Vincent van Gogh

Autorka: Józefina Jagodzińska
Vincent van Gogh, 1886Vincent Willem van Gogh - ur. 30 marca 1853 w Groot-Zundert, zm. 20 lipca 1890 w Północnej Brabancji, zm. w Auvers-sur-Oise we Francji.

Vincent van Gogh urodził się ze Słońcem w Baranie i Księżycem w  Strzelcu, przy czym Księżyc jest w jego horoskopie w koniunkcji z Jowiszem i  GC. Luminaria w takim zestawieniu uczyniły z niego niezwykle wrażliwego na kolor malarza, który w innych okolicznościach mógł stać się stać się np. niezwykle skutecznym żołnierzem albo paradoksalnie biznesmenem. Mimo Lilith w znaku Byka, są tam też Saturn i Uran, a więc jest i potencjalna umiejętność obrotu pieniędzmi. Jak wiemy, rolę tę podjął za niego brat Theo, który był solarnym Bykiem.

Duża wrażliwość artystyczna i uczuciowa, jaką daje w tym horoskopie stellum łączące znaki Ryb i Barana, a więc dosłownie wodę z ogniem, objawia osobowość tyleż magnetyczną, co nieznośną, niestabilną i trudną we współżyciu. W skład stellum wchodzą Słońce, Haumea i Pars Fortunae w Baranie oraz Mars i Wenus w Rybach.  Te dwie ostatnie planety, górujące w horoskopie, pokazują niezwykłą wagę miłości i sztuki, co
wobec braku uznania i zrozumienia za życia oraz samotności mówią wszystko o przyczynach jego cierpienia. Działalność artystyczna pełniła rolę nie ucieczki, ale Ducha Pocieszyciela i sposobu spełnienia takiego, jakie jest dostępne osobie samotnej.
 
Horoskop Vincent van Gogh

Charakterystyczne, że w tym horoskopie brak jest obsady żywiołu Powietrza, z wyjątkiem Makemake na końcu znaku Wodnika. To powoduje bardzo konkretne problemy w kontaktach z ludźmi - nie tyle przez brak umiejętności przedstawiania swojego punktu widzenia, ale przez  niemożność usłyszenia innych ludzi i brak dystansu do siebie. A ów brak także wyczucia, kontekstu, empatii przy ogromnym skupieniu na sobie i tylko sobie dają osobowość uciekającej panny młodej.  Nie jest to zestaw sprzyjający dojrzałym relacjom w młodym wieku.  To wszystko oczywiste przy takim położeniu luminariów i koniunkcji Wenus z Marsem w Rybach.

Van Gogh zmarł w wyniku postrzału zaledwie w  37 roku życia, na progu wieku średniego. Znając okoliczności jego śmierci, trudno posądzać go o to, że osiągnął dojrzałość choćby w stopniu średniozaawansowanym. Twierdził, że sam się postrzelił w trakcie malowania. Wiadomo jednak, że owego fatalnego dla sztuki i dla jego życia dnia pił alkohol z jednym z zaprzyjaźnionych nastolatków, a więc wersja o udanej próbie samobójczej prawdopodobnie miała ochronić przed więzieniem 16-letniego Rene Secretana albo jego brata Gastona, który po tym wydarzeniu natychmiast znikł z Auvers.

Tę wersję wydarzeń czyni tym bardziej prawdopodobną umiejscowienie wlotu pocisku, które nie jest anatomicznie możliwe w przypadku postrzału samobójczego, jak piszą w biografii Życie van Gogha Gregory White Smith i  Steven Naifeth. Jednak w świecie show-biznesu tragedie dobrze się sprzedają, żeby wspomnieć samobójczy topos Jima Morrisona, Iana Curtisa czy Sarah Kane. Ta opowieść ma się równie dobrze, jak inne i jest chętnie powielana w popularnych albumach i biografiach.

Z astrologicznego punktu widzenia trudno nie zauważyć, że już rok po jego śmierci w związku z  trygonem tranzytowego do natalnego Saturna van Gogh zacząłby sprzedawać swoje obrazy z coraz lepszym skutkiem, a więc i inne możliwości związane ze stabilizacją finansową także by się pojawiły. Trudno nie traktować tego postrzału jako nieszczęsnego wypadku, który zabrał mu czas na ułożenie sobie życia,  a nas pozbawił wszystkiego tych dzieł, które mogłyby powstać w kolejnych latach.
 
Na przekór okolicznościom Vincent van Gogh i jego twórczość są i pozostaną nieśmiertelne, per aspera ad astra.

Vincent van Gogh, Para spacerujaca w zagajniku, czerwiec 1890

Józefina Jagodzińska,
24.III.2016, Warszawa
 
Data urodzenia: 30 marca 1853, godz. 11:00, RR: AA.
Miejsce urodzenia: Groot-Zundert, Holandia.

 
Kategorie:  astrologia, astrologia urodzeniowa, horoskop, radiks, radix, kosmogram, biogram, Vincent van Gogh, malarz, malarstwo, sztuka.

Tekst pochodzi ze strony - www.uni-garden.com - Astrologia i Tarot w praktyce - Warszawa.