UniGarden - Astrologia, tarot, kursy

Twój cytat

"Kwiat powie to lepiej, niż książka przemilczy."

Grzegorz Turnau

Tarot Ludzi-KotówTarot Cat People, Tarot Ludzi Kotów, karta MocTarot Ludzi-Kotów (The Tarot of the Cat People)  to jedna z trzech pierwszych talii, jakie do mnie przyszły. Wcześniej był Tarot Marsylski, z którego wciąż korzystam i Tarot Thota, który jest szeroko reklamowany, ale nieciekawy z różnych względów, więc szybko powędrował w inne ręce. Cat People to był strzał w dziesiątkę, używałam tej talii wiele lat i nadal żywię do niej sentyment.

To ciekawa, oryginalna talia i  cieszę się, że po Marsylu trafiłam właśnie na nią. Jest dobra dla tych osób, którym abstrakcyjne małe arkana typowe dla talii francuskich się już nieco opatrzyły i chcieliby czegoś więcej, ale niekoniecznie od razu symboliki żywcem przerysowanej z talii typu Rider-Waite-Smith. Tak jak w klasycznych tarotach, Moc ma numer XI, a Sprawiedliwość numer VIII. 

Ważną zmianą w stosunku do tradycyjnej nazwy ma wielki arkan nr XX, tradycyjnie zwany Sądem lub Sądem Bożym - tutaj karta ta nazywa się Odmłodzenie (Rejuvenation) Pasuje to do alchemii daoistycznej - talia ma nieazjatycki rys. Pomysł przedstawienie na karcie Śmierć obok tradycyjnego szkieletu towarzyszącego mu szkieletu kota jest bardzo zabawny - od razu przypomina się Śmierć z powieści Terrego Pratchetta - tyle że tam miał  za towarzysza szkielecik szczura, a  nie kota.

Karty są w ciemnej tonacji, ale nie aż tak ciemnej, jak to wygląda na skanach, jakie można znaleźć w Internecie. Jest to świetna talia do wróżenia na wszelkie poważne sprawy, zwłaszcza te, w których bierze udział wiele osób, kwestie edukacji, podróży, interesów, wyboru partnera oraz zdrowia.

Jak sama nazwa talii wskazuje, na każdej karcie poza ludzką postacią lub scenką rodzajową jest namalowany kot, najczęściej żywy przedstawiciel jakiegoś gatunku  kotowatych - mamy tu więc i tygrysy, i lwy, i pantery, i rysie i wiele, wiele innych kotów małych i dużych. Na niektórych kartach nie ma kota - towarzysza podróży, pojawiają się natomiast kocie emblematy, ozdoby, tarcze, różdżki itd. Rewers kart jest wyjątkowo ładny - są to dwa koty splecione na tle motywu nawiązującego do perskiej stylistyki. Ta talia to prawdziwa gratka dla wszystkich kociar i kociarzy. Nie bez powodu ludzie, którzy poznali Karen Kuykendall, autorkę talii, nazywają ją Cat Lady

Cat People podoba się także dzieciom, wielbicielom lat 70-tych i fantastyki.

Postacie przedstawione na kartach, zarojektowane przez Karen Kuykendall wyglądają jakby owe plemiona reprezentowały kulturę, która narodziła sie gdzieś na pograniczu Chin, Ameryki Północnej z  jej indiańskich czasów i... okolic Turcji, Kazachstanu, Persji. Stroje i fryzury (afro!) nawiązują do końca lat 70-tych, co razem sprawia, że oglądając tę talię trafiamy do jednego z fantastycznych krain, którą autorka talii nazwała  Krainami Zewnętrznymi (Outer Regions). Cała koncepcja talii przypomina mi opowieści o Atlantydzie - Ludzie Niebios kojarzą się z mitycznymi Atlantydami, a cztery pozostałe plemiona to pradawni mieszkańcy obu Ameryk i Azji. Cała talia, mimo że namalowana w ziemskich kolorach,  są to postacie o wybitnie androgynicznym  charakterze, choć na większości kart mężczyzn nietrudno rozpoznać dzięki wąsom i brodom, jakie ich zdobią.

Oto krainy, w których mieszkają  Ludzie-Koty. Tworzą oni pięć plemion, z czego cztery są przedstawione w kolejnych dworach:

- dwór mieczy pokazuje Rubinowe Królestwo Thonossis, które zamieszkuje odważny lud Ognia (Ameryka Południowa?);

- dwór buław pokazuje Szmaragdowe Królestwo Twahihic, zamieszkałe przez artystyczny lud Piasku (Ameryka Północna?),

- dwór kielichów pokazuje Topazowe Królestwo Azhengir, zamieszkałe przez żyjący w harmonii z naturą lud Soli (Indie?),

- dwór denarów pokazuje Szafirowe Królestwo Kahulawe, zamieszkałe przez bogaty i praktyczny lud Skał (Tybet?).

 

Piąte plemię, lud Vapala, jest przedstawione na wielkich arkanach. Valpala nazywają siebie ludźmi niebios i zamieszkują Diamentowe Królestwo, stanowiące syntezę czterech królestw, najbardziej kosmopolityczne miejsce w Krainach Zewnętrznych. Wygląda na to, że to Atlantyda albo inny mityczny ląd. Oto oni:

 Tarot of Cat People, Tarot Ludzi Kotów, karta GwiazdaTarot of Cat People, Tarot Ludzi Kotów, karat Arcykapłanka

Tarot of Cat People, Tarot Ludzi Kotów, karta Sprawiedliwość Tarot of Cat People, Tarot Ludzi Kotów, karta Odmłodzenie

 


Józefina Jagodzińska,
wrzesień 2007, Warszawa

Kategorie: tarot, talia tarota, talie tarota, tarot fantastyczny, tarot orientalny, tarot koci, tarot z kotami, recenzje.


Przeglądasz: Tarot Ludzi-Kotów / Uni Garden - astrologia i tarot w praktyce - Warszawa

Wyszukiwarka


Newsletter

E-mail:
Uni Garden © Józefina Jagodzińska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Webmaster - ITB Vega
poszukiwane astrologia, horoskop, horoskopy, horoskop osobisty, horoskop urodzeniowy, horoskop prognostyczny, astrolog Warszawa, astrologia Warszawa, tarot Warszawa, wróżka Warszawa, tarocistka Warszawa, horoskop, horoskop partnerski, horoskop miłosny, znaki zodiaku, tarot, astrologia, astrologia wydarzeniowa, astrologia tranzytowa, nauka astrologii, astrolog, ezoteryka, archetypy, rozwój duchowy, rozwój osobisty, pomoc duchowa, wiedza duchowa, duchowa wiedza, ezoteryka, tarot wróżka, tarot, kurs tarota, kursy tarota, astrologii, karty tarota znaczenie, nauka tarota, interpretacja tarota, wróżby tarota, stawianie tarota, warsztaty, anioł stróż, anioły, archanioły, przebudzenie duchowe, Warszawa