie rzeczy męczące życie.

Dodatkowy bonus prawdy wewnętrznej, to przełamanie poczucia izolacji, jakże charakterystycznej dla neptunicznych istot. Autentyczność zmienia relacje i owocuje rzeczywistym współodczuwaniem, wspólnotą, przynależnością i prawdziwą, a nie wyidealizowaną miłością - za czym Ryby przecież tak bardzo tęsknią, szukając tego stanu często przez całe życie.

 

Józefina Jagodzińska,
napisane 16.XII.
2006, Warszawa
poprawione i wrzucone z nowymi ilustracjami na stronę 20.VI.2014

 

Kategorie: Zodiak, zodiakalne Ryby, astrologia, horoskop.

Fotografia liściastego smoka morskiego Joseph C. Boone na zasadach CC .

 

Przeglądasz: Ryba ukąśliwa, czyli o ciemnej stronie archetypu Ryb / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa