UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Wiem to od mojego ojca, który był zaprzyjaźniony z Rubinsteinem i wielokrotnie z nim grywał. Któregoś dnia Akiba opowiedział ojcu o okolicznościach, w jakich sam nauczył się grać w szachy.
Jego opiekunem był ubogi handlarz starzyzną. Pewnego razu po powrocie do domu, z worka, z którym krążył po miasteczku i do którego wkładał oddane mu za grosze, a niekiedy całkiem za darmo stare i niepotrzebne rzeczy, wysypał dzienny plon. Była tam również mała książeczka autora o francuskim nazwisku Dufresne. Mały Akiba wziął ją do rąk i zainteresowany rysunkami spytał opiekuna: „Tate, co to jest?”.
Handlarz zajrzał do książki, zobaczył diagramy i powiedział: „Weź to sobie, możesz się tym bawić”. Ta książeczka pozwoliła Rubinsteinowi nauczyć się dwóch rzeczy: języka niemieckiego i gry w szachy.
Z czasem zaczął bywać w kawiarni, w której elegancko ubrani gości grywali w szachy. On sam grać nie mógł, ponieważ, aby rozegrać partię, należało wnieść stawkę – wkładając pod szachownicę 50 kopiejek. Siedział więc z boku, patrzył. Któregoś razu powiedział po zakończeniu partii: „A może byłoby lepiej zagrać inaczej?” Sprawdzili, okazało się, że miał rację. W „kawiarnianym” kręgu zaczął być uznawany za dobrego szachistę, ale grać w dalszym ciągu nie mógł.
Raz zdarzyło się tak, że do kawiarni wpadł szachista, który był umówiony na partię, ale okazało się, że jego partner nie przyszedł, i wtedy Rubinstein powiedział: „Ja zagram”. „No dobrze, to siadaj” – mówi gość, który został bez partnera, i machnął ręką na 50 kopiejek. Ale ponieważ wiedział, że Rubinstein jest mocnym szachistą, więc zażądał piona „for”. Zaczęła się gra.
Rubinstein opowiadał potem ojcu, że to był decydujący moment w jego życiu. On nie mógł przegrać, on musiał tę partię wygrać. Od tej partii zależała cała jego przyszłość. I wygrał! A zdobyte 50 kopiejek stało się kapitałem zakładowym jego działalności, kapitałem zakładowym „firmy szachowej Rubinstein”. Od tej pory mógł przyjść do kawiarni, położyć pod szachownicę 50 kopiejek, grać jak równy z równym i wygrywać. Gdy to wszystko opowiadał ojcu, był już znany na całym świecie, startował w wielkich turniejach i zdobywał czołowe miejsca."

Andrzej Szulce

Wyszukiwarka

Szukaj w:      


Artykuły, wyników: 135
» Archanioł Ariel
» Archetypy planetarne - Merkury
» Astrologia - słownik
» Biuletyn Uni Garden nr 8: nów w Skorpionie i zaproszenie na warsztaty astrologiczne
» Biuletyn Uni Garden nr 6: Neptun w Rybach 2011 - 2025
» Bona Sforza d'Aragona, królowa Polski
» Byk, znak Byka, zodiakalny Byk
» Ceres w znakach 2014
» Ceres w znakach 2019
» Cztery żywioły - cz. 4 - Woda
Strona:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 14


Galeria, wyników: 2
» 08. Skorpion
» 08. Skorpion

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa